ΒΕΛΓΙΟ

Στην κορυφή η Βέστερλο

Βέστερλο

Αρκετά γκολ είχε το Σάββατο η αγωνιστική στο Βέλγιο με την Βέστερλο να σκαρφαλώνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Δεν τα κατάφερε η Λιρς του Βέλλιου (VIDEOS).

Τέσσερα παιχνίδια είχε το Σάββατο για την πρώτη κατηγορία του Βελγίου με την Κόρτραϊκ να παίρνει σημαντική νίκη στην έδρα της Μαλίν με ανατροπή στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι, όμως στο δεύτερο ημίχρονο με δυο γκολ σε δέκα λεπτά ήρθε τελικά το διπλό.

Από εκεί και πέρα η Λιρς του Απόστολου Βέλλιου (μπήκε στο παιχνίδι στο 71ο λεπτό) δεν μπόρεσε να κερδίσει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική. Μάλιστα βρέθηκε να χάνει με 2-1 στην έδρα της, όμως ο Βουραμπιά έδωσε τον ένα βαθμό στο 78ο λεπτό.

Στο παιχνίδι της Ρεντ Σταρ Βάασλαντ - Βέστερλο δεν είχαμε νικητή, αλλά ο ένας πόντος ήταν αρκετός για τους φιλοξενούμενους έτσι ώστε να διατηρηθούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τέλος η Οστάνδη πέρασε με διπλό από την έδρα της Σερκλ Μπριζ και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα (είχε ξεκινήσει με δυο ήττες).