PREMIER LEAGUE

Στην 4άδα η Έβερτον

Η Έβερτον με δύο γκολ του Λουκακού νίκησε με 3-2 την Νιούκαστλ, αν και προηγήθηκε με 3-0, έτσι ανέβηκε στην 4η θέση, προσπερνώντας Τσέλσι και Σίτι (videos)

Η Έβερτον ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας μετά την νίκη της με 3-2 επί της Νιούκαστλ στο "Γκούντισον Παρκ".

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3-0, με δύο γκολ του Ρομελού Λουκακού και ένα του Ρος Μπάρκλεϊ.

Ο Λουκακού στο τέρμα που πέτυχε ο ίδιος έκανε την ασίστ, ενώ στα δικά του τον τροφοδότησαν οι Κέβιν Μιραλάς και Τιμ Χάουαρντ (ο τερματοφύλακας της Έβερτον).

Η Νιούκαστλ μείωσε στο 51' με τον Γιοάν Καμπάγ και έβαλε απλά... φωτιά στα τελευταία λεπτά, καθώς ο Λοΐκ Ρεμί διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 89'.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Τζαγκιέλκα, Ντιστέν, Μπέινς, Μπάρι, ΜακΚάρθι, Μπάρκλεϊ (88' Νέισμιθ), Όσμαν (91' Στόουνς), Μιραλάς (73' Ντεουλοφέου), Λουκακού.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Ντεμπουσί, Κολοτσίνι, Γιανγκά-Μπιβά (46' Γουίλιαμσον), Σαντόν, Τιοτέ, Ανίτα (69' Παπίς Σισέ), Μουσά Σισοκό, Μπεν Αρφά (46' Καμπάγ), Γκουφράν, Ρεμί.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Τότεναμ - Τσέλσι 1-1 (19' Σίγκουρντσον / 65' Τέρι)

Φούλαμ - Κάρντιφ 1-2 (45' Μπράιαν Ρουίς / 12' Κόκερ, 92' Ματς)

Σαουθάμπτον - Κρίσταλ Πάλας 2-0 (47' Οσβάλντο, 49' Λάμπερτ)

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Σίτι 3-2 (51' Ελ Αχμαντί, 73' Μπακούνα, 75' Βάιμαν / 45' Γιαγιά Τουρέ, 56' Ντζέκο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Μπρομ 1-2 (57' Ρούνεϊ / 54' Αμαλφιτανό, 67' Μπεραϊνό)

Χαλ - Γουέστ Χαμ 1-0 (12' πέν. Μπρέιντι)

Σουόνσι - Άρσεναλ 1-2 (82' Μπεν Ντέιβις / 58' Γκναμπρί, 62' Ράμσεϊ)

Κυριακή

Στόουκ - Νόριτς 0-1 (34' Χάουσον)

Σάντερλαντ - Λίβερπουλ 1-3 (52' Τζακερίνι / 28' Στάριτζ, 36' και 89' Λουίς Σουάρες)

Δευτέρα

Έβερτον - Νιούκαστλ 3-2 (5' και 37' Λουκακού, 25' Μπάρκλεϊ / 51' Καμπάγ, 89' Ρεμί)