ΒΟΛΕΪ

Πήρε το ντέρμπι και την πρωτιά ο Ολυμπιακός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός με όπλο του το σερβίς και την άμυνα κατάφερε να επιβληθεί με 3-2 επί του Παναθηναϊκού και να κατακτήσει την κορυφή στην κανονική περίοδο. Πρώτη σκόρερ η Μαλασάι.

Ένα πραγματικό ντέρμπι παρακολουθήσαμε ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό στο μεγάλο ματς της 19ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών. Οι πράσινες προηγήθηκαν με 2-1 σετ, αλλά τελικά οι γηπεδούχες έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Το ματς είχε πολλές εναλλαγές τόσο στο προβάδισμα όσο και στην εικόνα του. Το σερβίς του Ολυμπιακού ήταν ωστόσο εκείνο που έκρινε την αναμέτρηση αφού κατάφερε να κάνει μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό και να φτάσει στη νίκη.

Σπουδαίο ματς έκανε η Μαλασάι η οποία δημιούργησε πολλά προβλήματα την υποδοχή του Παναθηναϊκού, ενώ τελείωσε πολλές μπάλες. Από την άλλη οι πράσινες έπαιξαν ίσως το καλύτερο τους ματς φέτος, αλλά τα νωθρά του ξεκινήματα στο δεύτερο και το τέταρτο σετ του στοίχισαν το κάτι παραπάνω από το ματς.

Στα αξιοσημείωτα ότι αυτή ήταν η πρώτη βαθμολογική απώλεια για τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ οι ερυθρόλευκες σφράγισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Το ματς: Στο πρώτο σετ, οι «αιώνιοι» έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να πάρει διαφορά +5 (7-11) και τον Ολυμπιακό να μαζεύει γρήγορα τη διαφορά με ενέργειες των Γιώτα-Χριστοδούλου (13-13).

Στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ, οι «πράσινες» έφτασαν πρώτες με 15-16 ενώ με τη Μόλναρ οι φιλοξενούμενες πέρασαν με +3 (20-23) για να ισοφαρίσουν και πάλι οι γηπεδούχες με άσο της Μαλασάι και επίθεση της Τσβετάνοβα (23-23). Η Μερτέκη έκανε το 23-24 και με μπλοκ της Καββαδία στη Λαζάρεβιτς 23-25 ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά έφτασε στο 8-2 (α’ τεχνικό τάιμ άουτ) με τον Παναθηναϊκό να ροκανίζει σταδιακά τη διαφορά και με δυο επιθέσεις της Μόλναρ να ισοφαρίζει σε 14-14. Δυο λάθη των φιλοξενουμένων και το β’ τεχνικό τάιμ άουτ 16-14 έκλεισε υπέρ των «ερυθρολεύκων». Με τη Μαλασάι να πηγαίνει από το 16-15 στο σερβίς και να παραμένει μέχρι τέλος εκεί, ο Ολυμπιακός δυσκόλεψε την υποδοχή του αντιπάλου με το σετ να ολοκληρώνεται 25-15 (1-1).

Αμφίρροπο και το τρίτο σετ της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα και στα δυο τεχνικά τάιμ αουτ (7-8, 13-16). Οι φιλοξενούμενες με καλό μπλοκ και σερβίς έφτασαν στο +4 (16-20) με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί κατά πόδας αλλά να μην μπορεί να ανατρέψει και τις «πράσινες» να παίρνουν και πάλι προβάδισμα στο σκορ με 1-2 σετ (20-25).

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά για την ισοφάριση αφού με πολυφωνία στην επίθεση έκανε το 10-1. Ο προπονητής των «πρασίνων» Γιώργος Ρούσης έδωσε ανάσες στις βασικές του περνώντας τις Παπαδοπούλου, Καστάνου στο βασικό σχήμα ενώ από την άλλη μεριά η Κοκκινάκη είχε περάσει η Κονόμι. Οι «ερυθρόλευκες» έκλεισαν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-9 με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 17-12 και να επιστρέφουν στο τάραφεξ οι Κουτουξίδου-Μερτέκη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε εκ νέου 20-16 αλλά οι γηπεδούχες με 25-17 έστειλαν το ντέρμπι στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 3-0 (μπλοκ Χριστοδούλου) στο τάι μπρέικ αλλά ο Παναθηναϊκός με Μόλναρ έφερε το σκορ στα ίσα 4-4. Όμως οι γηπεδούχες πήραν και πάλι διαδοχικούς πόντους για το 7-4. Η Λαζάρεβιτς το 8-5 για την αλλαγή τερέν ενώ η ίδια πήρε το ν πόντο για το 11-6 με τη Τσβετάνοβα να παίρνει άσο για το 12-6 ενώ με δική της επίθεση να κάνει το 14-7 για το τελικό 15-8.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2

Τα σετ: 23-25, 25-15, 20-25, 25-17, 15-8

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 10 (7/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μαλασάι 23 (19/39 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 48% άριστες), Λαζάρεβιτς 13 (13/36 επ., 69% υπ. - 52% άριστες), Λαμπρούση 11 (7/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 12 (5/8 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Τσβετάνοβα 15 (14/39 επ., 1 άσο), Κοκκινάκη -λ (85% υπ. - 62% άριστες / Κοκκινάκη -λ (70% υπ. - 60% άριστες), Κωνσταντίνου 3 (3/7 επ.), Μιλεντίγιεβιτς, Τέζα.

