CHAMPIONS LEAGUE

Να μη γίνει... Άντερλεχτ η Μίλαν

Όταν η Μπαρτσελόνα ηττάται με 2-0 σε μια ευρωπαϊκή διοργάνωση, αποκλείεται από τη συνέχεια. Διαβάστε πότε συνέβη αυτό για τελευταία φορά (videos).

Με το σφύριγμα της λήξης στο "Σαν Σίρο" οι εφημερίδες της Βαρκελώνης και όχι μόνο αναζήτησαν πότε ήταν η τελευταία φορά που η Μπαρτσελόνα βρέθηκε σε δυσχερή θέση (και μετά από ήττα με 2-0) στα κύπελλα Ευρώπης.

Η αναζήτηση σταμάτησε στις 18 Οκτωβρίου του 1989 όταν οι "μπλαουγκράνα" του Γιόχαν Κρόιφ είχαν γνωρίσει την ήττα με 2-0 από την Άντερλεχτ στον πρώτο αγώνα του 2ου γύρου του Κυπέλλου Κυπελλούχων, θεσμός που έχει περάσει πλέον στην ιστορία.

Στο στάδιο "Κόνσταντ Βάντεν Στοκ" και παρουσία 40,000 θεατών η Άντερλεχτ χτύπησε δύο φορές και νίκησε τους Καταλανούς.

Δύο εβδομάδες αργότερα η Μπαρτσελόνα ανέτρεψε τη διαφορά και με τέρματα των Χούλιο Σαλίνας και Τσίκι Μπεκιρστάιν έφερε τη σειρά στα ίσα (2-2).

Όμως στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαρκ Βαν ντερ Λίντεν νίκησε τον Άντονι Θουμπιθαρέτα, τεχνικό διευθυντή σήμερα στη Μπαρτσελόνα και έδωσε στην ομάδα των Βρυξελλών μια σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Οι Βέλγοι έφτασαν εκείνη τη χρονιά μέχρι τον τελικό, όμως γνώρισαν την ήττα από τη Σαμπντόρια.