ΚΥΠΡΟΣ

Κα(τα)λά Χριστούγεννα

Μία παρένθεση ήταν η νίκη επί της Ομόνοιας στο ντέρμπι για την Ανόρθωση, καθώς επέστρεψε στις ήττες, αυτήν την φορά χάνοντας από την ΑΕΚ με γκολ του Καταλά (videos)

Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 την Ανόρθωση στο "ΓΣΖ" χάρη σε γκολ του Ισπανού αμυντικού, Καταλά, στο 67ο λεπτό με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ.

Μοιραίος για την "κυρία" ήταν ο Γρηγόρης Μάκος, καθώς ο Έλληνας μέσος είχε αποβληθεί 8 λεπτά νωρίτερα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Ανόρθωση προερχόταν από τη νίκη επί της Ομόνοιας στο ντέρμπι, αλλά αποδείχθηκε παρένθεση, αφού πλέον έχει στις 4 τελευταίες αγωνιστικές 3 ήττες.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ομόνοια - Νέα Σαλαμίνα 3-0 (43' Κιρμ, 52' Ποτέ, 93' Άλεξ Ρούμπιο)

Ερμής - ΑΠΟΕΛ 2-1 (48' και 92' Ονίλοβ / 6' Σωτηρίου)

Οθέλλος - Εθνικός 1-2 (54' Γκριγκαλασβίλι / 61' Ζόνε, 62' Αμεσάν)

Αγία Νάπα - Απόλλων 2-5 (48' Γεωργίου, 50' Μάρτσεφ / 11' Στογιάνοβιτς, 16' Γκιέ-Γκιέ, 19' Ζοάο Πάουλο, 65' Παπουλής, 66' Μάρκος Γκουλόν)