CHAMPIONS LEAGUE

Το έκανε όπως η Μάντσεστερ

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε στην παράταση την Ατλέτικο και κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ. Θυμηθείτε τις άλλες 4+1 περιπτώσεις που ξανάγινε αυτό. (VIDS)

Τη μεγάλη ανατροπή πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία για ενενήντα λεπτά ήταν με την πλάτη στον τοίχο και τελικά κατάφερε να πάρει το δέκατο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της. Κάτι ανάλογο έχει συμβεί άλλες τέσσερις φορές στην ιστορία του θεσμού, ενώ υπάρχει και η περίπτωση του διπλού τελικού του 1974. Θυμηθείτε όλες τις περιπτώσεις ξεχωριστά.

Το πρώτο χρυσό γκολ

Για να πάμε στον πρώτο τελικό που κρίθηκε στην παράταση πρέπει να πάμε στο μακρινό 1958.

Τότε η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετώπισε την Μίλαν σε έναν δραματικό από άποψη διακύμανσης σκορ τελικό. Οι Ιταλοί ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν δύο φορές με τους Σιαφίνο και Γκρίλο, με τους Ντι Στέφανο και Ριάλ να στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί ο Χέντο με το τέρμα που σημείωσε στο 107 έδωσε το τρόπαιο στη Ρεάλ Μαδρίτης.

1957-58: Ρεάλ Μαδρίτης - Μίλαν 2-2 (παρ. 3-2)
Σκόρερ: 74' Ντι Στέφανο, 79' Ριάλ, 107' Χέντο / Σιαφίνο 59', Γκρίλο 78'

Η τριάρα της Μάντσεστερ

Το επόμενο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση ήταν δέκα χρόνια αργότερα με την Μάντσεστερ να αντιμετωπίζει στον τελικό την Μπενφίκα.

Εκείνος ο αγώνας είχε πολλές ομοιότητες με αυτόν που τελείωσε το βράδυ του Σαββάτου στη Λισαβόνα. Η κανονική διάρκεια του τελείωσε με το σκορ στο 1-1 με τα γκολ των Τσάρλτον και Γκράτσα.

Στην παράταση τα δύο γρήγορα τέρματα από τους Μπεστ και Κιντ τελείωσαν τον τελικό για να έρθει στο 99 και πάλι ο Τσάρλτον να κάνει το 4-1.

1967-68: Μάντσεστερ - Μπενφίκα 1-1 (παρ. 4-1)
Σκόρερ: 53', 99' Τσάρλτον, 93' Μπεστ, 94' Κιντ / 75' Γκράτσα

Η λύτρωση από τον Κίντφαλ

Δύο χρόνια αργότερα και πάλι ο τελικός κρίθηκε στην παράταση. Αυτή τη φορά αντιμέτωπες ήταν η Φέγενορντ με την Σέλτικ.

Η κανονική διάρκεια ήταν και πάλι 1-1 με τον Γκέμελ να ανοίγει το σκορ για την Σέλτικ και τον Ίσραελ να ισοφαρίζει δύο λεπτά αργότερα. Στην παράταση όλα έδειχναν πως δεν θα είχαμε νικητή μέχρι που βρέθηκε ο Κίντφαλ.

Με ένα ωραίο πλασέ στο 117 χάρισε τη νίκη και το τρόπαιο στη Φέγενορντ.

1969-70: Φέγενορντ - Σέλτικ 1-1 (παρ. 2-1)
Σκόρερ: 31' Ίσραελ, 117' Κίντφαλ / 29' Γκέμελ

Ο διπλός τελικός

Στον πρόλογο όταν αναφερθήκαμε στα 4+1 παιχνίδια η ένσταση μας ήταν ο διπλός τελικός της σεζόν 1973-74.

Μπορεί ο αγώνας να μην κρίθηκε στην παράταση, αλλά οι δύο ομάδες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να τελειώσουν το παιχνίδι στον πρώτο αγώνα. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε 0-0 και η παράταση 1-1.

Έτσι, είχαμε επαναληπτικό τελικό αφού τότε δεν υπήρχαν πέναλτι. Εκεί η Μπάγερν επιβλήθηκε με 4-0 επί της Ατλέτικο και πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου.

1973-74 πρώτος αγώνας: Μπάγερν - Ατλέτικο 0-0 (παρ. 1-1)
Σκόρερ: 119' Σβάρζενμπερκ / 114' Λουίθ

1973-74 δεύτερος αγώνας: Μπάγερν - Ατλέτικο 4-0
Σκόρερ:
28', 83' Χένες, 58', 71 Μίλερ

Κούμαν ο τελευταίος...

Πριν από τον τελικό ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και την Ατλέτικο ο τελευταίος παίκτης που είχε σκοράρει σε παράταση ήταν ο Ρόναλντ Κούμαν.

Στον τελικό ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Σαμπντόρια οι δύο ομάδες δεν είχαν καταφέρει να σκοράρει στην κανονική διάρκεια. Τελικά ο Ολλανδός ήταν εκείνος που έδωσε τη λύση.

Με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ο Κούμαν χάρισε το τρόπαιο στην Μπαρτσελόνα.

1991-92: Μπαρτσελόνα - Σαμπντόρια 0-0 (παρ. 1-0)
Σκόρερ: 112' Κούμαν