ΒΟΛΕΪ

Η Ντινάμο Μόσχας κατέκτησε το CEV Cup

Η Ντινάμο Μόσχας νίκησε για δεύτερη φορά με 3-2 τη Ρεζόβια και κατέκτησε το CEV Cup.

Μετά το 3-2 στην Πολωνία, η Ντινάμο νίκησε τη Ρεζόβια με το ίδιο σκορ και στη Μόσχα και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το CEV Cup, το δεύτερο ευρωπαϊκό της τρόπαιο μετά το Κύπελλο Κυπελλούχων του 1985.

Η ομάδα του Γιούρι Τσερέντνικ δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στους Πολωνούς των πρώην... δικών μας, Άλεξ Άχρεμ και Μάρκο Μπόγιτς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως, εκτός από το τάι μπρέικ, όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Νικολάι Παβλόβ με 30 πόντους και σχεδόν 50% αποτελεσματικότητα, ενώ συγκλονιστικός στις μάχες πάνω από το φιλέ ήταν ο Ντέιβιντ Λι με 7 μπλοκ.

Ο πρώην ακραίος του Ηρακλή, Άλεξ Άχρεμ, ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων με 21 πόντους, ενώ 23 είχε ο Γκρόζερ, αλλά με κάκιστα ποσοστά. Με 7 πόντους τέλειωσε το ματς ο πρώην ακραίος του ΠΑΟΚ, Μάρκο Μπόγιτς, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο.

Τα σετ: 28-30, 25-22, 26-24, 24-26, 15-9

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ (Τσερέντνικ): Λι 13, Γκράνκιν 2, Παβλόβ 30, Καλίνιν 10, Βέρες 18, Σερμπίνιν 5, Μπράγκιν (λ - 50%) / Κρουγκλόβ 1, Χαριτόνοβ, Μπεζρουκόβ, Μάρκιν, Στεπανιάν (λ)

ΡΕΖΟΒΙΑ (Κόβαλ): Λότμαν 6, Γκριμπ 11, Νοβακόβσκι 12, Τιχάτσεκ 2, Άχρεμ 21, Γκρόζερ 23, Ιγκνάτσακ (λ - 56%) / Κόζοκ, Μπόγιτς 7, Ντομπροβόλσκι