ΒΕΛΓΙΟ

Στην κορυφή η Μπριζ

Η Μπριζ ξεκίνησε με το δεξί τα play offs, καθώς νίκησε με 2-0 την Γκενκ κι έπιασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας την Άντερλεχτ (video)

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησαν για την Μπριζ τα play offs της Jupiler League, καθώς νίκησε εντός έδρας με 2-0 την Γκενκ και αναρριχήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου συγκατοικεί με την Άντερλεχτ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Βίκτορ Βάθκεθ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 61' ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Γιόζεφ Ακπάλα, μετά από σέντρα του Μενιέ.

Να σημειωθεί ότι από το 35ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να αγωνιστούν χωρίς τον βασικό τους τερματοφύλακα, καθώς ο Λόγκαν Μπεγί τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Κότελες.

ΜΠΡΙΖ: Γιοργκάτσεβιτς, Άλμεμπακ, Ντονκ, Φιγκέρας, Χούφκενς (78' Καμοτσάτο), Χέγκλι, Μπλοντέλ, Μενιέ (65' Οτζίτζα), Ρεφαέλοβ (89' Βλέμινκς), Βάθκεθ, Ακπάλα

ΓΚΕΝΚ: Μπεγί (35' Κότελες), Νάντσον, Νγκόνγκσα, Τσιμανγκά, Σίμεϊς, Βάντεν Μπόρε (79' Κρου), Μπουφέλ, Ντε Μπράινε, Χάιλαντ, Μπεντέκ, Βόσεν

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής των play offs:

Παρασκευή 30/03

Μπριζ - Γκενκ 2-0 (23' Βάθκεθ, 61' Ακπάλα)

Σάββατο 31/03

Γάνδη - Σταντάρ Λιέγης (19:00)

Κυριακή 01/04

Άντερλεχτ - Κόρτραϊκ (19:00)

*αναφέρεται μόνο το group τίτλου (πρώτη 6άδα)

*Οι δύο πρώτοι προκριματικά Champions League

**Ο 3ος Europa League και ο 4ος σε μπαράζ για μία θέση στο Europa League με τον νικητή των play-offs που παίζουν οι ομάδες 7-14 (δες παρακάτω...)