ΒΟΛΕΪ

Ελλάδα-Γερμανία 0-3

MARY SAMIOTOU 2014

Η εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη Γερμανία στη Λάρισα για την 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ.

Παρά την καλή της εμφάνιση, η Εθνική Γυναικών δεν κατάφερε να κάνει το 2χ2 στις αναμετρήσεις της με την Γερμανία για την 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ καθώς ηττήθηκε με 3-0 στο κλειστό της Νεάπολης στη Λάρισα.

Το τελικό σκορ αφήνει μια πολύ πικρή γεύση στην Ελληνική ομάδα, καθώς κάλλιστα θα μπορούσε να είναι το ίδιο σκορ υπέρ της, αλλά στα κρίσιμα σημεία των δύο πρώτων σετ (όπου κρίθηκε εν πολλοίς ο αγώνας) η Γερμανία είχε τις λύσεις και το καθαρό μυαλό για να πάρει το σημαντικό προβάδισμα.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκε με 6-0, 10-4 αλλά από εκείνο το σημείο και μετά το σερβίς της Γερμανίας χάλασε την ελληνική υποδοχή, έφερε αρκετά μπλοκ και το σκορ έγινε 15-18. Η Εθνική αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε 20-20, είχε δύο σετ μπολ, ωστόσο στο 25-25 ένα μπλοκ και μία επίθεση της Μπραντ έδωσαν το σετ στη Γερμανία.

Στο β’ σετ ο Καλμαζίδης πέρασε στο 5-7 την Γενιτσαρίδη κι η 20άχρονη ακραία βοήθησε με τα σερβίς της να τρέξουμε ένα σερί 6-0 (11-7) ωστόσο και πάλι το μας έγινε ντέρμπι για να φτάσουμε στο 23-23. Η Ιμούντου με δύο σερβίς χάλασε την ελληνική υποδοχή η Βαϊνμάγιερ τελείωσε δύο κόντρα μπάλες και το σκορ έγινε 0-2.

Στο γ’ σετ η Γερμανία φάνηκε να καθαρίζει το ματς προηγήθηκε 12-16 και 13-18, ωστόσο σε μια τελευταία προσπάθεια η Εθνική μείωσε σε 19-20, αλλά η χαμένη κόντρα επίθεση για την ισοφάριση ήταν η αρχή του τέλος με την Γερμανία να παίρνει το σετ και το ματς.

Τα σετ: 25-27, 23-25, 20-25

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Γ.Καλμαζίδης): Κιόση 15 (15/33 επ.), Λαμπρούση, Διώτη 2 (1/9 επ., 1 άσο, 40% υπ. – 40% άριστες), Χαντάβα 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 10 (6/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (33% υπ. – 22% άριστες) / Βεργίδου, Παπαφωτίου 1, Γενιτσαρίδη 6 (4/14 επ., 2 άσοι, 31% υπ. – 31% άριστες), Στράντζαλη 1 (1/5 επ.), Καββαδία 1 (1/4 επ.).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Κοσλόφσκι): Όλενμπροκ 14 (14/33 επ.), Πολ 2 (0/11 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. – 41% άριστες), Μπράντ 12 (7/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μόλερς 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Ζίλγκε 5 (3/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βάινεμαγιερ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.- 23% άριστες), Ντουρ –λ (69% υπ. – 56% άριστες) / Λίπμαν, Γκέρτις 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 14% άριστες), Στίγκροτ, Ιμούντου.