ΒΕΛΓΙΟ

Κυπελλούχος η Μπριζ

Η Μπριζ νίκησε με 2-1 την Άντερλεχτ στον τελικό του Κυπέλλου και κατέκτησε το τρόπαιο έπειτα από 8 χρόνια. Φινάλε-θρίλερ με ισοφάριση στο 89' και λύτρωση στο 92' (video)

Κυπελλούχος Βελγίου αναδείχθηκε η Μπριζ, καθώς νίκησε με 2-1 την Άντερλεχτ στον τελικό, ο οποίος είχε φινάλε... θρίλερ!

Ο Τομ Ντε Σούτερ στο 12ο λεπτό, άνοιξε το σκορ, ο Στέφαν Μίτροβιτς ισοφάρισε στο 89', όμως δεν είχαμε παράταση, καθώς ο Λίορ Ρεφαέλοβ λύτρωσε την Μπριζ στο 92' με τρομερό σουτ στην κίνηση!

Αυτό ήταν το 11ο τρόπαιο στην ιστορία της Κλουμπ και πρώτο μετά από 8 χρόνια (τελευταίο το 2007), έτσι διατηρήθηκε μόνη πρώτη στις κατακτήσεις, καθώς η Άντερλεχτ έχει 9 τρόπαια.

ΜΠΡΙΖ: Ράιαν, Τομάς Μουνιέ, Ντουάρτε, Μέχελε, Ντε Μποκ, Σίμονς, Φόρμερ, Εμ'Μπομπό (59' Φελίπε Γκέντοζ), Ρεφαέλοβ, Ισκιέρδο (81' Κλαουντεμίρ), Ντε Σούτερ (73' Ουλαρέ).

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Κολέν (85' Κοντέ), Ρολάντο, Ντεσχάχτ, Εν'Σακαλά (76' Λεγιά), Ντεφούρ, Ντέντονκερ, Ναχάρ, Πρατ, Μαρίν (58' Ατσεαμπόνγκ), Μίτροβιτς.