ΒΟΛΕΪ

Βάσεις πρόκρισης έβαλε ο Ολυμπιακός

Α1 ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ  - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. (Eurokinissi Sports - ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ)
Α1 ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. (Eurokinissi Sports - ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ) EUROKINISSI SPORTS

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί της Τσανακάλε στην Τουρκία και πλέον χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθεί στις "8" του Challenge Cup.

Την εξαιρετική του παρουσία στο Challenge Cup συνέχισε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με 3-2 σετ επί της Τσανακάλε στην Τουρκία και πλέον χρειάζονται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθούν στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Με όπλο το σερβίς του ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 σετ, αλλά η Τσανακάλε κατάφερε να αντιδράσει και να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι παίκτριες του Κόβατσεβιτς κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στις γηπεδούχες από τη γραμμή του σερβίς, να τους χαλάσουν την υποδοχή και να φτάσουν στη νίκη με 3-2 σετ. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίπε με 21 πόντους και την ακολούθησαν Γιώτα (13), Μαλασάι (12) και Λαμπρούση (10).

Πλέον, ο Ολυμπιακός θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς στου Ρέντη, ενώ εάν ηττηθεί με 3-2 τότε το ματς θα οδηγηθεί στο "χρυσό" σετ. Εάν η Τσανακάλε πάρει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 τότε περνά εκείνη στην οκτάδα.