ΚΥΠΡΟΣ

Νίκη με Ντάρμπισιρ στο 95' για Ομόνοια

Το 10ο γκολ Ματ Ντάρμπισιρ, στις καθυστερήσεις του εκτός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, έδωσε τη νίκη 3-2 στην Ομόνοια για την 19η αγωνιστική.

Ο Ματ Ντάρμπισιρ πήρε μπροστά και η Ομόνοια παίρνει τη μία νίκη μετά από την άλλη. Αυτήν τη φορά δυσκολεύτηκε στο "Μακάρειο" απέναντι στον Ολυμπιακό Λευκωσίας, αλλά χάρη σε τέρμα του Άγγλου επιθετικού στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, έφτασε στο "τρίποντο" με 3-2 για τη 19η αγωνιστική.

Ο Ραφαέλ Λόπες και ο Ζαρσίνιο έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στο "τριφύλλι" με τη συμπλήρωση 20 λεπτών, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν ολιγωρία της άμυνας στο τελευταίο 10λεπτο και ισοφάρισαν στο 90' με τον Λούκα Πολίτσι. Ο Ντάρμπισορ δεν είχε πει την τελευταία λέξη, όμως, και στο 95' με κεφαλιά έδωσε την τρίτη σερί νίκη στην Ομόνοια.

Η σύνθεση της Ομόνοιας...

Μιχαΐλοφ, Ζαΐλσον, Καντέ, Γουίλιαμ, Κατελάρης, Μαργκάσα, Σοάρες, Δημητρίου (87' Μαδούρο), Ζαρσίνιο (69' Μπρέεφελντ), Λόπες, Ντάρμπισιρ

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ολυμπιακός - Ομόνοια 2-3 (82' Καπαρτής, 90' Πολίτσι / 12' Λόπες, 20' Ζαρσίνιο, 90+5' Ντάρμπισιρ)

Ερμής - Πάφος 2-0 (36' Τσουμού, 79' Εμεγκάρα)

***τρία ματς λιγότερα

****οι 6 πρώτοι συνεχίζουν στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές / μέσα-έξω)

*****από τον 7ο μέχρι τον 12ο συνεχίζουν στα play-offs υποβιβασμού, όπου θα υποβιβαστεί ο τελευταίος (12ος)

******υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι (13ος και 14ος)

*******ο πρώτος των play-offs τίτλου στο Champions League (1ος προκριματικός γύρος)

*******ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του κυπέλλου)

********στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)