ΒΟΛΕΪ

Μεγάλες μάχες στη Βραζιλία

2015 FIVB

Η Βραζιλία έμεινε ζωντανή στην υπόθεση τετράδα επικρατώντας με 3-1 σετ επί των ΗΠΑ, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Πολωνία επί της Ιταλίας. (VIDEO)

Βόλεϊ υψηλού επιπέδου παρακολουθούν οι φίλοι του αθλήματος στο Final 6 του World League. Η Βραζιλία έμεινε ζωντανή στην υπόθεση τετράδα επικρατώντας με 3-1 σετ επί των ΗΠΑ, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Πολωνία επί της Ιταλίας.

2015 FIVB

Στους 21 πόντους σταμάτησε ο Λουκαρέλι

Έμειναν ζωντανοί

Οι Βραζιλιάνοι έπαιξαν με την υποχρέωση της νίκης απέναντι στις ΗΠΑ αφού χθες ηττήθηκαν από τη Γαλλία για την πρώτη αγωνιστική. Στο πρώτο σετ, όντας αποτελεσματικοί στην επίθεση και διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο απώλεσαν στη μέση του σετ όταν ο Άντερσον πήρε άσσο για το 15-15. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι αλλά με πόντο του Λουκαρέλι και με μπλοκ του Λούκας Σαατκαμπ, η Βραζιλία τελείωσε το σετ (28-26).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο σετ, ωστόσο ένας άσσος του Ράσελ και ένα λάθος του Λουκαρέλι διαμόρφωσαν το 18-21. Αυτή η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος για τις ΗΠΑ και ήρθε το 1-1.

Ο Εβάντρο Γκουέρα έπαιξε καλά το ρόλο του στο τρίτο σετ. Ο διαγώνιος της Βραζιλίας και η άμυνα της ομάδας έκαναν τη διαφορά και οι διοργανωτές έκαναν το 2-1 στα σετ. Ο Μουρίλο αντικαταστάθηκε από τον Φοντέλες στο 4ο σετ και η Βραζιλία έπαιξε με αυτοπεποίθηση. Η ομάδα του Μπερναντίνιο αντιμετώπισε κάποια προβλήματα με την Αμερικάνικη άμυνα, αλλά με ένα μπλοκ του Γκουέρα και έναν πόντο του Λουκαρέλι διαμόρφωσε το 27-25 και το τελικό 3-1.

Βραζιλία - Ιταλία 3-1

Τα σετ: 28-26, 22-25, 25-22, 27-25

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπερνάρντίνιο): Μπρούνο 3, Ισακ 7, Μουρίλο 4, Γκουέρα 16, Λούκας 9, Λουκαρέλι 21 / Σέρτζιο (λ), Βισότο 2, Ουίλιαμ, Φοντέλες 6

ΗΠΑ (Σπίροου): Αντερσον 30, Ράσελ 12, Σάντερ 4, Λι 9, Κρίστενσον 3, Χολτ 6 / Σοζι Ε (λ), Λοτμαν 2, Τζάσκι 1, Χολμς, Σμιθ 1, Γκάτσεκ 1

Ασταμάτητος ο Κούμπιακ κόντρα στους Ιταλούς

Κούμπιακ και Κούρεκ τους οδήγησαν στη νίκη

Με μεγάλο όπλο της το μπλοκ (20-11) η Πολωνία επικράτησε με 3-1 σετ επί της Ιταλίας παρά τα πολλά λάθη που έκανε. Οι Πολωνοί είχαν σε μεγάλη ημέρα το δίδυμο Κούμπιακ - Κούρεκ το οποίο πήρε συνολικά 37 πόντους.

Μετά το πρώτο σετ το οποίο πήρε εύκολα η Πολωνία τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο. Εκεί όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και τελικά οι Πολωνοί πήραν το σετ με 27-25. Έτσι, με το 2-0 υπέρ τους και παρά την προσωρινή μείωση του σκορ από την Ιταλία κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη και να βάλουν φωτιά στον όμιλο.

Πολωνία - Ιταλία 3-1

Τα σετ: 25-15, 27-25, 20-25, 25-20

Πολωνία: Κούμπιακ 19, Κούρεκ 18, Νοβακόβσκι 10, Μπουστζεκ 9, Μπιένιεκ 6, Ντρζίζγκα 2, Ζατόρσκι (λ) / Κονάρσκι 3, Μίκα 4, Μόζντονεκ 2

Ιταλία: Λάντζα 14, Βετόρι 11, Μπιραρέλι 7, Μενγκότζι 2, Τζιανέλι 1, Μασάρι 1, Κολάτσι (λ.) / Αντόνοφ 10, Αντζάνι 5, Σάιτα 1