CHAMPIONS LEAGUE

Η ιστορική 8αρα της Λίβερπουλ

Την μεγαλύτερη νίκη της στο Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε η Λίβερπουλ στις 6/11/2007 διασύροντας την Μπεσίκτας στο "Άνφιλντ" με 8-0! Θυμηθείτε τον θρίαμβο των "ρεντς".

Τον διασυρμό γνώρισε η Μπεσίκτας όταν αντιμετώπισε την Λίβερπουλ στο Άνφιλντ τον Νοέμβριου του 2007. Οι "ρεντς" νίκησαν 8-0(!) γράφοντας την μεγαλύτερη σε έκταση σκορ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο αγώνας διεξήχθη την 4η αγωνιστική στην φάση των ομίλων. Η Λίβερπουλ είχε κληρωθεί να αντιμετωπίσει τις Πόρτο, Μαρσέιγ και Μπεσίκτας. Στα τρία πρώτα ματς στον όμιλο η Λίβερπουλ είχε μόλις μία ισοπαλία και έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσει την τουρκική ομάδα για να έχει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Οι παίκτες και ο Ράφα Μπενίτεθ δεν θα μπορούσαν να περιμένουν καλύτερη εξέλιξη. Το σκορ άνοιξε στο 19' ο Κράουτς και στο ημίχρονο το αποτέλεσμα ήταν 2-0 χάρις στο ένα από τα τρία γκολ που σημείωσε ο Μπεναγιούν.

Η Λίβερπουλ έδειχνε ότι είχε καθαρίσει το ματς αλλά τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα συνέβαινε στην επανάληψη. Οι "ρεντς" έβαλαν έξι γκολ και έγραψαν ιστορία. Εκτός από τον Κράουτς και τον Μπεναγιούν στην ιστορική νίκη σκόραραν επίσης οι Τζέραρντ και Μπάμπελ.

Οι Κράουτς, Μπάμπελ και Μπεναγιούν έχασαν τουλάχιστον από μία ευκαιρία ο καθένας για να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το σκορ που θα μπορούσε να φθάσει σε διψήφιο αριθμό.

Ο Μπενίτεθ μετά την λήξη του ματς δήλωσε χαρακτηριστικά: " Θέλω να κερδίσω τρόπαια αλλά είναι καλό να μπαίνεις και στα βιβλία με τα ρεκόρ. Είναι κάτι που ο κόσμος θα θυμάται για πάντα".

Λίβερπουλ: Ρέινα, Χίπια, Ρίισε, Τζέραρντ(73' Λούκας), Βορονίν(72'Κιούελ), Μπεναγιούν, Αουρέλιο(63' Μπάμπελ), Κράουτς, Αρμπελόα, Μαστσεράνο, Κάραγχκερ

Μπεσίκτας: Αρκάν, Κουρτουλούς(62' Φ. Ιγκουαϊν), Σεντέφ (78' Ρικαρντίνιο), Ντελγκάδο, Μπόμπο, Ντιατά, Ε. Σισέ, Ουζουλμέζ, Οζκάν(46' Ταντογκάν), Αβτσί, Τοραμάν

Σκόρερ: 19', 89' Kράουτς, 32', 53', 56' Μπεναγιούν, 69' Τζέραρντ, 78', 81' Μπάμπελ