PREMIER LEAGUE

Στο +6 η Τσέλσι

Η Τσέλσι προηγήθηκε με Ντιέγκο Κόστα, όμως η Σαουθάμπτον πήρε ισοπαλία (1-1) στο "Στάμφορντ Μπριτζ". Στην κορυφή με +6 και ματς λιγότερο οι "μπλε" (videos)

Σπουδαίο ήταν το ματς το μεσημέρι της Κυριακής στο Λονδίνο, με τις Τσέλσι και Σαουθάμπτον να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1.

Αυτό σημαίνει πως οι "μπλε" αύξησαν την διαφορά τους στην κορυφή από την Μάντσεστερ Σίτι στους 6 βαθμούς, ενώ έχουν και ματς λιγότερο, έτσι μπορούν και +9.

Με εξαιρετική κεφαλιά από σέντρα του Ιβάνοβιτς ο Ντιέγκο Κόστα άνοιξε το σκορ στο 11' με το 18ο γκολ του στο πρωτάθλημα, αλλά 8 λεπτά αργότερα απάντησε ο Ντούσαν Τάντιτς με εκτέλεση πέναλτι.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου η Σαουθάμπτον ήταν καλύτερη, θα μπορούσε να έχει κάνει την ανατροπή, αλλά ο Τιμπό Κουρτουά την σταμάτησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ανέβασε την απόδοσή της, αλλά λόγω αστοχίας και λόγω του σπουδαίου Άγγλου τερματοφύλακα, Φρέιζερ Φόρστερ, δεν πέτυχε δεύτερο γκολ.

Ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο Σαντιό Μανέ. Ο 22άχρονος Σενεγαλέζος μεσοεπιθετικός κέρδισε το πέναλτι, ήταν αλάνθαστος στις πάσες, ενώ δημιουργεί διαρκώς κινδύνους με την ταχύτητά του, την τεχνική του την δύναμή του και την ποδοσφαιρική του ευφυΐα. Γενικά είναι... παιχταράς, ενώ θυμίζουμε πως αποκτήθηκε το καλοκαίρι από την Ζάλτσμπουργκ.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς (53' Ραμίρες), Φάμπρεγκας, Οσκάρ (82' Ρεμί), Ουίλιαν (83' Κουαδράδο), Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Κλάιν, Ζοζέ Φόντε, Αλντερβάιρελντ, Μπέρτραντ, Ουανιάμα, Σνιντερλέν, Στίβεν Ντέιβις (71' Γουόρντ-Πρόουζ), Μανέ, Τάντιτς (71' Τζούριτσιτς), Λονγκ (83' Γκρατσιάνο Πελέ).