ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έκαναν την δουλειά τους Καρνέζης, Γκέκας και Παπάζογλου

Ο Παπάζογλου σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική, ο Γκέκας πέτυχε το 5ο του γκολ στην Τουρκία, ενώ ο Καρνέζης κράτησε το "μηδέν" για 3η φορά φέτος. Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο (videos)

Όμορφο γκολ για τον Θανάση Παπάζογλου, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη αγωνιστική, άνοιξε το σκορ για την Κόρτραϊκ, αλλά αυτή ηττήθηκε στην έδρα της  Σιντ-Τρούιντεν.

Ο Φάνης Γκέκας πέτυχε το 5ο του γκολ στο τουρκικό πρωτάθλημα, αλλά έχασε και η δική του ομάδα, η Εσκισέχιρσπορ, με 1-3 από την Κάισερισπορ.

Νικητήριο γκολ στο 84' πέτυχε ο Μάρκος Μαραγκουδάκης για την ΑΕΛ, σκοράροντας για 3η φορά στην Κύπρο, ενώ ο Ορέστης Καρνέζης κράτησε το "μηδέν" για τρίτη φορά στην φετινή Serie A, έτσι η Ουντινέζε επικράτησε με 1-0 της Φροζινόνε.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας στην σπουδαία νίκη επί της Στόουκ στο "Μπριτάνια"

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Η U21 της Σάντερλαντ ηττήθηκε 0-1 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο Μαυρίας ήταν ξανά βασικός με καλές κούρσες

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Δέχτηκε γκολ από την Γουλβς στο 22', αλλά η ομάδα του έκανε ανατροπή και νίκησε με 3-1

Γουλβς - Μίντλεσμπρο 1-3

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Με τον Ρίντιγκερ παρτενέρ στο κέντρο άμυνας έκανε μία ακόμη καλή εμφάνιση ο Κώστας Μανωλάς και η Ρόμα νίκησε 2-1 την Φιορεντίνα στην Φλωρεντία, ανεβαίνοντας στην κορυφή

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Ο Φλορέντσι επέστρεψε δεξί μπακ και ο "Τόρο" έπαιξε απλά ως αλλαγή, μπαίνοντας στο 79' αντί του Πιάνιτς

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Για πρώτη φορά μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές ο Καρνέζης κράτησε το "μηδέν" και η Ουντινέζε νίκησε 1-0 την Φροζινόνε

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής, διότι είχε τραυματιστεί στο ματς της εθνικής Ελλάδος με την Ουγγαρία

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Για πρώτη φορά η Βερόνα έπαιξε με τριάδα στα στόπερ, με τον Χελάντερ να προστίθεται στο δίδυμο των Μόρα-Ράφα Μάρκες. Δεν λειτούργησε, ο Χελάντερ βγήκε στο 46', η Σαμπντόρια στο ημίχρονο είχε πετύχει 3 γκολ και τελικά νίκησε με 4-1. Ο Μόρας έπαιξε σε όλο το ματς

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Εκτός αποστολής, καθώς δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Έμεινε στον πάγκο, η Τζένοα έχασε 0-2 στην έδρα της Έμπολι

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς και η Μπολόνια νίκησε με γκολ στο 93' στην έδρα της Κάρπι

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Είδε από τον πάγκο την Λάτσιο να επικρατεί με 3-0 της Τορίνο

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Ήταν εκτός αποστολής, η Μπάρι έμεινε στο 0-0 με την Βίρτους Εντέλα

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Ήταν εκτός αποστολής, η Μπάρι έμεινε στο 0-0 με την Βίρτους Εντέλα

Φιορεντίνα - Ρόμα 1-2

Ουντινέζε - Φροζινόνε 1-0

Σαμπντόρια - Βερόνα 4-1

Κάρπι - Μπολόνια 1-2

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Έμεινε εκτός αποστολής, η Λεβάντε έχασε 0-4 από την Σοθιεδάδ, είναι πλέον τελευταία απολύθηκε ο Λούκας Αλκαράθ

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Μπήκε στο 76ο λεπτό, η Έλτσε έμεινε στο 0-0 με την Λεγκανές

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Αφού η Λεβερκούζεν είχε δεχτεί 3 γκολ ο Κυριάκος μπήκε στο ματς στο 67' και η ομάδα του νίκησε με 4-3 την Στουτγκάρδη (το σκορ ήταν 1-3 όταν μπήκε)

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Τραυματίας από το Ελλάδα - Ουγγαρία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Δεν αλλάζει το δίδυμο, βασικός με Χούμελς ο Παπασταθόπουλος στη νίκη της Ντόρτμουντ με 5-1 επί της Άουγκσμπουργκ (90 λεπτά)

