ΒΟΛΕΪ

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, νίκησε 3-0 τον Φοίνικα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Φοίνικα Σύρου στο ντέρμπι κορυφής της Volleyleague με κορυφαίο τον Μπόζινταρ Τσουκ.

Στα χαρτιά περιμέναμε ένα μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Φοίνικα Σύρου. Στην πράξη όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν σαφέστατα ανώτεροι από τους αντιπάλους τους και πήρα εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ.

Μπορεί ο Πιάτσα να παρέταξε την ομάδα του με τον Σακόγλου σε ρόλο βασικού διαγώνιου αφού ο Έγκλεσκαλνς προφυλάχθηκε ενόψει της συνέχειας, αλλά η απουσία αγώνων για 21 μέρες επηρέασε περισσότερο την ομάδα της Σύρου.

Ειδικά στο πρώτο σετ οι παίκτες του Φοίνικα ήταν εκτός αγώνα και είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ντόκιτς είχε μόλις 1/9 επιθέσεις. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και με συνοπτικές διαδικασίες κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-15 με όπλο του το μπλοκ.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι παίκτες του Φοίνικα με τον Πάρις να δίνει το βάρος στο κέντρο αρχικά και στη συνέχεια να μπαίνει στην εξίσωση και ο Ντόκιτς επέβαλαν τον ρυθμό τους και είχαν σταθερό προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Τα σερβίς όμως του Σπίνου και του Όγκουρτσακ έκαναν ζημιά και έτσι, αρχικά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 16-16 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 23-22. Ο Σπίνου σέρβιρε άουτ όμως με μία επίθεση του Σουλτανόπουλου και ένα μπλοκ του Σακόγλου ο Ολυμπιακός έκανε το 25-23 και πήρε το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκοι έδειξαν ότι ήθελαν την καθαρή νίκη και την πήραν. Με τον Τσουκ να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδραση στον Φοίνικα Σύρου και με 25-19 πήραν το τρίτο σετ και μαζί τη νίκη.

Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-0

Τα σετ: 25-15, 25-23, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σακόγλου 10 (7/22 επ, 3 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Τσουκ 17 (12/16 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 71% υπ - 50% άριστες), Όγκουρτσακ 7 (4/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ - 70% άριστες), Σπίνου 7 (7/10 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 46% υπ - 38% άριστες), Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 1 (1 μπλοκ), Πάρις 1 (1/3 επ), Κάλντγουελ 6 (6/17 επ, 61% υπ - 50% άριστες), Ντόκιτς 14 (13/36 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 10 (10/16 επ, 38% υπ - 38% άριστες) / Ζήσης (λ, 74% υπ - 68% άριστες), Ηλίας, Λάππας 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 29% άριστες).