ΒΟΛΕΪ

Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός, 3-2 σετ τη Λογκρόνιο στην Ισπανία

Έπειτα από καλή εμφάνιση, οι γυναίκες του Ολυμπιακού κέρδισαν στην Ισπανία τη Λογκρόνιο με 3-2 σετ, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο Challenge Cup.

Την παρθενική του ευρωπαϊκή νίκη πέτυχε την Τρίτη (12/12) στην Ισπανία ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας στο τάι μπρέικ τη Λογκρόνιο, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των 32 του Challenge Cup. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Σάσκια Χίππε με 20 πόντους.

Η ρεβάνς στο "Μελίνα Μερκούρη" είναι προγραμματισμένη για τις 9 Ιανουαρίου (19.00) και αν ο Ολυμπιακός προκριθεί, στους "16" θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Λέφσκι Σόφια - CSM Ταργκοβίτσε.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-0, οι γηπεδούχες μείωσαν σε 6-3, αλλά οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους και έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ προηγούμενες με οκτώ πόντους (16-8), διαφορά που κράτησαν μέχρι το τέλος του σετ που ολοκληρώθηκε με 25-20, για το 1-0 στα σετ για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο σετ η Λογκρόνιο ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με 8-5 για να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός σε 11-11 και 14-14. Η ισπανική ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα, ωστόσο οι "ερυθρόλευκες" έκαναν το προσπέρασμα στο 22-23, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το τέλος. Χρειάστηκε μάλιστα να φτάσουμε στους 31 πόντους για να κριθεί το σετ το οποίο κατέληξε στη Λογκρόνιο με 31-29 για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο τρίτο σετ, πήρε από την αρχή το προβάδισμα και το διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ μέχρι το 25-19 και το 2-1 στα σετ. Η Λογκρόνιο απάντησε στο τέταρτο σετ με 25-17 για το 2-2 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι "ερυθρόλευκες" επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους και με 15-10 πήραν το ματς με 3-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός είχε υπεροχή πάνω στο φιλέ με 16 συνολικά μπλοκ, με την Κατερίνα Γιώτα να τελειώνει το παιχνίδι με 8 στοπ, ένα περισσότερο από όλη την ισπανική ομάδα (7)!

Πέντε αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Γιώτα 14, Νιέμερ 15, Πολ 15, Λαμπρούση 12, Χίπε 19).

Διαιτητές: Λοτ, (Ιταλία), Σεκ (Πολωνία)

Τα σετ: 2-3 (20-25, 31-29, 19-25, 25-17, 10-15) σε 116'