ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γκολ και "ξύλο" οι Έλληνες

Ο Σιόβας πέτυχε το 1ο του γκολ στην Ισπανία, ο Μήτρογλου το 15ο του στην Πορτογαλία, ενώ ο Σκόνδρας αποβλήθηκε δίκαια, με τον Σάμαρη να τη γλιτώνει παρά τη γροθιά στο στομάχι! (videos)

Οι Δημήτρης Σιόβας και Κώστας Μήτρογλου ήταν οι πρωταγωνιστές στους Έλληνες του εξωτερικού για το Σαββατοκύριακο που, με τον πρώτη να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ στην Ισπανία και τον δεύτερο το 15ο στο φετινό πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Ο κεντρικός αμυντικός της Λεγκανές της έδωσε το προβάδισμα στην Παμπλόνα, αλλά τελικά ήρθε η ήττα από την Οσασούνα, ενώ ο "Μητρογκόλ" πέτυχε το μοναδικό τέρμα στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Μπενφίκα με τη Μορεϊρένσε.

Στο ματς των "αετών" πάντως αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Ανδρέας Σάμαρης, καθώς μπήκε στο ματς στο 81', έκανε σκληρό φάουλ στο 91' (κίτρινη κάρτα) και εν συνεχεία έδωσε γροθιά στο στομάχι αντιπάλου! Ο διαιτητής δεν το είδε, αλλά υπάρχει σε όλα τα πρωτοσέλιδα του πορτογαλικού τύπου και μάλλον δεν θα γλιτώσει την τιμωρία.

Δεν πήρε την κόκκινη κάρτα, αλλά ο Γιάννης Σκόνδρας δεν τη... γλίτωσε. Αποβλήθηκε για πρώτη φορά με την φανέλα της Χάμιλτον με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο τάκλιν.

Ο Καρνέζης επέστρεψε από τραυματισμό και μάλιστα δεν δέχτηκε γκολ απ'την Τζένοα, ο Παπασταθόπουλος δεν πέρασε καλά στο Μόναχο, ενώ ο Παπουλής σκόραρε για 13η φορά στην Κύπρο.

Επιστρέφοντας στον Σιόβα, πήρε στα χέρια του το βραβείο του παίκτη του μήνα (Μαρτίου) για την Λεγκανές (ψηφίστηκε από τους οπαδούς της)...

photos: C.D. Leganés twitter, SL Benfica twitter

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Για 28η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς για 24η φορά, στην ήττα απ'την Τότεναμ (4-0)

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Δύο αγωνιστικές χωρίς γκολ, δύο αγωνιστικές χωρίς νίκη η Μπενφίκα. Ο "Μητρογκόλ" πέτυχε το 15ο τέρμα του και οι "αετοί" νίκησαν 1-0 στην έδρα της Μορεϊρένσε

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Στο 81' μπήκε στο ματς αποφασισμένος για "τσαμπουκαλεμένος". Στο 91' πήρε κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και εν συνεχεία έδωσε γροθιά στο στομάχι σε αντίπαλο (Ντιέγκο Ίβο) και ήταν τυχερός που δεν είδε ο διαιτητής, γλιτώνοντας την αποβολή. Φυσικά, μπορεί να τον τιμωρήσει η ομοσπονδία μέσω του video. Μπορείτε να δείτε χαμηλά στο πρωτοσέλιδο της "Record" τον Σάμαρη να δίνει την γροθιά στον Ντιέγκο Ίβο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Ήταν βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στην εντός έδρας ήττα απ'την Μπράγκα

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Στην 10η συμμετοχή του στο ισπανικό πρωτάθλημα πέτυχε το πρώτο του γκολ. Άνοιξε το σκορ στο 16' με κοντινή προβολή, αλλά η Οσασούνα έκανε ανατροπή και νίκησε 2-1 τη Λεγκανές

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Δεν αγωνίστηκε

Οσασούνα - Λεγκανές 2-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 30ή φορά στην 30ή αγωνιστική, άντεξε 45 λεπτά, αλλά δέχτηκε 5 γκολ στην έδρα της Αϊντχόφεν (5-0). Η Βίλεμ πάντως αδικήθηκε, καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε βάλει γκολ που δεν μέτρησε, καθώς δεν υπήρχε goal-line technology

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ξανά στην πρώτη ομάδα, ήταν στον πάγκο στο 1-1 με τη Ρόντα

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Εκτός αποστολής

Αϊντχόφεν - Βίλεμ 5-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Για 26η φορά στην 11άδα, έπαιξε μέχρι το 78' στη νίκη επί της Μπολόνια (0-3) και μάλιστα έκανε χωρίς να το θέλει (!) την... ασίστ για να ανοίξει το σκορ ο παρτενέρ του στην άμυνα, ο Φεντερίκο Φάσιο (απλά χτύπησε η μπάλα στο σώμα του Έλληνα πριν πάει στον Αργεντινό)

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Μπήκε στο ματς στο 76', έτσι ήταν στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τον Μανωλά περίπου για δύο λεπτά

