ΒΕΛΓΙΟ

Λυτρωτής ο Σιλά για Άντερλεχτ

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους "32" του Europa League, Άντερλεχτ, πέρασε από την έδρα της Σιντ-Τρούιντεν με 2-1 χάρη στο γκολ του Ιντρισά Σιλά στο 85ο λεπτό. (VIDEOS)

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την Άντερλεχτ, καθώς αυτή της εντός έδρας κόντρα στη Σαρλερουά για την περασμένη αγωνιστική ήρθε - δυσκολότερα του αναμενομένου - κι αυτή στην έδρα της Σιντ-Τρούιντεν με το ίδιο σκορ (2-1), μάλιστα.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους "32" του Europa League, Άντερλεχτ, άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τίλεμανς δύο λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Πορτογάλος, Ρούμπεν, ισοφάρισε για λογαριασμό της γηπεδούχου εκμεταλλευόμενος την τραγική αμυντική συμπεριφορά της Άντερλεχτ στο 25ο λεπτό κι όλα έδειχναν ισοπαλία.

Ωστόσο, η τελευταία λέξη ανήκε στον Ιντρισά Σιλά. Ο 25χρονος επιθετικός από τη Γουινέα, οποίος είχε περάσει στο 73ο λεπτό στη θέση του Οκάκα, βρήκε δίχτυα 12 λεπτά μετά την είσοδό στου αγωνιστικό χώρο, δίνοντας μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα της βελγικής πρωτεύουσας.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ: Προτό, Εμποτζί, Ντεσχάχτ, Ραφαέλ Γκαλιάρντο, Ντεφούρ, Τίλεμανς, Λουκεμπακιό, Πρατ (64' Τρεζεγκέ), Τζούριτσιτς, Ατσεαμπόνγκ (75' Νούιτινγκ), Οκάκα (73' Σιλά)