ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Αυτοί έπαιξαν ποδόσφαιρο το Σαββατοκύριακο

Στην Ελλάδα δεν είδαμε ποδόσφαιρο, αλλά απολαύσαμε τους Έλληνες παίκτες στο εξωτερικό. Δύο φορές σκόραρε ο Μήτρογλου και μία ο Διαμαντάκος που απέτυχε σε Mannequin Challenge. Δεν δέχτηκε γκολ ο Λάμπρου απ'την Αϊντχόφεν, ηγέτης με Μπάγερν ο Παπασταθόπουλος, έφτασε τα 7 γκολ ο Παπουλής (videos)

Ο Κώστας Μήτρογλου έκανε... ζέσταμα εν όψει του κρίσιμου ματς του Champions League με την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη με δύο γκολ στην πρόκριση της Μπενφίκα επί της Μαρίτιμο (6-0 για το πορτογαλικό κύπελλο).

Έφτασε τα 6 τέρματα φέτος ο "Μητρογκόλ", ενώ για 3η φορά σκόραρε ο Δημήτρης Διαμαντάκος με την Καρλσρουή, αλλά δεν κατάφερε να μείνει να ακίνητος!

Η Αϊντχόφεν δεν κατάφερε να βάλει γκολ στον Κώστα Λάμπρου, ο Ορέστης Καρνέζης προδόθηκε από την άμυνά του, ενώ ηγέτης ήταν ο Παπασταθόπουλος στη μεγάλη νίκη της Ντόρτμουντ επί της Μπάγερν.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Για πρώτη φορά δεν ήταν 11άδα, καθώς ήταν τιμωρημένος (5 κίτρινες κάρτες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 56ο λεπτό αντί του Ασομπαλονγκά, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ στο 2-0 επί της Ίπσουιτς

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Πέτυχε δύο από τα 6 γκολ της Μπενφίκα που απέκτησε την Μαρίτιμο στους "32" του πορτογαλικού κυπέλλου. Έφτασε τα 6 τέρματα φέτος (4 στο πρωτάθλημα), ενώ έπαιξε μέχρι το 57'

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ξανά βασικός, αγωνίστηκε σε όλο το ματς

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Έπαιξε 120 λεπτά, η Φεϊρένσε αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Ακαντέμικα (δεν εκτέλεση πέναλτι)

Μπενφίκα - Μαρίτιμο 6-0

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Αγωνίστηκε ξανά ελάχιστα, μπήκε στο 94' στη νέα σπουδαία νίκη της Νις στο Σεντ-Ετιέν

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, στην βαριά εντός έδρας ήττα από την Λογρονιές (0-4)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 13η αγωνιστική βασικός, για 3η φορά φέτος κράτησε το "μηδέν", έτσι η Βίλεμ πήρε σπουδαία ισοπαλία από την πρωταθλήτρια, Αϊντχόφεν

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έπαιξε σε όλο το ματς της Άλκμααρ ΙΙ με την HHC (1-1)

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Βίλεμ - Αϊντχόφεν 0-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Επέστρεψε στην 11άδα (είχε σπάσει τη μύτη του), έπαιξε σε όλο το ματς, η Ρόμα έχασε στην έδρα της Αταλάντα (2-1), έχει ευθύνη στο πρώτο γκολ

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα, αγωνίστηκε σε όλο το ματς και η Μπολόνια νίκησε 3-1 την Παλέρμο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Και στην 13η αγωνιστική ήταν βασικός, δέχτηκε δύο γκολ από τον Λορέντσο Ινσίνιε και η Ουντινέζε ηττήθηκε στην έδρα της από τη Νάπολι (1-2). Τραγική η άμυνα, δεν ευθύνεται σε κανένα γκολ

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς, η Μπάρι νίκησε 2-0 την Κάρπι

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Γιώργος Μακρής (Πίζα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ουντινέζε - Νάπολι 1-2

Αταλάντα - Ρόμα 2-1

Μπολόνια - Παλέρμο 3-1

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός για 11η φορά στην 11η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Χέρτα

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Εκτός αποστολής

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ηγέτης της άμυνας στην σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Μπάγερν, έπαιξε φυσικά σε όλο το ματς

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Εκτός αποστολής

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 73ο λεπτό, στην ήττα της Καρλσρούης από την Ζάντχαουζεν

