ΒΟΛΕΪ

Πιο κοντά στην τετράδα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ νίκη με 3-0 σετ επί του Ρεθύμνου και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στην κατάληψη της τέταρτης θέσης στην Α1 βόλεϊ γυναικών.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΚ, η οποία επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 του ΟΠΕΡ διατήρησε το προβάδισμα της για την τετράδα.

Η Ένωση με όπλο το σερβίς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ΟΠΕΡ που αγωνίστηκε χωρίς την Ζούνιτς, ενώ στις αρχές του γ’ σετ (όταν προηγήθηκε με 6-7 από 5-1 που έχανε) τραυματίστηκε και αποχώρησε κι η Παπουτσή.

Ο Μανώλης Ρουμελιώτης είπε: "Αν και είχαμε κάποια προβλήματα τα καλύψαμε μέσα στον αγώνα και ήμασταν καλοί. Με πίεση στο σερβίς καταφέραμε να πάρουμε ένα σημαντικό τρίποντο. Αφιερώνουμε τη νίκη στον φροντιστή της ομάδας Μάνθο Μάρκο, ο οποίος λόγω της κακής οικονομικής κατάστασης της Ερασιτεχνικής είναι απλήρωτος εδώ και σχεδόν 1.5 χρόνο με αποτέλεσμα να του κάνουν έξωση από το σπίτι του".

Από την πλευρά του ο Νίκος Ζιώγας δήλωσε: "Αν και στο πρώτο σετ ξεκινήσαμε καλά, από ένα σημείο και μετά δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε έχοντας μεγάλο πρόβλημα κυρίως στην υποδοχή… Κι όταν στο τρίτο σετ φάνηκε ότι αντιδρούμε σωστά, ήρθε ο τραυματισμός της Παπουτσή να μας αποδιοργανώσει τελείως".

ΑΕΚ - Ρέθυμνο 3-0

Τα σετ: 25-19. 25-9, 25-13

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) : Κουνάδη, Κατσαντώνη, Αργυροπούλου, Ιβάνοβα, Νικούλη, Γιακουμή, Κακουράτου -κ / Φάκη, Πατέλη, Σκαρλάτου, Τοντάι

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Σαπαρέφσκα. Παρασκάκη, Τσελάνη, Ξαγοραράκη, Τσέιμπερς, Κλεισιάρη, Παπουτσή –λ / Χατζάκη Ελ., Μαρινάκη

Ακολουθεί την ΑΕΚ ο ΑΟ Θήρας

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Θήρας που επικράτησε με 3-1 του μαχητικού ΑΟ Μαρκοπούλου και παρέμεινε στο -4 από την ΑΕΚ και την 4η θέση.

Το Μαρκόπουλο αγωνίστηκε χωρίς την Κάρπεντερ (πήρε άδεια και είναι στις ΗΠΑ για προσωπικούς λόγους) ενώ από την Σαντορίνη απουσίαζαν οι αδελφές Ψυλλάκη και η Βαρουδάκη (λόγω τραυματισμού), ενώ Οικονομίδου, Καρπουζά και Τένεβα αγωνίστηκαν αντιμετωπίζοντας κι αυτές διάφορα προβλήματα τραυματισμού.

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ πήρε μια διαφορά (12-9), το Μαρκόπουλο μείωσε στον πόντο (12-11) αλλά όταν πήγε η Βεργίδου στο σερβίς το σκορ εκτοξεύτηκε στο 19-11 και το 1-0 έγινε εύκολα.

Το Μαρκόπουλο ήταν αυτό που ξεκίνησε καλύτερα το β’ σετ και είχε σταθερά το προβάδισμα (5-8, 10-12, 13-16) για να φτάσουμε στο 18-21. Η Θήρα ισοφάρισε 21-21, το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 21-22 όμως ‘κόλλησε’ στις επόμενες φάσεις και με συνεχόμενα λάθη το σκορ έφτασε το 25-22.

Παρά το εις βάρος του 2-0 οι φιλοξενούμενες δεν παράτησαν τον αγώνα και με φοβερή πίεση από το σερβίς κατάφερε από νωρίς να πάρει μια σημαντική διαφορά (3-7, 4-9, 8-16) εκτοξεύοντας το σκορ στο 8-19 για να γίνει εύκολα το 2-1.

Στο δ’ σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ οαυτ (8-7), όμως εκεί ο ΑΟΘ ξέφυγε 11-7, 14-8 και το Μαρκόπουλο δεν είχε πλέον τις ψυχικές δυνάμεις για να επιστρέψει στο παιχνίδι.

ΑΟ Θήρας - Μαρκόπουλο 3-1

Τα σετ: 25-17, 25-22, 15-25, 25-15

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Μουντάκη 12 (11/27 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 20% άριστες), Καβαθά 6 (5/10 επ., 1 μλοκ), Οικονομίδου 11 (8/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καρπουζά 15 (9/28 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Βεργίδου 9 (2/5 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 12 (9/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Αρτακιανού –λ (42% υπ. – 26% άριστες) / Ξαγοραράκη 1 (1 άσο), Νικολαΐδου.

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Πολυδώρου 4 (1/1 επ., 3 άσοι), Λιάγκη 13 (12/32 επ., 1 άσο, 34% υπ. – 28% άριστες), Ψωμά 14 (12/32 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. – 18% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 5 (1/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιάνκοβα 14 (9/24 επ., 5 άσοι), Κοκκίου –λ 42% υπ. – 26% άριστες) / Γιαννέλου Χ., Κωνσταντώνη