PREMIER LEAGUE

Νίκη σε αγώνα... πόλο η Τσέλσι

© PA

Η Τσέλσι νίκησε με 6-3 την Έβερτον μέσα στο "Γκούντισον Παρκ" και οδηγεί την κούρσα της Premier League μαζί με την Σουόνσι (videos)

Η δράση στην Premier League το Σάββατο ολοκληρώθηκε με ένα συναρπαστικό και χορταστικό ματς, στο οποίο η Τσέλσι νίκησε με 6-3 την Έβερτον μέσα στο "Γκούντισον Παρκ".

Ο Ντιέγκο Κόστα άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό, σκοράροντας και στην 3η αγωνιστική, ενώ το 0-2 έγινε στο 3ο λεπτό από τον Ιβάνοβιτς, για να κλείσει το ημίχρονο στο 1-2 με τον Μιραλάς να μειώνει στο 45'.

Ακολούθησε... καταιγίδα, καθώς μέσα σε 11 λεπτά, από το 67ο μέχρι το 77ο μπήκαν 5 γκολ, μέσα σε αυτά και αυτό του Σαμουέλ Ετο'ό στο ντεμπούτο του με την Έβερτον, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του μόλις 5 λεπτά μετά την είσοδό του.

Στο 90' ο Ντιέγκο Κόστα διαμόρφωσε το τελικό 3-6, έτσι μετράει 4 γκολ σε 3 αγωνιστικές ο Ισπανοβραζιλιάνος επιθετικός.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Τζαγκιέλκα, Ντιστέν, Μπέινς, Μπάρι, ΜακΚάρθι, Νέισμιθ, Μιραλάς, ΜακΓκίτι (70' Ετο'ό), Λουκακού (89' Μπέσιτς).

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Ραμίρες, Φάμπρεγκας (89' Ντρογκμπά), Ουίλιαν (75' Όμπι Μίκελ), Αζάρ (83' Φιλίπε Λουίς), Ντιέγκο Κόστα.

***για τις αποτυχίες των ομάδων του Μάντσεστερ και τα υπόλοιπα ματς διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπέρνλι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ 0-1 (58' Μαμ Μπιράμ Ντιούφ)

Νιούκαστλ - Κρίσταλ Πάλας 3-3 (37' Γιάνμαατ, 73' Άαρονς, 88' Γουίλιαμσον / 1' Γκέιλι, 48' Πάντσεον, 95' Ζαά)

ΚΠΡ - Σάντερλαντ 1-0 (45'+2 Όστιν)

Σουόνσι - Γουέστ Μπρομ 3-0 (2' και 71' Νέιθαν Ντάιερ, 24' Ράουτλετζ)

Γουέστ Χαμ - Σαουθάμπτον 1-3 (27' Νομπλ / 45' και 68' Σνιντερλέν, 83' Γκρατσιάνο Πελέ)

Έβερτον - Τσέλσι 3-6 (45' Μιραλάς, 69' Νέισμιθ, 76' Ετο'ό / 1' και 90' Ντιέγκο Κόστα, 67' αυτ. Κόουλμαν, 74' Μάτιτς, 77' Ραμίρες)