PREMIER LEAGUE

Ανατροπή στο Σαουθάμπτον για την Τότεναμ

Η Σαουθάμπτον άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό με τον Φαν Ντάικ, αλλά η Τότεναμ νίκησε 4-1 στο "St. Mary's Stadium" με δύο γκολ του Ντέλε Άλι και διατηρήθηκε στο +3 απ'την ManUtd (video)

Η Τότεναμ νίκησε 4-1 την Σαουθάμπτον στο "St. Mary's Stadium", κάνοντας μάλιστα ανατροπή και κατάφερε να πάρει εκτός έδρας νίκη έπειτα από 3 μήνες και μερικές ημέρες.

Ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό με εντυπωσιακή κεφαλιά, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε στο 19' Ντέλε Άλι και ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Χάρι Κέιν στο 52'.

Στο 57' ο Ρέντμοντ αποβλήθηκε, κάνοντας πέναλτι, το οποίο έχασε ο Κέιν, ενώ στο 85' ο Σον Χέουνγκ-Μιν έκανε το 1-3 και στο 87' ο Ντέλε Άλι διαμόρφωσε το τελικό 1-4 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του.

Διατηρήθηκε έτσι στην 5η θέση με +3 η Τότεναμ και έναν βαθμό πίσω από την Άρσεναλ, ενώ εκτός έδρας είχε δύο σερί ήττες (ManUtd, Τσέλσι) και πριν από αυτές είχε 3 σερί ισοπαλίες (Άρσεναλ, Μπόρνμουθ, Γουέστ Μπρομ).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Σέντρικ Σοάρες, Ζοζέ Φόντε, Φαν Ντάικ, Μπέρτραντ, Οριόλ Ρομέου, Γουόρντ-Πρόουζ, Στίβεν Ντέιβις (72' Χέιμπιεργκ), Ρέντμοντ, Μπουφάλ (72' Τάντιτς), Τζέι Ροντρίγκεθ (72' Λονγκ).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόκερ, Ντάιερ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Γουανιάμα, Ντεμπελέ (82' Γουίνκς), Άλι, Μουσά Σισοκό (74' Σον Χέουνγκ-Μιν), Έρικσεν, Κέιν (89' Φίνσεντ Γιάνσεν).

*κόκκινη 57' Ρέντμοντ

**χαμένο πέναλτι 58' Κέιν (ψηλά άουτ)

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Δευτέρα

Γουότφορντ - Κρίσταλ Πάλας 1-1 (71' πέν. Ντίνι / 26' Καμπάιγ)

Άρσεναλ - Γουέστ Μπρομ 1-0 (86' Ζιρού)

Μπέρνλι - Μίντλεσμπρο 1-0 (81' Γκρέι)

Τσέλσι - Μπόρνμουθ 3-0 (24' και 94' Πέδρο, 49' πέν. Αζάρ)

Λέστερ - Έβερτον 0-2 (51' Μιραλάς, 91' Λουκακού)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σάντερλαντ 3-1 (39' Μπλιντ, 82' Ιμπραχίμοβιτς, 86' Μχιταριάν / 90' Μπορίνι)

Σουόνσι - Γουέστ Χαμ 1-4 (89' Γιορέντε / 13' Αγιού, 50' Ριντ, 78' Αντόνιο, 90' Κάρολ)

Χαλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (72' πέν. Τουρέ, 78' Ιχεανάτσο, 94' αυτ. Ντέιβις)

Τρίτη

Λίβερπουλ - Στόουκ 4-1 (34' Λαλάνα, 44' Φιρμίνο, 59' αυτ. Ιμπουλά, 70' Στάριτζ / 12' Γουόλτερς)

Τετάρτη

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 1-4 (2' Φαν Ντάικ / 19' και 87' Άλι, 52' Κέιν, 85' Σον Χέουνγκ-Μιν)