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Κωνσταντινίδου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (10/34 επ., 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Μόλναρ 9 (6/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 70% υπ. - 40% άριστες), Τσίμα 14 (12/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 35% άριστες), Ρόγκα -λ (44% υπ. – 38% άριστες) / Γκούζου 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Γιαννακοπούλου, Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου, Κάστανου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Ο Άρης πήρε το κιτρινόμαυρο ντέρμπι με την ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές ο Άρης επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ και παρέμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Η ΑΕΚ (με βασική την Σπανού) ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και είχε σταθερά το προβάδισμα στο πρώτο σετ ενώ το 9-15 έγινε 9-18 με τον Άρη να αντιδρά μειώνοντας σε 13-18 και πλησιάζοντας σε 18-19, ωστόσο η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια καθώς η ΑΕΚ ξέφυγε πάλι με 18-21 και πήρε το σετ.

Η Ένωση μη έχοντας το άγχος της βαθμολογικής πίεσης στα δύο επόμενα σετ είχε το προβάδισμα μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (με 15-16) αλλά το σερβίς του Άρη λειτουργούσε πολύ καλύτερα και έτσι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκηνικό κάνοντας το 2-1.

Μάλιστα ο Άρης έδειχνε να οδεύει ολοταχώς για το τρίποντο καθώς προηγήθηκε με 19-15 στο δ’ σετ ωστόσο η είσοδος της Ιβάνοβα (αντί της Σπανού για το σερβίς) έφερε τα πάνω κάτω και με σερί 0-6 η ΑΕΚ προσπέρασε με 19-21 καταφέρνοντας να πάρει το σετ με 23-25.

Στο τάι μπρέικ όμως ο Άρης από την αρχή πήρε το προβάδισμα (5-3) και ξέφυγε με 10-5 για να πάρει τελικά τη νίκη και το δίποντο.

Άρης - ΑΕΚ 3-2

Τα σετ: 22-25, 25-19, 25-20, 23-25, 15-10

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τυφλιώρη 12 (3/14 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Καετάνο 26 (22/49 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 25% άριστες), Γουγούση 6 (3/14 επ., 3 άσοι), Καλανταρίδου 14 (10/34 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 36% άριστες), Τσομπανίδου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (56% υπ. – 36% άριστες) / Κούση, Πίττα 5 (4/11 επ., 1 άσος).

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 3 (2/7 επ.,1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (4/13 επ., 5 μπλοκ), Σπανού 4 (4/26 επ., 41% υπ. – 35% άριστες), Λαμπρινίδου 14 (7/12 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 30 (20/42 επ., 9 άσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 26% άριστες), Κατσαντώνη 16 (15/41 επ., 1 άσο), Κακουράτου -λ (39% υπ. – 30% άριστες) / Κουνάδη, Ιβάνοβα 3 (2/2 επ., 1 άσο, 63% υπ. - 57% άριστες.

Πέρασε από τη Λάρισα ο Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με 3-1 του μαχητικού Φιλαθλητικού στην Λάρισα.

Με τη γηπεδούχο ομάδα εδώ και καιρό να αγωνίζεται με ένα νεανικό σύνολο, ο Πανναξιακός ξεκίνησε το ματς με τις Δρακουλίδου, Νούσια και σταδιακά ο Ζόραν Κόβαζιτς έριχνε στο ματς κι άλλες αθλήτριες από τον πάγκο με την ομάδα του να φτάνει εύκολα στο 0-2.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Φιλαθλητικός έχοντας αποβάλλει το άγχος και εκμεταλλευόμενος την χαλάρωση του Πανναξιακού έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, καθώς κατέκτησε εύκολα το τρίτο σετ, ενώ στο τέταρτο σετ έγινε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 13-13.

Εκεί όμως ο Πανναξιακός με πίεση στο σερβίς ξέφυγε με 13-18 και κράτησε αυτή τη διαφορά ως το τέλος.

Φιλαθλητικός - Πανναξιακός 1-3

Τα σετ: 10-25, 13-25, 25-15, 20-25

Φιλαθλητικός (Πράππας) Τζούριτς, Μπαζιάνα, Μαυροπάνου Χατζηελευθερίου, Υφαντή Μπάλα, Αναγνωστοπούλου -λ / Ντουλμπέρη, Γκαμζάρη, Γαλογαύρου, Σταμπουλή.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Δρακουλίδου, Καρπουζά, Διώτη, Νούσια, Περίν, Μεταξά, Κελεσίδου -λ / Αποστολίδου, Γκιαούρη, Φάρκωνα, Τοτσίδου, Μιλοβάνοβιτς.