ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ η Εθνική!

Η Εθνική ομάδα επιβλήθηκε με 1-3 σετ μέσα στην Σλοβενία, ανέτρεψε το 2-3 του Ευόσμου και προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ.

Κάνοντας επική ανατροπή μέσα στην Σλοβενία, η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών προκρίθηκε στον διπλό τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ και ανοίγει διάπλατα ο δρόμος για τη μεγάλη επιστροφή στην ελίτ του παγκοσμίου βόλεϊ μέσω της συμμετοχής στο World League.

Παρά την ήττα με 2-3 σετ στο ΔΑΚ Ευόσμου, η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου δε μάσησε και κατάφερε να φτάσει στο καθαρό και δίκαιο 1-3 σετ στο Μάριμπορ, διεκδικώντας πλέον την πρώτη θέση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε τα δυο πρώτα σετ, έχοντας πλέον το πάνω χέρι για την πρόκριση, οι γηπεδούχοι πήραν ανάσα ζωής στο τρίτο, μειώνοντας το σκορ, εντούτοις οι διεθνείς με καρδιά, ψυχή και καθαρό μυαλό έκαναν δικό τους και το τέταρτο, φτάνοντας στον θρίαμβο.

Το πρώτο κομμάτι του αγώνα κατέληξε σε ελληνικά χέρια με 21-25, ενώ στο δεύτερο οι διεθνείς μας κυριάρχησαν από την αρχή και με 18-25 έκαναν το 0-2 στα σετ. Στο επόμενο, θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το ματς, όμως ορισμένα λάθη έφεραν το 25-22 για την Σλοβενία, για να καταλήξει η νίκη στην Εθνική μας, απαντώντας με το ίδιο σκορ (22-25) στο τέταρτο και τελευταίο σετ.

Ο Ντίμα Φιλίποβ οργάνωνε μαεστρικά το παιχνίδι, ο Μίταρ Τζούριτς... πυροβολούσε στην επίθεση και κάπως έτσι ήρθε η παρθενική πρόκριση σε τελικό Ευρωπαϊκού Λιγκ και η διεκδίκηση του εισιτηρίου για το World League για πρώτη φορά μετά το 2005.

Στο διπλό τελικό, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο, που πήρε την πρόκριση στο χρυσό σετ απέναντι στα Σκόπια. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην χώρα μας στις 23 Ιουλίου και η ρεβάνς στις 27 του ίδιου μήνα.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 25-22, 22-25

Σλοβενία (Σλαμπέ): Γκασπαρίνι 3 (3/11), Πάβλοβιτς 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Κόντσιλα 9 (6/12 επ., 1 άσοι, 2 μπλοκ), Ούρναουτ 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 52% άριστες), Τσέμπουλ 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 48% άριστες), Πλοτ –λ (59% υπ. – 56% άριστες) / Σκετ 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ), Γέρεμπ 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Πόκερσνικ

Ελλάδα (Δρίκος): Τζούριτς 33 (28/52 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (8/11 επ.), Τακουρίδης 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 11 (8/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 46% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (10/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 48% άριστες), Εφραιμίδης –λ (41% υπ. – 26% άριστες) / Τζιουμάκας 1 (1 άσο), Δαλακούρας.