ΒΕΛΓΙΟ

Τέσσερα γκολ ο Καρέλης!

Η Γκενκ νίκησε 4-0 την ερασιτεχνική Έντραχτ Αλστ, με τον Νίκο Καρέλη να πετυχαίνει και τα 4 γκολ! Χατ-τρικ στο ημίχρονο και μάλιστα είχε και δοκάρι στο 75'

Ο Νίκος Καρέλης πέτυχε για πρώτη φορά 4 γκολ στην καριέρα του και με τα τέρματα του Έλληνα η Γκενκ νίκησε 4-0 στην έδρα της ερασιτεχνικής, Έντραχτ Αλστ, έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του βελγικού κυπέλλου.

Στο 16', το 24' και το 45' πέτυχε τα γκολ του στο πρώτο ημίχρονο ο Καρέλης, ο οποίος το πρώτο του χατ-τρικ το είχε πετύχει τον περασμένο Μάιο στο 5-1 επί της Σαρλερουά.

Έσπασε το προσωπικό του ρεκόρ στο 51', κάνοντας το 4-0, ενώ ο μοναδικός Έλληνας του εξωτερικού -πριν από τον Καρέλη- που είχε 4 γκολ σε ένα ματς ήταν ο Νίκος Μαχλάς στο Φιτέσε - Χρόνινχεν 6-1, στις 23/2/1997.