ΒΟΛΕΪ

Νίκη για την Εθνική Ανδρών, 3-1 σετ τη Μολδαβία

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος η Εθνική Βόλεϊ Ανδρών καθώς έστω και δύσκολα επικράτησε με 3-1 της Μολδαβίας.

Λαχτάρησε η Εθνική βόλέϊ στην πρεμιέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Topsportcentrum De Koog, αφού βρέθηκε να χάνει 21-23 στο τέταρτο σετ, επανέκαμψε όμως, κέρδισε 3-1(20-25, 25-20, 25-17, 28-26) τη Μολδαβία και βρίσκεται σε θέση ισχύος για τη συνέχεια.

Η Εθνική αιφνιδιάσθηκε από το σερβίς της Μολδαβίας, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ με 9-14, ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε στο παιχνίδι τον Πρωτοψάλτη στη θέση του Κουμεντάκη, αλλά οι αντίπαλοι μας είχαν πάρει διαφορά ασφαλείας και κέρδισαν 20-25.

Η συνέχεια ήταν διαφορετική και ο Τζούριτς παρότι είχε πρόβλημα στον ώμο πήρε 56 μπάλες, με τους κεντρικούς να φτάνουν μόλις στις 11, αφού ο Στιβαχτής έπαιζε συνεχώς από τις άκρες. Ο Πρωτοψάλτης όμως κράτησε την υποδοχή βοήθησε τα μάλα στην επίθεση και ο Φράγκος απέκτησε αυτοπεποίθηση και τη μετουσίωσε σε δύσκολους κερδισμένους πόντους, ιδιαίτερα στο κρίσιμο τέταρτο σετ.

Έτσι φτάσαμε εύκολα στο 2-1, αλλά η Μολδαβία με σερβίς αυτοκτονίας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 23-21 με άσους στον Φράγκο και τον Στεφάνου. Ο Αρσενιάδης προτίμησε κοντό σχήμα με τον Κοκκινάκη στη θέση του Φράγκου. Ο Τζούριτς έκανε το 23-22, άσος του Στιβαχτή το 23-23 και η Εθνική βρέθηκε σε θέση οδηγού με επίθεση του επανακάμπτοντα Φράγκου και άουτ επίθεση του Μοκάνου(26-25).

Η Μολδαβία ισοφάρισε, έχασε όμως αμέσως το σερβίς και στη συνέχεια ο Τζούριτς πήρε το όπλο του. Με εκπληκτικό σερβίς ανάγκασε την αντίπαλο απλά να περάσει τη μπάλα και με επίθεση από την πίσω ζώνη έκανε το 28-26

Τα σετ: 20-25, 25-20, 25-17, 28-26

Ελλάδα (Αρσενιάδης): Τζούριτς 33 (31/56 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσο), Ανδρεάδης 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Πανταλέων 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 17 (15/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 29% άριστες), Κουμεντάκης 1 (1/2 επ.), Στεφάνου –λ (74% υπ. – 52% άριστες) / Κοκκινάκης, Ζουπάνι, Τακουρίδης, Πρωτοψάλτης 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Σωτηρίου.

Μολδαβία (Ροματσκάν): Βολεάντσι 20 (18/32 επ., 2 άσοι), Ντίντορτσιουκ 4 (4/13 επ., 62% υπ. – 12% άριστες), Λέσκοφ, Μοτσάνου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τάλπα 10 (10/14 επ.), Μπάχοβ 13 (11/26 επ., 2 άσοι, 75% υπ. – 56% άριστες), Στσέγκλοφ –λ (55% υπ. – 24% άριστες) / Ντούντιτσοφ –λ, Τσίμιλι 1 (1/1 επ.), Πρέντιους 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Παντίρ.