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Είναι στην Β' ομάδα, δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο, ο Τίτον δέχτηκε 4 γκολ από την Λεβερκούζεν

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Η Καρλσρούη νίκησε 2-0 την Κάιζερσλαουτερν, ο Διαμαντάκος μπήκε στο ματς στο 69'

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η Μπόχουμ U19

Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη 4-3

Ντόρτμουντ - Άουγκσμπουργκ 5-1

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έζησε τον εφιάλτη, έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα της Μπενφίκα από την Σπόρτινγκ 0-3 στο "Εστάντιο ντα Λουζ"

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ο Ραούλ Χιμένες ήταν παρτενέρ του Ζόνας στην επίθεση της Μπενφίκα και ο Μήτρογλου μπήκε στο ματς στο 77'

Μπενφίκα - Σπόρτινγκ 0-3

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δέχτηκε δύο γκολ και η Βίλεμ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Χέρενφέν

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Βίλεμ - Χέρενφέν 2-2

Βέλγιο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Για δεύτερη σερί αγωνιστική άνοιξε το σκορ για την Κόρτραϊκ, όμως αυτήν την φορά η ομάδα του έχασε στην έδρα της Σιντ-Τρούιντεν. Εξαιρετικό το γκολ του, έφτασε τα 3 τέρματα στο βελγικό πρωτάθλημα

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα της ομάδας του με 2-3 από την Σταντάρ Λιέγης

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έπαιξε ξανά 90 λεπτά, η Λόιβεν έχασε 0-2 από την Βάασλαντ-Μπέβερεν

Σιντ Τρούιντεντ - Κόρτραϊκ 2-1

Σαρλερουά - Σταντάρ Λιέγης 2-3

Λόιβεν - Βάασλαντ-Μπέβερεν 0-2

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Τέσσερις μέρες μετά το γκολ του Europa League, ξεκίνησε βασικός στην ήττα της Ραπίντ από την Αούστρια

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στούρμ Γκρατς): Έμεινε στον πάγκο, η Στουρμ Γκρατς νίκησε 2-0 την Βόλφσμπεργκερ

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του έχασε με 1-3 στην έδρα της Χαπόελ Μπιρ Σεβά

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Επέστρεψε από τραυματισμό και μπήκε ως αλλαγή στο 76', στην ισοπαλία (2-2) με την Χαπόελ Χάιφα

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Εσκισέχιρσπορ): Ισοφάρισε σε 1-1 στο 13' με τον 5ου γκολ στο πρωτάθλημα, έπαιξε 90' λεπτά, αλλά η ομάδα του έχασε στην έδρα της με 1-3 από την Κάισερισπορ

Εσκισέχιρσπορ - Κάισερισπορ 1-3

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Έμεινε εκτός αποστολής, η Λουγκάνο έχασε 1-2 στην έδρα της Τουν

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Επέστρεψε από τιμωρία και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα με 0-2 στην έδρα της Χέλσινγκφορς

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς, η ομάδα του έχασε 0-1 στην έδρα της Liaoning Whowin

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Έμεινε εκτός αποστολής

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να επικρατεί με 1-0 της Αλ-Ιτιφάντ για το κύπελλο

Κύπρος

Ο Μάρκος Μαραγκουδάκης σκόραρε για 3η φορά στο Κυπριακό πρωτάθλημα και χάρισε στο 84' τη νίκη με 2-1 στον Άρη και μάλιστα στην έδρα της ΑΕΛ, για την οποία έμεινε στον πάγκο ο Βασίλης Καραγκούνης.

Ο Παπουλής έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη του Απόλλωνα με 3-0 στην έδρα της Αγίας Νάπας, για την οποία αγωνίστηκε 90 λεπτά ο Λαμπρόπουλος.

Η Ανόρθωση νίκησε 4-0 τον Ερμή με βασικό τον Τζανακάκη (90 λεπτά) και τον Κουλούρη στον πάγκο, ενώ τον αντίπαλο έπαιξαν 90 λεπτά οι Παναγόπουλος και Βασιλόγιαννης.

Ο Καντούτσης έμεινε στον πάγκο για την Ομόνοια (6-0 την Πάφο), ενώ την ΕΝΠ (έχασε 1-2 στην έδρα της Δόξας) έπαιξαν 90 λεπτά οι Αμπάρης και Βαλλιάνος, με τον Βασίλη Παπαδόπουλο να μπαίνει στο 80'.

ΑΕΛ - Άρης 1-2

Ανόρθωση - Ερμής 4-0

Ομόνοια - Πάφος 6-0

Αγία Νάπα - Απόλλων 0-3

Δόξα - ΕΝΠ 2-1