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και άνοιξε το σκορ 47', για να ακολουθήσουν τα 3 γκολ της Ζάντχαουζεν. Ήταν το 3ο φετινό γκολ του Έλληνα στράικερ (έπαιξε σε όλο το ματς), ο οποίος προσπάθησε να πανηγύρισε με Mannequin Challenge, αλλά απέτυχε

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Ντόρτμουντ - Μπάγερν 1-0

Καρσλρούη - Ζάντχαουζεν 1-3

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Είδηση το ότι δεν σκόραρε σε δεύτερο σερί ματς, έπαιξε 84 λεπτά στο 2-0 επί της Όιπεν

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Ο ηττημένος του ελληνικού "εμφυλίου", έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα από την Σαρλερουά των Νίνη & Μαρίνου

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 69'

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στο 89ο λεπτό

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την Βάασλαντ-Μπέβερεν (1-1)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Ξανά βασικός, έπαιξε μέχρι το 82' στην ανατροπή της Μέχελεν επί της Σταντάρ (2-1)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Άντερλεχτ 3-2

Μέχελεν - Σταντάρ Λιέγης 2-1

Σαρλερουά - Λόκερεν 2-1

Γκενκ - Όιπεν 2-0

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Κόρτραϊκ 1-1

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 15η φορά στην 15η αγωνιστική, για 14η φορά έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του με γκολ στο 92' πήρε βαθμό στην έδρα της Ράιντολφ Άλταχ

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 85ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4 (νίκη της Γιουνγκ Μπόις με 4-3)

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Η Χάμιλτον παίζει την Δευτέρα στις 21:45 με την Χαρτς

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός για 8η φορά και έπαιξε για 5η φορά σε όλο το ματς. Η ομάδα του νίκησε 1-0 την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Έμεινε στον πάγκο

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Βασικός για 8η φορά, αγωνίστηκε μέχρι το 87', η ομάδα του ηττήθηκε από την Λέβσκι Σόφιας

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξανά στην 11άδα, αγωνίστηκε μέχρι το 87', η ομάδα του νίκησε 1-0 στην έδρα της Αλ-Μπατίν

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα στην Κίνα

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Κύπρος

Δύο γκολ πέτυχε ο Φώτης Παπουλής στο 6-0 του Απόλλωνα στην έδρα της Καρμιώτισσας, φτάνοντας τα 7 τέρματα στο πρωτάθλημα. Για τους γηπεδούχους ήταν στην 11άδα οι Ταραλίδης και Σάλιακας, στο 61' μπήκε ο Τσολακίδης, στον πάγκο έμεινε ο Βασίλης Παπαδόπουλος.

Ο Βεργέτης είχε στην 11άδα της Νέας Σαλαμίνας τους Σκοπελίτη και Τσαμπούρη στο 0-0 με την Δόξα, για την οποία έμεινε στον πάγκο ο Αρετάς. Ο Πουρσαϊτίδης είχε στην 11άδα της Αναγέννησης Δερύνειας τους Μπαρμπούδη και Βλασόπουλο (πάγκο ο Νατσιόπουλος) στην εντός έδρας ήττα από τον Άρη, για τον οποίο έπαιξε μόνο ο Μαρτσάκης (μπήκε στο 84'), ενώ έμειναν στον πάγκο οι Παντίδος, Μαραγκουδάκης και Γιαννακόπουλος.

Η Ομόνοια νίκησε την ΑΕΚ (2-1) με τους Κωνσταντινίδη και Σοϊλέδη στην 11άδα (πάγκο οι Παντελιάδης και Μπαντής), ενώ η ΑΕΛ νίκησε το ΑΠΟΕΛ (1-0), με τον Γεωργιάδη να παίζει μέχρι το 57' και τον Γιαννιώτα για τους φιλοξενούμενους μέχρι το 68'.

Ο Λευτέρης Σακελλαρίου πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Κύπρο, ανοίγοντας το σκορ στο 1ο λεπτό, όμως η ΑΕ Ζακακίου ηττήθηκε από τον Ερμή. Ο Σακελλαρίου αντικαταστάθηκε στο 46', ενώ ο Πάγκαλος αντικαταστάθηκε στο 85'.

Καρμιώτισσα - Απόλλων 0-6

Ερμής - ΑΕ Ζακακίου 2-1

Ομόνοια - ΑΕΚ 2-1

Αναγέννηση Δερύνειας - Άρης 1-2

Δόξα - Νέα Σαλαμίνα 0-0

ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ 1-0