ΒΟΛΕΪ

Αήττητος και στο Παλατάκι ο Ολυμπιακός, 3-2 τον ΠΑΟΚ

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ (MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ (MOTION TEAM) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλη ημέρα τους Τσούπκοβιτς και Ζουπάνι και επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ. Δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία για το "δικέφαλο του Βορρά".

Μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τους Αγκάμες, Νταφ και Φιλίποφ, αλλά ο Ολυμπιακός με εξαιρετικούς τους Τσούπκοβιτς και Ζουπάνι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και να διατηρήσει το αήττητο του στην Volleyleague.

Ο δικέφαλος προηγήθηκε δύο φορές στα σετ με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις. Το ματς δεν ήταν καλό ποιοτικά όμως είχε ένταση και τα πράγματα πήγαν να ξεφύγουν λίγο πριν το τάι μπρέικ όταν οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για τη διαιτησία, αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν και συνεχίστηκε κανονικά το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός, σύμφωνα με το επίσημο στατιστικό του αγώνα, είχε ως πρώτο σκόρερ τον Ζουπάνι με 19 πόντους, δεύτερος ήταν ο Τσούπκοβιτς στο καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του Ολυμπιακού με 17 και τρίτος ο Κόστα με 16. Μεγάλη δουλειά έκαναν στην πίσω ζώνη οι Κοκκινάκης και Στεφάνου.

Στην αντίπερα όχθη 22 πόντους είχε ο Στάροβιτς, 15 ο Ντάντε, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Ανδρεάδης και Σμαραγδής με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Αντίθετα, υστέρησαν για τον ΠΑΟΚ οι Πέτκοβιτς και Σαφράνοβιτς.

Το ματς: O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Στάροβιτς έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε τον Ολυμπιακό με 6-5. Το χαμένο σερβίς του Κοκκινάκη , το άουτ του Τσούπκοβιτς και οι δύο πόντοι του Σμαραγδή από μπλοκ στον Ζουπάνι και από πρώτο χρόνο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με το +5 (14-9). Ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσεις, ο Ντάντε με άσσο έκανε το 21-14 και πήρε το σετ σχετικά άνετα 25-20.

Η πρώτη απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 2ο σετ όπου με την αγωνιστική άνοδο του Τσούπκοβιτς πήρε τον έλεγχο του σκορ. Με δύο λάθη από Ανδρεάδη και Ντάντε και επίθεση του Τσούπκοβιτς ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 14-11. Ακολούθησαν δύο λάθη από τον Στάροβιτς (χαμένο σερβίς και άουτ πλασέ) και ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά στο 18-14 και μέχρι το τέλος διατήρησε τη διαφορά για το 1-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο 3ο σετ και με τους Στάροβιτς, Ανδρεάδη αλλά και τρία διαδοχικά λάθη από τους «ερυθρόλευκους»στην πίσω ζώη πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-7. Ο δικέφαλος με μπλοκ άμυνα αντιμετώπισε τις επιθέσεις του Ολυμπιακού, κράτησε τη διαφορά και με τους Ντάντε, Σαφράνοβιτς να ανεβαίνουν στο φιλέ άνοιξε το σκορ στο 21-15 και έκανε το 2-1 σετ με 25-19.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. OOλυμπιακός σταθεροποίησε την υποδοχή του και ήταν πιο αποτελεσματικός στην επίθεση. Με σερί 4-0 από Κοκκινάκη και Κόστα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-6, ενώ ο Ανδρεάδης δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 6-8. Ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά και η φάση του σετ έγινε στο 16-14 για τον Ολυμπιακό. Ο Στιβαχτής μετά από πέρασμα της μπάλας φάνηκε και στο τηλεοπτικό ριπλέι να κάνει υπέρβαση. Ο Γεωργιάδης έδωσε πόντο για τον Ολυμπιακό, οι παίκτες και ο πάγκος του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα και ο Πέτκοβιτς δέχτηκε κόκκινη κάρτα. Το σκορ έγινε 18-14 και ο Ολυμπιακός κράτησε την πολύτιμη διαφορά μέχρι το τέλος μέχρι το 25-17 και το 2-2 σετ.

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση των γηπεδούχων. Έγινε μάχη πόντο πόντο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε την πρώτη φορά με 8-6 ύστερα από μπλοκ του Κόστα στον Ντάντε και την άουτ επίθεση του Σαφράνοβιτς. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 8-8 με το χαμένο σερβίς του Σουλτανόπουλου και την επίθεση του Στάροβιτς, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-10 με τον πρώτο χρόνο του Κόστα και το μπλοκ άουτ του Τσούπκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 (επίθεση Πέτκοβιτς και μπλοκ Ανδρεάδη στον Τσούποκοβιτς) ισοφάρισε 13-13. Ο Τσούπκοβιτς έφερε το πρώτο ματς μπολ (14-13), ο Σαφράνοβιτς ισοφάρισε (14-14) και ο αγώνας κρίθηκε με το πέρασε του Στιβαχτή ύστερα από κακή υποδοχή του Κοκκινάκη και την άουτ επίθεση του Στάροβιτς για το 16-14.

Ασπρόμαυρες διαμαρτυρίες για τη διαιτησία

Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ έχουν παράπονα από τη διαιτησία τα οποία είναι δικαιολογημένα σε συγκεκριμένες φάσεις. Εκείνη που ξεσήκωσε τις περισσότερες διαμαρτυρίες ήταν αυτή κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ. Ο Στιβαχτής έκανε υπέρβαση με τους διαιτητές κ. Γεωργιάδη και Μυλωνάκη, να μην το βλέπουν και να δίνουν τον πόντο στον Ολυμπιακό. Έτσι το σκορ αντί να γίνει 15-16 έγινε 14-17, ο Πέτκοβιτς του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα και τελικά είδε την κόκκινη κάρτα, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 14-18. Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το τέταρτο σετ με 17-25.