ΒΟΛΕΪ

Μεγάλες νίκες για Γαλλία και Ιταλία

Η Γαλλία ταπείνωσε τη Βραζιλία με 3-1 σετ μπροστά σε 10.000 φιλάθλους, ενώ η Ιταλία επικράτησε με 3-2 επί της Σερβίας στο πλαίσιο του World League στο βόλεϊ ανδρών.

Η τελική φάση του World League ξεκίνησε τα ξημερώματα της Πέμπτης και οι καλύτερες ομάδες του κόσμου θα δώσουν τη δική τους μάχη. Στην πρεμιέρα είχαμε τη μεγάλη νίκη της Γαλλίας με 3-1 επί της Βραζιλίας, αλλά και αυτή της Ιταλίας κόντρα στη Σερβία με 3-2.

Της έκλεισε το σπίτι

Μπροστά σε 10.000 φιλάθλους, η Γαλλία νίκησε με 3-1 τη Βραζιλία στο Ρίο Ντε Τζανέιρο για την πρώτη αγωνιστική των τελικών στην Α κατηγορία του World League. Με αυτό τον τρόπο, οι Γάλλοι συνεχίζουν την εντυπωσιακή αήττητη πορεία τους στη διοργάνωση.

Κι όμως η Γαλλία δεν ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ αποτυγχάνοντας να πιέσει με το σερβίς της. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ, η Βραζιλία έκανε το 13-7. Τα άσχημα σερβίς συνεχίστηκαν για τους φιλοξενούμενους που όμως βελτίωσαν αισθητά την επίθεση. Η αντεπίθεση οδήγησε το σετ στην… παράταση, όπου και πάλι το μπλοκ των Βραζιλιάνων ήταν καθοριστικό.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο βόλεϊ. Το ντέρμπι καλά κρατούσε, μόνο που όσο πλησίαζε το τέλος του σετ, ο Ρουζιέ και ο Ν Γκαπέτ έκαναν τη διαφορά και η Γαλλία ισοφάρισε.

Αυτό όμως που ουσιαστικά έκρινε το ματς ήταν το 3ο σετ, όπου είχε… δραματικό τέλος με τη Γαλλία να το παίρνει με 31-29. Μετά από αυτό οι Ευρωπαίοι εύκολη δουλειά και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη στην έδρα των αντιπάλων τους.

Βραζιλία - Γαλλία 1-3

Τα σετ: 29-27, 21-25, 29-31, 19-25

Βραζιλία: Λουκαρέλι 21, Εβάντρο 15, Λούκας 14, Ίσακ 9, Μουίλο 5, Μπρούνο 2, Σέρτζιο (λ) / Λεάντρο 3, Ουίλιαμ, Φοντέλες

Γαλλία: Ρουζιέ 25, Ενγκαμπέθ 21, Λε Ρου 15, Τιλί 8, Λε Γκοφ, Τονιουτί 1, Γκρεμπένικοφ (λ)

Επτάψυχη η Ιταλία

Μπορεί ο Μάουρο Μπερούτο να ήρθε σε ρήξη με πολλούς παίκτες του. Μπορεί να τους έστειλε σπίτι τους. Αυτή η Ιταλία όμως έχει ποιότητα και ψυχή για πολλά πράγματα.

Αυτό το απέδειξε κόντρα στην Σερβία σε ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες σχεδόν ισοδύναμες. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 0-1 και 1-2, αλλά οι Σέρβοι είχαν πάντοτε τις απαντήσεις.

Αυτές δεν τις είχαν μόνο στο τάι μπρέικ και αυτό τους στοίχισε. Βετόρι και Λάντζα έχοντας από 20 πόντους οδήγησαν την Ιταλία, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ατανασίγιεβιτς ήταν εξαιρετικός αλλά δεν έφτανε.

Σερβία - Ιταλία 2-3

Τα σετ: 23-25, 25-14, 23-25, 25-20, 9-15

Σερβία: Ατανασίγιεβιτς 26, Λίσινατς 14, Πέτριτς 13, Ίβοβιτς 12, Ποντρασκάνιν 7, Γιόβοβιτς, Ρόσιτς (λ) / Ο. Κοβάτσεβιτς 3, Στάνκοβιτς 2, Ν. Κοβάτσεβιτς 1, Κόστιτς, Όκολιτς

Ιταλία: Βετόρι 20, Λάντζα 20, Μπιραρέλι 15, Μενγκότσι 10, Τζιανέλι 7, Αντόνοφ 3, Κολάτσι (λ), Μασάρι 5, Αντζάνι 1, Νέλι, Σάιτα