ΒΟΛΕΪ

Ηρακλής - ΠΑΟΚ 3-2

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΟΚ / 1ος ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ MOTIONTEAM

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ, ο Ηρακλής κατάφερε με τη δύναμη της έδρας να επικρατήσει με 3-2 του ΠΑΟΚ και να προηγηθεί με 1-0 στην ημιτελική σειρά της Α1 ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν στη Μίκρα αποφασισμένοι να "σπάσουν" την έδρα του Ηρακλή και βρέθηκαν πολύ κοντά στο να τα καταφέρουν.

Πήραν το 1ο και το 3ο σετ, αλλά ο "γηραιός" απάντησε ισάριθμες φορές, για να κριθεί τελικά το ματς στο τάι μπρέικ, όπου οι "κυανόλευκοι" ήταν καλύτεροι και έκαναν το 1-0 στις νίκες.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, ξεκινώντας εντυπωσιακά, αφού πήρε μεγάλη διαφορά από την αρχή, βασιζόμενος στο καλό του μπλοκ, αλλά και στο καλό σέρβις, που δυσκόλεψε αφάνταστα την υποδοχή του Ηρακλή. Τελικά το σετ κατέληξε εύκολα στην ομάδα του Γιάννη Μέλκα με 25-15.

Η απάντηση ήταν ανάλογη από τον Ηρακλή. Σαφώς βελτιωμένος στην υποδοχή και με τους Μπίλινγκς, Κιρόγκα να ανεβάζουν στροφές, ξέφυγαν γρήγορα στο σκορ κι έφτασαν στο 25-17, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Το 3ο σετ είχε δραματική εξέλιξη. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 13-7 κι έδειχνε πως θα φτάσει εύκολα στο 2-1, αφού είχε πάρει τα ηνία του αγώνα. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε την κατάσταση, φέρνοντας το σκορ στο 16-20, κάνοντας δηλαδή ένα επιμέρους σκορ 13-3! Όπως είναι φυσικό, οι φιλοξενούμενοι πήραν και το σετ με 25-22.

Ακριβώς την ίδια αντίδραση είχαμε στο 4ο σετ από το "γηραιό". Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-9, αλλά ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων, μετέτρεψε το σκορ σε 12-9. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος τους μέχρι το τέλος του σετ, που τους βρήκε να πανηγυρίζουν με 25-20.

Το τάι μπρέικ ήταν υπόθεση του Κώστα Προύσαλη. Ο πασαδόρος του Ηρακλή πήγε στο σέρβις στο 9-7 και με δύο άσους, αλλά και τρία ακόμα πολύ δύσκολα σέρβις, έφερε το σκορ στο 14-7, δηλαδή σε 7 ματς μπολ για την ομάδα του. τελικά το σετ κατακτήθηκε με 15-10 από την ομάδα του Φρέντι Μπρουκς, που πανηγύρισε το 1-0 στη σειρά.

Ο Φρέντι Μπρουκς είπε μετά το παιχνίδι: " Το ήξερα ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, ενώ αιφνιδιαστήκαμε με την ξαφνική απουσία του Λάμπη την οποία εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ με το καλό σέρβις του. Χαλαρώσαμε στο τρίτο σετ και το πληρώσαμε, αλλά βρήκαμε το ρυθμό μας στη συνέχεια. Θέλω να πω μπράβο στον Νικήτα (Εφραιμίδη) γιατί αν και το έμαθε τελευταία στιγμή ότι θα παίξει ήταν πολύ καλός".

Από την πλευρά του ο Γιάννης Μέλκας δήλωσε: " Ηταν ένα πραγματικό ντέρμπι, όπου ο ΠΑΟΚ στάθηκε καλά και έδειξε ότι δίκαια βρέθηκε στην 4άδα. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ιδιαίτερα στα σέρβις του Προύσαλη ο οποίος μας χάλασε την υποδοχή. Ο Ηρακλής έχει σίγουρα το αβαντάζ, αλλά θα κάνουμε τα πάντα το Σάββατο ώστε να κερδίσουμε και να έρθουμε ξανά στη Μίκρα".

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι το Σάββατο (09/04, 19:30) στην Πυλαία.

Τα σετ: 15-25, 25-17, 22-25, 25-20, 15-10

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Γκόρτσανιουκ 2 (2/8 επ., 25% υπ. - 17% άριστες), Κράβαρικ 4 (4/6 επ.), Προύσαλης 3 (2 άσοι), Κιρόγκα 10 (9/15 επ., 62% υπ. - 62% άριστες), Μπίλινγκς 21 (19/36 επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 16 (11/15 επ., 4 μπλοκ), Εφραιμίδης Ν. (λ, 60% υπ. - 52% άριστες) / Όουενς 13 (12/21 επ., 38% υπ. - 38% άριστες), Σμαραγδής 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης, Πιπέργιας

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 16 (14/22 επ., 1 μπλοκ), Ουίντερ 4 (4/10 επ.), Μπόγιτς 18 (15/33 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 52% άριστες), Καραγιάννης 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Στέινμπεργκ 15 (11/18 επ., 4 μπλοκ), Λινς 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 56% άριστες), Δημητρακόπουλος (λ, 52% υπ. - 45% άριστες / Παπαδημητρίου, Ωρολογάς, Πλίκας