ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες πρωταθλητές

Μήτρογλου και Σάμαρης κατέκτησαν το πρωτάθλημα Πορτογαλίας με την Μπενφίκα και ο Γιαννιώτας αυτό της Κύπρου με το ΑΠΟΕΛ. Σκόρερς οι Φετφατζίδης και Τζανδάρης, ασίστ ο Ταχτσίδης (videos)

Ένα ακόμη πρωτάθλημα Πορτογαλίας γιόρτασαν οι Κώστας Μήτρογλου και Ανδρέας Σάμαρης με την φανέλα της Μπενφίκα, ενώ πρωταθλητής Κύπρου αναδείχθηκε ξανά και ο Γιάννης Γιαννιώτας με το ΑΠΟΕΛ.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης σκόραρε, οδηγώντας την Αλ-Αχλί στον τελικό, το πρώτο του γκολ στη Σλοβενία πέτυχε ο Φάνης Τζανδάρης, ενώ ασίστ είχε ο Παναγιώτης Ταχτσίδης στη νίκη της Κάλιαρι.

photos: Sport Lisboa e Benfica facebook

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ'την Έβερτον

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Έμεινε στον πάγκο

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έχει ολοκληρωθεί η Championship

Έβερτον - Γουότφορντ 1-0

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Για δεύτερη φορά στην 11άδα της Νις σε ματς πρωταθλήματος, για πρώτη φορά έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα ηττήθηκε εντός έδρας απ'την Ανζέ

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στην αναμέτρηση με την Γκιμαράες (5-0) στο 79' αντί του Φέισα

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Για 26η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς στη σπουδαία νίκη επί της Σπόρτινγκ (2-1)

Μπενφίκα - Γκιμαράες 5-0

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, στην αναμέτρηση με την Μπιλμπάο (1-1)

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Μπήκε στο 60ό λεπτό στην αναμέτρηση με την Αλμπαθέτε (0-0)

Μπιλμπάο - Λεγκανές 1-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 34η φορά στην 34η αγωνιστική, δεν έχασε λεπτό και φέτος στο ολλανδικό πρωτάθλημα. Ο Άγιαξ νίκησε 3-1 στην έδρα της Βίλεμ, κυνηγώντας τον τίτλο, ο οποίος τελικά κατέληξε στη Φέγενοορντ

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Έπαιξε μετά από αρκετό καιρό, μπήκε στο 69' αντί του Μπαντιμπανγκά, στην ήττα απ'την Φιτέσε (3-0)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Βίλεμ - Άγιαξ 1-3

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Για 30ή φορά στην 11άδα, για 23η έπαιξε σε όλο το ματς και η Ρόμα πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Γιουβέντους. Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος διατηρήθηκε στην 2η θέση, με +1 απ'τη Νάπολι και είναι στο -4 απ'την πρωτοπόρο, Γιουβέντους

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα, αγωνίστηκε 90 λεπτά στο 3-1 επί της Πεσκάρα

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Για πρώτη φορά έμεινε στον πάγκο και έπαιξε βασικός ο Σκουφέτ

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 3-2 επί της Έμπολι και μάλιστα έκανε την ασίστ στο 3ο γκολ!

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Για 21η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς για 19η φορά, η ομάδα του έχασε 0-1 απ'την Άσκολι

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ρόμα - Γιουβέντους 3-1

Μπολόνια - Πεσκάρα 3-1

Κάλιαρι - Έμπολι 3-2

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Άουγκσμπουργκ, έπαιξε σε όλο το ματς, ενώ δεν πρόλαβε τον Φινμπόγκασον και ο άλλοτε στράικερ του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ. Απάντησε πάντως αργότερα ο Ομπαμεγιάνγκ (1-1)

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Για 25η φορά βασικός στον ελληνικό "εμφύλιο" με τον Παπασταθόπουλο, αγωνίστηκε μέχρι το 68'

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε στον πάγκο

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Στην 11άδα για 14η φορά, το Αμβούργο πήρε ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Σάλκε με γκολ στο 92'

