ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

"Κέρβερος" ο Λάμπρου, σκόρερς οι Βέργος & Κολοβός

Ο Κώστας Λάμπρου δεν δέχτηκε γκολ για 4η σερί αγωνιστική, δημιουργοί ήταν οι Χοσέ Χολέμπας και Γιάννης Φετφατζίδης, σκόρερς οι Νίκος Βέργος και Δημήτρης Κολοβός (videos)

Για 4η σερί αγωνιστική ο Κώστας Λάμπρου δεν δέχτηκε γκολ, κάτι που καταφέρνει για πρώτη φορά στην καριέρα του και σίγουρα είναι κάτι αρκετά δύσκολο με μία ομάδα όπως η Βίλεμ. Μάλιστα, ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν στην ιδανική 11άδα της αγωνιστικής στην Ολλανδία.

Ο Νίκος Βέργος σκόραρε για δεύτερη φορά με την Β' ομάδα της Ρεάλ και ο Δημήτρης Κολοβός για τρίτη φορά με την Μέχελεν, ενώ είχε μία ασίστ ο Γιάννης Φετφατζίδης και δύο ασίστς ο Χοσέ Χολέμπας!

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Για 14η φορά στην 11άδα στην 15η αγωνιστική (έχει χάσει ένα ματς λόγω τιμωρίας), για 12η φορά έπαιξε σε όλον τον αγώνα. Ήταν πρωταγωνιστής στη νίκη με 3-2 επί της Έβερτον, καθώς έκανε τις ασίστ στο 2ο και το 3ο γκολ της ομάδας του

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Ο Μπέντνερ ήταν ξανά βασικός (πέτυχε αυτογκόλ) και ο Βέλλιος μπήκε στο ματς με την Ντέρμπι Κάουντι στο 60ό λεπτό. Η Ντέρμπι νίκησε 3-0

Γουότφορντ - Έβερτον 3-2

Ντέρμπι Κάουντι - Νότιγχαμ Φόρεστ 3-0

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την Μπενφίκα να επικρατεί 2-1 της Σπόρτινγκ στο ντέρμπι της Λισαβόνας

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο ματς στο 91ο λεπτό

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Ήταν βασικός και έπαιξε 70 λεπτά στην εντός έδρας ήττα από την Πόρτο (0-4)

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Έμεινε στον πάγκο

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Μπήκε αλλαγή στο 71' και στο 85' διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μενσαχέρο. Αυτό ήταν το 2ο γκολ του 21άχρονου επιθετικού με την φανέλα της Ρεάλ (της Β' ομάδας φυσικά)

Μενσαχέρο - Ρεάλ ΙΙ 2-2

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 16η αγωνιστική βασικός, για 6η φορά φέτος κράτησε το "μηδέν" και μάλιστα τέταρτη σερί, έτσι η Βίλεμ αναδείχθηκε ισόπαλη με την Τσβόλε (0-0). Πέρσι είχε τρεις σερί αγωνιστικές χωρίς να δεχτεί, φέτος βελτίωσε το ρεκόρ του στο ολλανδικό πρωτάθλημα! Στο ματς με την Τσβόλε μετά από 37 δευτερόλεπτα είχε ήδη κάνει δύο αποκρούσεις!!!

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής, έτσι δεν είχαμε ελληνικό "εμφύλιο" με Λάμπρου

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έμεινε στον πάγκο

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Τσβόλε - Βίλεμ 0-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ρόμα - Μίλαν τη Δευτέρα στις 22:00

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Επέστρεψε στην 11άδα και αντικαταστάθηκε στο 54'. Το σκορ ήταν τότε 0-3 και η Νάπολι τελικά νίκησε 5-0 στην Σαρδηνία

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και στην 16η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό), δέχτηκε γκολ από τον Κούρτιτς, αλλά η Ουντινέζε νίκησε 3-1 στην έδρα της Αταλάντα

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς της Μπολόνια με την Έμπολι (0-0)

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Ήταν βασικός στο 0-0 με την Πίζα, αλλά στο 41' αντικαταστάθηκε λόγω ενός τραυματισμού (όχι σοβαρού)

Γιώργος Μακρής (Πίζα / Serie B): Εκτός αποστολής

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Αταλάντα - Ουντινέζε 1-3

Μπολόνια - Έμπολι 0-0

Κάλιαρι - Νάπολι 0-5

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός για 14η φορά στην 14η αγωνιστική, αντικαταστάθηκε στο 82', στην προσπάθεια της Άουγκσμπουργκ να γίνει πιο επιθετική. Τελικά το Αμβούργο νίκησε 1-0