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Ξεπέρασε τον τραυματισμό του, επέστρεψε στην 11άδα, δεν δέχτηκε γκολ για 7η φορά και η Ουντινέζε νίκησε 3-0 την Τζένοα

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για 18η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς, στην εκτός έδρας ήττα από την Μπολόνια (2-3)

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Για 15η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Σπέτσια

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Μπολόνια - Ρόμα 0-3

Ουντινέζε - Τζένοα 3-0

Κάλιαρι - Τορίνο 2-3

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός στο ντέρμπι με την Μπάγερν, ταλαιπωρήθηκε η άμυνα της Μπορούσια και ο Σωκράτης κυρίως από τον Ρόμπεν (4-1)

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Για 10η φορά στην 11άδα, έπαιξε 90άλεπτο για 9η φορά, το Αμβούργο πήρε σπουδαία νίκη επί της Χόφενχαϊμ (2-1)

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 63', δύο λεπτά αφού είχε διαμορφωθεί το τελικό 2-0 υπέρ της Στουτγκάρδης

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 88', στην εντός έδρας αναμέτρηση με το Ανόβερο (0-0)

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Μπάγερν - Ντόρτμουντ 4-1

Αμβούργο - Χόφενχαϊμ 2-1

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Μπήκε στο 83ο λεπτό στην αναμέτρηση με την Μπριζ (1-1)

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός για 32η φορά στην 32η αγωνιστική, για 30ή φορά έπαιξε 90άλεπτο, έμεινε στο 0-0 η ομάδα του με την Κόρτραϊκ

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Και αυτός έπαιξε 90 λεπτά απέναντι στον Γκαλίτσιο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Λόκερεν - Κόρτραϊκ 0-0

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός έπαιξε 76 λεπτά. Όταν αντικαταστάθηκε η Αλάνιασπορ ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0, τελικά νίκησε 3-2 στην έδρα της Γκαζιάντεπσπορ

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Είναι τραυματίας

Γκαζιάντεπσπορ - Αλάνιασπορ 2-3

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Επέστρεψε στην 11άδα, αλλά στο 45'+1 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, για επικίνδυνο τάκλιν σε αντίπαλο που έκανε κούρσα αντεπίθεσης για τη Ρος Κάουντι

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε 90 λεπτά, με δέκα παίκτες η ομάδα του ισοφαρίστηκε στο 60', αλλά άντεξε και τουλάχιστον γλίτωσε την ήττα (1-1)

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Έμεινε στον πάγκο

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Ήταν στην 11άδα και αγωνίστηκε σε όλο το ματς με την Νταντί (νίκη για τις "καρδιές" με 1-0)

Χάμιλτον - Ρος Κάουντι 1-1

Χαρτς - Νταντί 1-0

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 28η φορά στην 28η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε στο Ζάλτσμπουργκ (1-0)

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 18η φορά βασικός και έπαιξε μέχρι το 83' στο 1-1 με την Σλάβεν Μπέλουπο

Χάιντουκ Σπλιτ - Σλάβεν Μπέλουπο 1-1

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Η Σλάβια παίζει την Δευτέρα με την Βερέγια

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Βασικός για 7η φορά, έπαιξε ξανά σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε απ'την Οντένσε (3-0)

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Στις 12/4 η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Στις 6/5 η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα

Χάρης Χαντζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Στις 6/5 η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): 'Ηταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς στο 1-0 επί της Νόρκεπινγκ

Ρουμανία

Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Δέκατη συμμετοχή, ξανά βασικός, ξανά έπαιξε 90 λεπτά, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Βολουντάρι (2-1)

Μαυροβούνιο

Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπόκελ (0-1) και έπαιξε μέχρι το 80'

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την Αλ-Μπατίν (1-1)

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Εκτός αποστολής

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Εκτός 18άδας

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Τρίτη συμμετοχή στην τρίτη αγωνιστική, η ομάδα του ηττήθηκε απο τους Pittsburgh Riverhounds

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής έπαιξε σε όλο το ματς και πέτυχε το 13ο του φετινό γκολ, μειώνοντας για το τελικό 3-1 στην ήττα απ'την Ανόρθωση, για την οποία έπαιξε ως αλλαγή ο Γιαννούλης (78').

Χωρίς τον Γιαννιώτη το ΑΠΟΕΛ νίκησε 1-0 την Ομόνοια, για την έπαιξε 90 λεπτά ο Βύντρα, ενώ στον πάγκο έμειναν οι Σοϊλέδης και Κωνσταντινίδης.

Ο Γεωργιάδης ήταν βασικός για την ΑΕΛ και έπαιξε μέχρι το 63' στο ματς ματς την ΑΕΚ (2-1), ο Γιαννακόπουλος ήταν στο τέρμα για τον Άρη στην ήττα απ'τον Ερμή (2-1), ενώ με τον Σάλιακα στην 11άδα η Καρμιώτισσα νίκησε 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα, για την οποία βασικοί ήταν οι Σκοπελίτης και Τσαμπούρης

Ανόρθωση - Απόλλων 3-1

ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 1-0