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Μπήκε στο 61ο λεπτό στην αναμέτρηση με τη Γάνδη (1-1)

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Γάνδη - Σαρλερουά 1-1

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Για 13η φορά στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά (στόπερ) για 12η φορά και η ομάδα του νίκησε 4-2 την Καράμπιουκσπορ με 3 γκολ και μία ασίστ του Βάγκνερ Λοβ

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Αλάνιασπορ - Καράμπιουκσπορ 4-2

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Ξανά στο δεξι άκρο της άμυνας, έπαιξε σε όλο το ματς, στην εντός έδρας ήττα απ'τη Μάδεργουελ (0-1)

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός βασικός και αυτός έπαιξε 90 λεπτά μαζί με τον Σκόνδρα

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Έμεινε στον πάγκο

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Δεν ήταν βασικός, αλλά μπήκε στο 46' στο ματς με τη Ρέιντζερς στο "Ibrox"

Ρέιντζερς - Χαρτς 2-1

Χάμιλτον - Μάδεργουελ 0-1

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Για 32η φορά στην 11άδα στην 33η αγωνιστική, για 31η φορά έπαιξε 90 λεπτά. Η ομάδα του νίκησε 2-1 στην έδρα της Ράιντολφ Άλταχ

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός αποστολής

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Την προηγούμενη Τετάρτη ήταν βασικός στην εκτός αναμέτρηση με την Μπότεφ Πλόβντιφ, αλλά αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο 13'.

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την AFG (0-0)

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Και αυτός έπαιξε 90 λεπτά

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Μπήκε στο 61ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα απ'τη Βάασα

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την Γκράνκουλα (0-0)

Χάρης Χατζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Και αυτός έπαιξε 90 λεπτά

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Για 6η φορά στην 11άδα, έπαιξε μέχρι το 75' στην εκτός έδρα απ'την Μάλμε (2-1)

Σλοβενία

Φάνης Τζανδάρης (Κόπερ): Μπήκε στο 70ό λεπτό και στο 91ο διαμόρφωσε το τελικό 0-4, στη νίκη της Κόπερ στην έδρα της Ραντόμλιε. Αυτό είναι το πρώτο γκολ του άλλοτε μέσου των ΠΑΟΚ, Ολυμπιακού, Πανιωνίου, Απόλλωνα Καλαμαριάς και Αναγέννησης Επανομής. Αυτή ήταν μόλις η 3η συμμετοχή του και συνολικά έχει παίξει λιγότερο από 40 λεπτά

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στον ημιτελικό κυπέλλου στο 55'. Η μάδα νίκησε 3-0 την Αλ-Φαϊζαλί και προκρίθηκε στον τελικό, ενώ ήταν βασικός αντικαταστάθηκε στο 83' απ'τον Αμίρι Κούρντι

Το γκολ του "Φέτφα"...

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Εκτός 18άδας

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS): Εκτός 18άδας

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Αφού τέλειωσε το πρωτάθλημα, η Brisbane Roar ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις και για το ασιατικό Champions League την προηγούμενη Τετάρτη, με ήττα απ'την Ulsan (2-3). Ο Αβραάμ έπαιξε σε όλο το ματς

Κύπρος

Βύντρα και Γιαννιώτας ήταν βασικοί στο Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ (1-3), με τον δεύτερο να παίζει μέχρι το 72', ενώ για την ΑΕΛ στο 1-1 με την ΑΕΚ μπήκε στο ματς ο Γεωργιάδης στο 67'.

Βασικοί και οι Παπουλής, Γιαννούλης στο Απόλλων - Ανόρθωση (1-1), με τον πρώτο να παίζει μέχρι το 62', με τους Γιαννακόπουλο και Μαραγκουδάκη να παίζουν 90 λεπτά ο Άρης νίκησε 2-0 τον Ερμή, ενώ σε όλο το ματς της Νέας Σαλαμίνας με την Καρμιώτισσα έπαιξε ο Σκοπελίτης (1-0).

Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 1-3