ΒΟΛΕΪ

Πανναξιακός - Παναθηναϊκός 2-3

Σε έναν συγκλονιστικό πρώτο ημιτελικό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Πανναξιακού με 3-2 σετ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου γυναικών, που διεξάγεται στο Αγρίνιο

Με τον καλύτερο τρόπο, δηλαδή ένα συναρπαστικό πρώτο ημιτελικό, ξεκίνησε το Final-4 του Κυπέλλου γυναικών στο Αγρίνιο. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 3-2 σετ επί του Πανναξιακού και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (18:00, LIVE από το Sport24.gr), όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του δεύτερου ημιτελικού μεταξύ Ηρακλή Κηφισιάς και Ολυμπιακού.

Αποστολή στο Αγρίνιο: Στέλιος Χαρτζουλάκης

Το ξεκίνημα του Πανναξιακού στο ματς ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακό, αφού τα κορίτσια του Ατανάς Πετρόφ προηγήθηκαν με 10-0 στο πρώτο σετ. Οι "πράσινες" αντέδρασαν, κατάφεραν να μειώσουν σε 11-9, αλλά και πάλι οι νησιώτισσες απέκτησαν μία διαφορά και στο τέλος επικράτησαν με 25-18.

Το 2ο σετ είχε πιο ενδιαφέρουσα εξέλιξη, αφού δύο φορές ο Παναθηναϊκός πήρε μικροδιαφορές, αλλά ισοφαρίστηκε και τις δύο (13-13 και 18-18). Ωστόσο, ήταν πιο αποτελεσματικός στο φινάλε και έφερε το ματς στα ίσα, κατακτώντας το σετ με 25-22.

Το 3ο σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να φτάνουν χέρι-χέρι μέχρι το 18-18, αλλά τον Παναθηναϊκό με ένα ξέσπασμα να φτάνει στο +3 (18-21). Η ομάδα της Νάξου δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, αφού μετέτρεψε το 22-24 σε 24-24, αλλά το καρφί της Τσίμα και το μπλοκ της Γκούζου χάρισαν στο "τριφύλλι" το σετ και το προβάδισμα με 2-1.

Επανάληψη του 1ου σετ είχαμε στο 4ο, αφού μετά το 7-5, ο Πανναξιακός έφτασε με περίπατο μέχρι το 25-17, κυρίως χάρη σε ένα σερί 6-0, που έφερε το σκορ στο 13-5. Μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Εμμανουηλίδου, που κάρφωνε, μπλόκαρε, έπαιρνε και άσους!

Ο νικητής, λοιπόν, κρίθηκε στο τάι μπρέικ, με τον Πανναξιακό να κάνει ένα ακόμα καταπληκτικό ξεκίνημα και να προηγείται με 6-1, αλλά την ομάδα του Γιώργου Ρούση να βρίσκει τις δυνάμεις και να ανατρέπει το σκορ, φτάνοντας στο 8-10. Κράτησε αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι τέλους κι έτσι έφτασε στη νίκη με 15-12 και θα διεκδικήσει στον τελικό το 6ο Κύπελλο της ιστορίας του.

Εξαιρετική για τις νικήτριες ήταν η Πέννυ Ρόγκα, η οποία έβγαλε εξαιρετικές άμυνες και χάρισε πολλές φορές στις συμπαίκτριές της τη δυνατότητα να διεκδικήσουν εκ νέου κάποιους πόντους.

Τα σετ: 25-18, 22-25, 24-26, 25-17, 12-15

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Πετρόφ): Σαλούστρου 9 (2/6 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Γιόβιτς 9 (5/22 επ., 1 άσο 3 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες), Τσέσλιαρ 1 (1 άσο), Τοτσίδου 11 (5/35 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Εμμανουηλίδου 15 (9/18 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Τσβετάνοβα 32 (28/65 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου (λ, 68% υπ. – 50% άριστες) / Πολίτη, Κιουτσιούκη, Διώτη 10 (8/34 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 56% άριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου 6 (2/12 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 15 (13/45 επ., 2 μπλοκ, 23% υπ. – 16% άριστες), Βίλκου 17 (13/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 15 (11/52 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 36% άριστες), Πατσέκο 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα (λ, 56% υπ. – 39% άριστες) / Χρήστου 2 (2 άσοι), Μεταξά 2 (2/2 επ.), Παπαδοπούλου, Γιαννακοπούλου