ΒΟΛΕΪ

Βαριά ήττα από τη Σερβία

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η Εθνική νεανίδων από την αντίστοιχη της Σερβίας, στο δεύτερο παιχνίδι της για τον 1ο προκριματικό όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος. "Βαρύ" το σκορ στο 3ο σετ, που έληξε υπέρ της Σερβίας με 25-3.

Στη σερβική πόλη Ζρένιανιν, όπου διεξάγονται οι αγώνες του ομίλου, η οικοδέσποινα Σερβία δεν αποδείχθηκε ιδιαίτερα φιλόξενη απέναντι στις διεθνείς μας.

Μπορεί στο 1ο σετ η ελληνική ομάδα να βρισκόταν μπροστά στο μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14), ωστόσο οι γηπεδούχες κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Η συνέχεια ήταν εφιαλτική για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που έχασε εύκολα με 25-12 το 2ο σετ, ενώ στο 3ο σετ διασύρθηκε με 25-3.

Βασικό "όπλο" της Σερβίας ήταν το σέρβις (11 άσοι), αλλά και το πολύ καλό μπλοκ (9 επιτυχημένα), ενώ τραγικό ήταν το ποσοστό της Εθνικής μας στην επίθεση (24%).

Εν τω μεταξύ, κατά τη διάρκεια του 2ου σετ, η Παναγιώτα Διώτη υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε, κάτι που σημαίνει ότι πιθανότατα θα χάσει τα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου.

Πλέον η Εθνική βρίσκεται στην 3η θέση του ομίλου, με την 1η θέση να φαντάζει άπιαστο όνειρο. Μοναδική ελπίδα της ελληνικής ομάδας είναι η 2η θέση, ώστε να διεκδικήσει ως η καλύτερη δεύτερη την πρόκριση για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Περού.

Βασική της αντίπαλος φαίνεται πως είναι η Πολωνία, που στο άλλο ματς του 1ου ομίλου νίκησε εύκολα με 3-0 (25-17, 25-19, 25-16) την Πορτογαλία και ξεκίνησε νικηφόρα τους αγώνες της. Αντιθέτως, δύο ήττες μετρούν οι Πορτογαλίδες. Ρεπό είχε το Μαυροβούνιο.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου είναι την Παρασκευή (20/05, 20:00) η ουραγός Πορτογαλία.

Τα σετ: 21-25, 12-25, 3-25

Ελλάδα: Διώτη 4 (1 άσος, 46% υπ., 3/4 επ.), Μπίσκου 3 (8% υπ., 3/15 επ.), Κωνσταντινίδου 5 (1 άσος, 33% υπ., 2/12 επ., 2 μπλοκ), Νικολαΐδου 1 (1 άσος), Καλογριδάκη 5 (2 άσοι, 3/8 επ.), Οικονομίδου 2 (1 άσος, 1/13 επ.), Ρεϊζόγλου (λ, 50% υπ.) / Αλτίνη 6 (1 άσος, 27% υπ., 5/10 επ.), Ελευθεριάδου 1 (1/8 επ.), Παπαγιάννη 2 (47% υπ., 2/15 επ.), Κουντουρά 1 (1 μπλοκ), Βουλγαρίδου

Σερβία: Μπούντροβιτς 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Τσβετιτσάνιν 4 (4/4 επ.), Κέτσμαν 1 (38% υπ., 1/12 επ.), Σάβιτς 12 (4 άσοι, 5/5 επ., 3 μπλοκ), Ραντένκοβιτς, Μπιέλιτσα 16 (3 άσοι, 30% υπ., 13/29 επ.), Πούσιτς (λ, 53% υπ.) / Μπούσα 1 (1 μπλοκ), Μεντάρεβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τόμιτς 10 (4 άσοι, 5/12 επ., 1 μπλοκ), Τσικιρίζ 2 (2/3 επ.)