ΒΕΛΓΙΟ

Έχασε βαθμούς η Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ ισοφαρίστηκε στο 84' από την Μονς χάρη σε ένα απίστευτα τυχερό γκολ, έτσι η Γάνδη την πλησίασε στον έναν βαθμό (videos)

Η Άντερλεχτ δεν κατάφερε να διατηρήσει την απόσταση των 3 βαθμών από την Γάνδη, καθώς η πρωτοπόρος υποχρεώθηκε σε εκτός έδρας ισοπαλία από την Μονς με 1-1.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό λίγα λεπτά πριν το τέλος, με τον Κρις Μακιέζ να μπαίνει στο ματς στο 84' και να σκοράρει στο ίδιο λεπτό!

Μάλιστα, ο Μακιέζ σκόραρε χωρίς καν να κάνει τελική προσπάθεια, καθώς η μπάλα χτύπησε στο σώμα του και κατέληξε στα δίχτυα, από λανθασμένη επιλογή αμυντικού.

Ο Γκιγιόμ Ζιλέ με εκτέλεση πέναλτι είχε ανοίξει το σκορ στο 24' για την Άντερλεχτ, με το 10ο φετινό του γκολ.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ...

Προτό, Βασιλέβσκι, Γιούχας, Σαφάρι, Κουαγιατέ, Μαρέτσεκ, Κλιέσταν, Ζιλέ, Μίλαν Γιοβάνοβιτς (71' Πράετ), Μποκανί (85' Ντε Σούτερ), Ματίας Σουάρες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Δευτέρα

Μπριζ - Ζούλτε-Βάρεγκεμ 1-0 (45' Βλέμινκξ)

Κόρτραϊκ - Σταντάρ Λιέγης 2-0 (80' Ντε Μετς, 90' Γιοσέφ-Μονρόζ)

Γκενκ - Σερκλ Μπριζ 4-2 (13' Μπαρντά, 37' Μπεντέκ, 45'+2 Βόσεν, 92' Καμούς / 9' Βετόκελε, 31' 'Εβενς)

Γάνδη - Βέστερλο 3-1 (69' Λιούμπιανκιτς, 77' Ελ Γκανασί, 84' Γιόργκενσεν / 45' Ντεκελβέ)

Μπίρσχοτ - Λιρς 0-0

Λόκερεν - Σιντ-Τρούιντεν 0-0

Μέχελεν - Λούβεν 2-2 (29' και 72' Ντεστόρμ / 13' Ρεμάκλ, 46' Όγκμπου)