PREMIER LEAGUE

Επιτέλους νίκη!

Η Έβερτον πιάνοντας εξαιρετική απόδοση σκόρπισε στους... τρεις ανέμους την ΚΠΡ, και με το τελικό 3-1 επέστρεψε στις νίκες, πιάνοντας τη... Λίβερπουλ στη βαθμολογία. (VIDEOS)

Η Έβερτον χάρη στα γκολ των Μπάρκλεϊ, Μιραλάς και Νέισμιθ δεν επέτρεψε σε κανένα χρονικό να αμφισβητηθεί η κυριαρχία της από την ΚΠΡ, που απάντησε μόνο με το γκολ του Ζαμόρα.

Το τελικό 3-1 έδωσε την ευκαιρία στην Έβερτον να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα και με τους τρεις βαθμούς να πιάσει τη Λίβερπουλ στους 21 βαθμούς και τη 10η θέση.

Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους στην πρώτη μισή ώρα της αναμέτρησης και άνοιξαν το σκορ με εκπληκτικό γκολ του Μπάρκλεϊ, στο 33'.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο Μιραλάς, διεύρυνε σε δύο τέρματα το προβάδισμα της Έβερτον, δίνοντας αέρα... νίκης.

Στο 53ο λεπτό ο Νέισμιθ διέλυσε κάθε ελπίδα της ΚΠΡ για κάθε θετικό αποτέλεσμα, καθώς το μόνο που κατάφερε ήταν μειώσει στο 80' με τον Ζαμόρα κι αυτό κυρίως λόγω χαλαρότητας των ποδοσφαιριστών της Έβερτον.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Τζαγκιέλκα, Ντιστέν, Μπέινς, Μπέσιτς, Μπάρκλεϊ, Νέισμιθ, ΜακΓκίτι (73' Πίενααρ), Μιραλάς (91' Κονέ), Λουκακού (77' Ετό).

ΚΠΡ: Γκριν, Ίσλα, Ρίτσαρντ Νταν, Ονουόχα, Γιουν Σουκ-Γιουνγκ, Μπάρτον, Ματς, Φερ (77' Κράνιτσαρ), Φίλιπς (59' Ζαμόρα), Χόιλετ, Εντουάρντο Βάργκας.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπέρνλι - Σαουθάμπτον 1-0 (73' Μπαρνς)

Τσέλσι - Χαλ 2-0 (7' Αζάρ, 68' Ντιέγκο Κόστα)

Κρίσταλ Πάλας - Στόουκ 1-1 (11' ΜακΆρθουρ / 13' Κράουτς)

Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (40' Λάμπαρντ)

Σάντερλαντ - Γουέστ Χαμ 1-1 (22' πέν. Τζόρντι Γκόμεθ / 29' Ντάουνινγκ)

Γουέστ Μπρομ - Άστον Βίλα 1-0 (72' Γκάρντνερ)

Άρσεναλ - Νιούκαστλ 4-1 (15' και 58' Ζιρού, 54' και 88' πέν. Καθόρλα / 63' Αγιόθε Πέρεθ)