ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γκολ ο Μαυρίας, τρόπαιο ο Μανιάτης

Ο Χάρης Μαυρίας πήρε την... σκυτάλη στο σκοράρισμα από τους Γκέκα και Μήτρογλου, ενώ ο Γιάννης Μανιάτης πήρε το πρώτο του τρόπαιο εκτός Ελλάδας. Δεν δέχτηκε γκολ για 19η φορά ο Dimi Κωνσταντόπουλος (videos)

Ο Μήτρογλου ήταν τιμωρημένος, η Βασιλεία περιόρισε τον Γκέκα, έτσι ο Χάρης Μαυρίας πήρε την... σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους Έλληνες του εξωτερικού αυτήν την εβδομάδα.

Μόλις 31 δευτερόλεπτα μετά την σέντρα ο Μαυρίας παραβίασε την εστία της Κάιζερσλαουτερν, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με την φανέλα της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Για τρίτη σερί αγωνιστική σκόραρε στην Κύπρο ο αρχηγός του Απόλλωνα, Φώτης Παπουλής, ενώ ξανά πολύ καλός ήταν ο Γιαννιώτας για το ΑΠΟΕΛ που πάει για τίτλο.

Κούπα πάντως πήρε ο Γιάννης Μανιάτης στο Βέλγιο! Όπως έχει κάνει στο παρελθόν δύο φορές ο Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν), ο Μανιάτης με την φανέλα της Σταντάρ Λιέγης κατέκτησε το κύπελλο Βελγίου (2-1 την Μπριζ στον τελικό).

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Την προηγούμενη εβδομάδα είχε πάρει την 5η του κίτρινη κάρτα, έτσι δεν αγωνίστηκε κόντρα στην Μποαβίστα

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Τα προβλήματα της Μπενφίκα τον έφεραν στο κέντρο της άμυνας. Όπως και στο ματς με την Ζενίτ, δεν ήταν κακός

Μποαβίστα - Μπενφίκα 0-1

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής, η Γουότφορντ ηττήθηκε στην έδρα της από την Στόουκ (1-2)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Η 37η εμφάνιση σε ισάριθμες αγωνιστικές, κράτησε το "μηδέν" για 19η φορά και η "Μπόρο" νίκησε 1-0 την Χαλ με γκολ στο 91'

Μίντλεσμπρο - Χαλ 1-0

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Εκτός αποστολής

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Εκτός αποστολής

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Φυσικά έπαιξε και πάλι σε όλο το ματς, η Ρόμα γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από την Ίντερ (1-1), στης οποίας το γκολ δεν έχει ευθύνη ο Έλληνας στόπερ

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Σε 30 αγωνιστικές έχει ισάριθμες συμμετοχές, στην μοναδική σοβαρή ευκαιρία της Σασουόλο δέχτηκε γκολ και η Ουντινέζε δεν κατάφερε να πάρει το "διπλό" (1-1)

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Έμεινε στον πάγκο και πάλι

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Επέστρεψε από τραυματισμό, ήταν στην 11άδα της Βερόνα, η οποία έχασε από την Κάρπι (1-2) και ετοιμάζεται για Serie B. Ο Μόρας έπαιξε σε όλο το ματς και στο πρώτο γκολ απλά δεν μπορούσε να σταματήσει τον Ντι Γκάουντιο

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Κλασικά μπήκε στο 65ο λεπτό, η Τζένοα δεν άντεξε και ηττήθηκε από τη Νάπολι (3-1)

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χαπόελ Κφαρ Σάμπα

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σάμπα): Έμεινε στον πάγκο, έτσι δεν αντιμετώπισε τον Λουκά Βύντρα

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, έχει και αυτός ευθύνη για το γκολ του Φινμπόγκασον, η Ντόρτμουντ έκανε ανατροπή και νίκησε με 3-1

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ / 2. Bundesliga): Μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το παρθενικό του γκολ στην Γερμανία (στο 31ο δευτερόλεπτο). Αντικαταστάθηκε στο 90', ενώ η Φορτούνα επικράτησε με 4-3 στο Ντίσελντορφ της Κάιζερσλαουτερν, παίρνοντας νίκη μετά από 4 σερί ήττες

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα της ομάδας του από την Φράιμπουργκ

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Αγωνίστηκε 78 λεπτά στην ήττα της Μπόχουμ U19 από την Γκλάντμπαχ (3-0)

Το γκολ του Μαυρία

Άουγκσμπουργκ - Ντόρτμουντ 1-3

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Η 28η εμφάνιση σε 28 αγωνιστικές , δεν ήταν κακός, αλλά η άμυνα της Βίλεμ ήταν απαράδεκτη και δέχτηκε 4 γκολ στην έδρα της Τσβόλε (4-1)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Μπήκε στο 75ο λεπτό στην αναμέτρηση με την Τβέντε στο Ένσχεντε (2-2)

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Τσβόλε - Βίλεμ 4-1

Βέλγιο

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Αγωνίστηκε καθ'όλη την διάρκεια του τελικού των Βρυξελλών, η Σταντάρ νίκησε με 2-1 την Μπριζ και κατέκτησε το βελγικό κύπελλο. Έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στο Βέλγιο, έδωσε ψυχή στο κέντρο

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής, ηττήθηκε η Ραπίντ από την Ριντ (1-0)

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Ξανά στην 11άδα της Στουρμ Γκρατς, έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απο την Αντμίρα Βάκεν (1-0)

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Ξανά βασικός, έχοντας κάρτα από το 62' αντικαταστάθηκε στο 77'

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Έπαιξε 90 λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στην Βασιλεία, η οποία πήρε την εκτός έδρας νίκη (1-0)

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν ξανά στην 11άδα, έπαιξε μέχρι το 68', η Λουγκάνο νίκησε 1-0 στην έδρα της Γκρασχόπερς

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Εκτός αποστολής

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε και πάλι 90 λεπτά, ηττήθηκε η Σλόβαν στην Μπρατισλάβα από την Σπάρτακ Μιγιάβα

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν): Έμεινε στον πάγκο

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερστουντς): Το πρωτάθλημα στην Σουηδία ξεκινά 2 Απριλίου

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής σκόραρε και στην 3η αγωνιστική των play-offs τίτλου, με τον Απόλλωνα να επικρατεί με 4-1 της Ανόρθωσης, για την οποία μπήκε στο 71' ο Κουλούρης και έμεινε στον πάγκο ο Τζανακάκης.

Μία ακόμη καλή εμφάνιση από τον Γιαννιώτα, από προσπάθειες του προήλθαν τα 2 πρώτα γκολ του ΑΠΟΕΛ στον θρίαμβο στην έδρα της ΑΕΚ (0-3 / έπαιξε μέχρι το 58').

Ο Σκοπελίτης έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα της Νέας Σαλαμίνας από την Ομόνοια, ενώ για το "τριφύλλι" ο Καντούτσης δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Για 8η φορά σκόραρε φέτος ο Μάρκος Μαραγκουδάκης με την φανέλα του Άρη και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με την ΑΕΚ, ενώ ο Ράνος μπήκε στο 75 λεπτό. Δεν δέχτηκε γκολ ο Παναγόπουλος και ο Ερμής επικράτησε με 1-0 της Πάφου.

Απόλλων - Ανόρθωση 4-1

ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 0-3

Νέα Σαλαμίνα - Ομόνοια 1-2

ΑΕΛ - Άρης 2-2

Ερμής - Πάφος 1-0