ΒΕΛΓΙΟ

Απίστευτη αυτοκτονία από Κλαμπ Μπριζ

Η Κλαμπ Μπριζ έπαιξε με την φωτιά και δεν την γλίτωσε, αφού παρά το 3-0, τελικά δέχθηκε την ισοφάριση από την Σιντ Τρούιντεν στο 94' και μοιράζεται την κορυφή με την Σταντάρ που νίκησε.

Ισοπαλία σοκ για την Κλαμπ Μπριζ στην έδρα της Σιντ Τρούιντεν, αφού βρέθηκε να κερδίζει με 3-0 στο ημίχρονο και όμως τελικά δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η ομάδα από το Μπριζ με δύο γκολ του Ρεφαέλοβ (11', 45+1') και ένα του Λεστιέν (13') είχε πάρει μεγάλο προβάδισμα νίκης στο πρώτο μέρος και όλα έδειχναν πως η νίκη θα έρθει εύκολα.

Οι φιλοξενούμενοι λογάριασαν όμως δίχως την Σιντ Τρούιντεν που δεν τα παράτησε και μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη. Αποτέλεσμα; Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μια απίστευτη ανατροπή και πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.

Την αρχή έκανε ο Γκουτσανέγιαντ στο 63', δύο λεπτά αργότερα ο Σούτερντεν μείωσε σε 3-2, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντουφέ πέτυχε το 3-3 και έριξε νοκ άουτ την Κλαμπ Μπριζ.

Πλέον η ομάδα της Μπριζ, μοιράζεται την κορυφή με την Σταντάρ Λιέγης, όπου επικράτησε εντός έδρας της Λόκερεν. Τα γκολ για την Σταντάρ πέτυχαν οι Γκορό (24'), Λεγιέ (39', 63'), ενώ οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν στο 65' με τον Μάριτς.

Στο τρίτο ματς της Κυριακής για την δεύτερη αγωνιστική, η Βέστερλο έμεινε στο 0-0 με την Κόρτραϊκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (5/8)

Άντερλεχτ-Μαλίν 3-1 (27΄Κλίεσταν πεν., 58΄Σουάρεζ, 78΄ Λουκάκου-51΄Ντεστόρμ)

Σάββατο (6/8)

Λιρς-Γκενκ 0-0

Ζούλτε Βάρεγκεμ-Λέουβεν 2-1 (2΄Μάτον, 36΄Τραχκόφσκι-81΄Ρέμακλ)

Γκέρμιναλ-Γάνδη 2-2 (6΄Καγκελμάχερ, 70΄ Σιντιμπέ- 14΄Λιουμπιάνκιτς, 24΄Τάις)

Σερκλ Μπριζ-Μονς 1-1 (61΄Ρούντι-77΄Περμπέτ)

Κυριακή (7/8)

Σταντάρ Λιέγης-Λόκερεν 3-1 (24' Γκορό, 39', 63' Λεγιέ / 65' Μάριτς)

Βέστερλο-Κόρτραϊκ 0-0

Σιντ Τρούιντεν- Κλαμπ Μπριζ 3-3 (63' Γκουτσανέγιαντ, 65' Σούτερντεν , 90+4' Ντουφέ / 11', 45+1' Ρεφαέλοβ, 13' Λεστιέν)