ΒΕΛΓΙΟ

Στις καθυστερήσεις η Άντερλεχτ, προελαύνει η Οστάνδη

Την τρίτη φετινή της νίκη στο βέλγικο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Άντερλεχτ, η οποία επικράτησε με 1-0 της Λόκερεν χάρη σε γκολ του Πρατ στο 91ο λεπτό. Νέα νίκη για την πρωτοπόρο Οστάνδη. (VIDEO)

Όλα έδειχναν ότι η γκέλα ήταν προ των πυλών. Θα ήταν η τρίτη σε πέντε αγώνες για την Άντερλεχτ στο πρωτάθλημα και από νωρίς θα έμπαινε σε διαδικασία να κυνηγάει στο δρόμο για την επιστροφή στην κορυφή.

Ο Ντένις Πρατ όμως είχε αντίθετη άποψη. Ο 21χρονος ήταν αυτός που λύτρωσε την ομάδα των Βρυξελλών στο 91ο λεπτό και της χάρισε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Πλέον, η Άντερλεχτ έχει δέκα βαθμούς, με τη Λόκερεν να μένει στους πέντε.

Η Οστάνδη συνεχίζει την προέλασή της, αφού πέρασε με ανατροπή και από την έδρα της Σταντάρ Λιέγης με 2-1 και έφτασε τους 13 βαθμούς, παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τέλος, Κόρτραϊκ (έπαιξε για 86 λεπτά ο Θανάσης Παπάζογλου) και Γάνδη έμειναν στη λευκή ισοπαλία.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21/8

Σεντ Τρούιντεντ - Γκενκ 3-1 (11' Εντμίλσον, 51' Μπομπό, 78' Ντομπέ / 83' πεν. Γιονί)

Σάββατο 22/8

Ζούλτε Βάρεχεμ - Μπριζ 2-0 (10' Λεγε, 83' Βέρμπουμ)

Μέχελεν - Λέουβεν 2-1 (61' Βερντιέ, 78' πεν Κοσάνοβιτς / 87' Ουρντέ)

Μπέβερεν - Μουσκρόν 3-3 (6', 90+2' Λανζίλ, 66' Γκάνο - 12' Μίτσελ, 27' Μεζαγκέ, 84' Στσέποβιτς)

Σαρλερουά - Βέστερλο 0-0