RACING VS CENTRAL
13/02/2014
ALFIERI MAURO
RACING VS CENTRAL 13/02/2014 ALFIERI MAURO ALFIERI MAURO

Το νέο πρωτάθλημα στην Αργεντινή ξεκίνησε με την πρωταθλήτρια, Ράσινγκ Κλουμπ, να χάνει στην έδρα της λόγω γκάφας του Σεμπαστιάν Σάχα, ένα λεπτό μετά από ιστορικό του ρεκόρ (video)

Τα ξημερώματα του Σαββάτου ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα στην Αργεντινή, με την πρωταθλήτρια, Ράσινγκ Κλουμπ, να χάνει με 0-1 στην έδρα της από την Ροσάριο Σεντράλ.

Το γκολ προήλθε από γκάφα του Σεμπαστιάν Σάχα, ο οποίος έδωσε την μπάλα σε αντίπαλο, τον Φράνκο Εμανουέλ Σέρβι και αυτός με εντυπωσιακό τρόπο τον "κρέμασε" στο 4ο λεπτό.

Η ατμόσφαιρα ήταν εορταστική στην έδρα των πρωταθλητών και όλοι ήταν μάλιστα έτοιμοι να γιορτάσουν ένα εντυπωσιακό ρεκόρ.

Ο Σεμπαστιάν Σάχα χρειαζόταν 3 λεπτά για να φτάσει τα 587 χωρίς να δεχτεί γκολ και να σπάσει το ρεκόρ του σπουδαίου τερματοφύλακα της 10ετίας του '70, Αγκουστίν Σέχας (ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου). Τα κατάφερε, αλλά ένα λεπτό αργότερα έκανε την γκάφα!

Νωρίτερα, η Βέλες Σάρσφιλντ επικράτησε με 2-0 της Αλντοσίβι, με τον Μίλτον Καράγλιο να πετυχαίνει και τα δύο γκολ.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Βέλες Σάρσφιλντ - Αλντοσίβι 2-0 (18' και 84' Μίλτον Καράγλιο)

Ράσινγκ Κλουμπ - Ροσάριο Σεντράλ 0-1 (4'Φράνκο Εμανουέλ Σέρβι)

Σάββατο

Σαν Λορένσο - Κολόν Σάντα Φε (22:00)

Χιμνάσια Λα Πλάτα - Ντεφένσα ι Χουστίσια

Γοδόι Κρους - Σαν Μαρτίν (00:15)

Νιούελς Ολντ Μπόις - Ιντεπεντιέντε (01:00)

Μπάνφιλντ - Τέμπερλεϊ (01:30)

Κρουσέρο ντελ Νόρτε - Τίγκρε (02:30)

Κυριακή

Ουνιόν Σάντα Φε - Ουρακάν (22:00)

Κίλμες - Λανούς

Μπόκα Τζούνιορς - Ολίμπο (23:15)

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Ατλέτικο Ραφαέλα (00:10)

Σαρμιέντο - Ρίβερ Πλέιτ (02:30)

Δευτέρα

Αρσενάλ Σαραντί - Εστουδιάντες (23:00)

Μπελγκράνο - Νουέβα Σικάγο (02:10)

*στην Αργεντινή πλέον θα διεξάγεται ένα πρωτάθλημα την χρονιά (όχι δύο), για αρχή με 30 ομάδες και 30 αγωνιστικές (δύο φορές μόνο τα ντέρμπι, με Μπόκα - Ρίβερ φυσικά)