ΒΟΛΕΪ

Ο Σακόγλου οδήγησε τον ΠΑΟΚ στον τελικό, 3-0 τον Ηρακλή

ΛΙΓΚ ΚΑΠ / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ (MOTION TEAM)
ΛΙΓΚ ΚΑΠ / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Σακόγλου επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Ηρακλή και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup όπου το Σάββατο (28/1) θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Τα πιτσιρίκια του Ηρακλή έβαλαν δύσκολα στον ΠΑΟΚ, αλλά η μεγάλη εμφάνιση του Σακόγλου και η εμπειρία των Ντάντε και Ανδρεάδη οδήγησε το "δικέφαλο του Βορρά" στη νίκη με 3-0 σετ μπροστά σε περίπου 2.000 οπαδούς του.

Οι παίκτες του Καλμαζίδη μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν εύκολα το πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια η νεανική ομάδα του Ορφανού απέδωσε εξαιρετικά και ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να ανεβάσει στροφές και να πάρει τα επόμενα δύο σετ στις λεπτομέρειες.

Ο Σακόγλου ήταν για ένα ακόμα ματς εξαιρετικός και με τους 21 πόντους του στην επίθεση οδήγησε το "δικέφαλο του Βορρά" στη νίκη. Από τους υπόλοιπους ο Ανδρεάδης είχε 13 πόντους και ο Ντάντε 12.

Στην αντίπερα όχθη όλοι οι παίκτες του Ηρακλή ήταν εξαιρετικοί. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γάτσης με 16 πόντους με επτα (!!!) μπλοκ και τον ακολούθησε ο Χριστόφας με 13. Να σημειωθεί ότι ο Ηρακλής αγωνίστηκε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι χωρίς τον Μπαμπαλιούτα που αποχώρησε στην αρχή του πρώτου σετ, ενώ μεγάλη δουλειά έκαναν οι Ηλίας, Τζιουμάκας και Μπουράκης.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ μετά από αυτή τη νίκη του θα αντιμετωπίσει το ερχόμενο Σάββατο (28/1, 19.30) τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη στον τελικό του League Cup.

Το ματς: Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακή είσοδο στον αγώνα και με το σερβίς του Τακουρίδη έκανε σερί 6-0. Ο Ηρακλής με φανερό πρόβλημα στην υποδοχή προσπάθησε να κρατήσει την διαφορά σε χαμηλά επίθεση αλλά ο ΠΑΟΚ πίεσε ακόμα περισσότερο με τους Ντάντε Σακόγλου και άνοιξε τη διαφορά στο +10 (15-5) και με την πάιπ επίθεση του Ντάντε έκανε και νταμπλ σκορ 22-11 για να κλείσει εύκολα το σετ 25-13.

Από το 2ο σετ ο Ηρακλής μπήκε στον αγώνα δυνατά και το ματς έγινε ντέρμπι. Προηγήθηκε 6-3 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 7-7 πάλι με τον Ντάντε. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ο Ηρακλής στο 15-15 έκανε σερί 4-0 κερδίζοντας διαδοχικούς πόντους από κακές υποδοχές του δικεφάλου. Ο Γάτσης και ο Χριστόφας αλλά και το μπλοκ του Χριστόφα στον Σακόγλου έκαναν το 19-15. Οι πρωταθλητές απάντησαν με δικό τους σερί 3-0 από επιθέσεις Ντάντε, Σαφράνοβιτς αλλά ο Ηρακλής κατάφερε να κρατήσει προβάδισμα 23-21 και ενός πόντου μέχρι το 24-23 ύστερα από επίθεση του Τζουμάκα. Ο Σακόγλου ισοφάρισε (24-24) και ο Σωτηρίου μετά από φάση διαρκείας έφερε τον ΠΑΟΚ στο σετ μπολ. Ο Ηρακλής διαμαρτυρήθηκε έντονα και ζήτησε διαιτητικό βίντεο επειδή ο επιθετικός του Ηρακλή πάτησε τη γραμμαή των τριών μέτρων. Οι διαιτητές θεώρησαν πως το αίτημα του προπονητή του Ηρακλή δεν προβλέπεται από το διαιτητικό βίντεο και του χρέωσαν κίτρινη κάρτα. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Ντάντε που έκανε το 26-24 και το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε και στο 3ο σετ με τον Ηρακλή να πιστεύει στην ανατροπή, να έχει μπροστάρη τον Χριστόφα, ισχυρό μπλοκ με Γάτση, Κιόση και καλές άμυνες στην πίσω ζώνη. Οι δύο ομάδες πίεσαν στο σερβίς και βάδισαν πόντο πόντο και με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ έφτασε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) και ο Ηρακλής πρώτος στο δεύτερο (16-15). Με την κόντρα επίθεση του Χριστόφα και την άουτ επίθεση του Ντάντε ο «γηραιός» προηγήθηκε 20-17 και 23-20 με την επίθεση του Κιόση. Από εκεί και πέρα τα πάντα άλλαξαν.΄Με τον Πέτκοβιτς στο σερβίς ο ΠΑΟΚ χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή, ο ΠΑΟΚ έβγαλε εκπληκτικές άμυνες και με τον Κιόση και τον Ντάντε άρχισε την αντεπίθεση για το 5-0 σερί που έδωσε και τη νίκη - πρόκριση. Ο Παντακίδης με πρώτο χρόνο και με μπλοκ έκανε το 23-22. Ο Σακόγλου ισοφάρισε, ο Ντάντε έκανε το ματς μπολ με επίθεση από το "6" και το ματς τελείωσε με τέσσερις μπαλιές του Χριστόφα.