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Εκτός 18άδας

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 75' από τον Αντριάν Ράμος στην προσπάθεια του Τούχελ να γλιτώσει την ήττα. Τα κατάφερε, με τον Κολομβιανό να κάνει την ασίστ και τον Ρόις να ισοφαρίσει 1-1 την Κολωνία στο 90'

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Εκτός 18άδας

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς στην Δρέσδη με τη Ντινάμο

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Και αυτός στην 11άδα στην Δρέσδη, έπαιξε μέχρι το 70'

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Αμβούργο - Άουγκσμπουργκ 1-0

Κολωνία - Ντόρτμουντ 1-1

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Αναβλήθηκε το ματς με την Βάασλαντ-Μπέβερεν

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε 90 λεπτά το 1-1 με την Ζούλτε Βάρεχεμ

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Μπήκε στο 70ό λεπτό στην ήττα από την Σταντάρ στην Λιέγη (3-1)

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Για 9η φορά στην 11άδα, αντικαταστάθηκε στο 76' από τον Παπάζογλου, αλλά η Κόρτραϊκ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει την Σιντ-Τρούιντεν (0-1)

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στο 76ο λεπτό αντί του Γούτα

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό, στην εκτός έδρας νίκη της Μέχελεν επί της Μουσκρόν με 4-1. Έπαιξε σε όλο το ματς και αυτό ήταν το 3ο του γκολ στο βελγικό πρωτάθλημα

Το γκολ του Κολοβού...

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Εκτός αποστολής

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 19η φορά στην 19η αγωνιστική, για 18η φορά έπαιξε σε όλο το ματς και η ομάδα του ηττήθηκε 0-1 από την Ζάλτσμπουργκ

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός αποστολής

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Στο 10ο λεπτό μπήκε αντί του τραυματία, Γκεόργκι Πετρόφ, δεν δέχτηκε γκολ και η Σλάβια νίκησε 2-0 τη Μοντάνα. Αυτή ήταν η 2η συμμετοχή του 17άχρονου τερματοφύλακα

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Έπαιξε σε όλο το ματς, έτσι είχαμε ελληνικό "εμφύλιο" με Στεργιάκη

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Επέστρεψε στην 11άδα στην ισοπαλία της Χάιμλτον στην έδρα της Ινβερνές (1-1)

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα στην Σουηδία

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα στην Φινλανδία

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Η Αλ-Αχλί νίκησε 1-0 την Αλ-Ραέντ, με τον Φετφατζίδη να μπαίνει στο ματς στο 62' και στο 81' να κάνει την ασίστ για το γκολ του Ασιρί

Η ασίστ του Φετφατζίδη...

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα στην Κίνα

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Κύπρος

Δύο Έλληνες σκόραραν στο Καρμιώτισσα - Άρης 3-3, ο Γιάννης Ταραλίδης για την πρώτη και ο Μάρκος Μαραγκουδάκης για την δεύτερη. Εκτός του Ταραλίδη, στην 11άδα της Καρμιώτισσας ήταν και ο Σάλιακας, ενώ εκτός του Μαραγκουδάκη σε αυτή του Άρη ήταν και ο Γιαννακόπουλος (τερματοφύλακας).

Βασικός ο Παπουλής για τον Απόλλωνα στο 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα, για την οποία ο Βεργέτης είχε στην 11άδα τους Σκοπελίτη και Τσαμπούρη.

Μπαρμπούδης, Βλασόπουλος και Νατσιόπουλος ήταν βασικοί για την Αναγέννηση Δερύνειας, η οποία ηττήθηκε 1-3 από την ΑΕΛ που είχε στην 11άδα τον Γεωργιάδη.

Η Ομόνοια απέτυχε στην έδρα του Ερμή (2-2) με τους Βύντρα, Κωνσταντινίδη και Σοϊλέδη στην 11άδα και τους Παντελιάδη, Μπαντή στον πάγκο. Στην ήττα της ΑΕ Ζακακίου στην έδρα του Εθνικού ο Σακελλαρίου ήταν βασικός και έπαιξε 75 λεπτά.

Καρμιώτισσα - Άρης 3-3