ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Στην 14η θέση ο Αρνιακός

Με την 14η θέση του Γιώργου Αρνιακού στα 25 χιλιόμετρα έπεσε η αυλαία στα αγωνίσματα της ανοιχτής θάλασσας (open water) στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Ο 22χρονος Γιώργος Αρνιακός τερμάτισε 14ος στο μαραθώνιο της ανοιχτής θάλασσας (open water) στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου στο Βερολίνου.

Ο πρώην "αργυρός" πρωταθλητής Ευρώπης στο ομαδικό τερμάτισε σε χρόνο πέντε ώρες, 25 λεπτά και 45.9 δευτερόλεπτα, ολοκληρώνοντας την ελληνική συμμετοχή στο Γκρενάου.

Η ελληνική ομάδα κέρδισε το αργυρό μετάλλιο με τους Σπύρο Γιαννιώτη, Κέλυ Αραούζου και Αντώνη Φωκαΐδη στο ομαδικό των 5 χιλιομέτρων.

Ο Γάλλος Αξέλ Ρεϊμόν αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης σε 4:59:18.8 και στο βάθρο τον πλαισίωσαν ο Ρώσος Εβγένι Ντράτσεβ με 4:59:31.2 και ο Ιταλός Εντοάρντο Στόκινο με 5:08:51.0.