ΒΟΛΕΪ

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-3

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφια και παρέμεινε ζωντανός στη μάχη του τίτλου.. 2-1 η σειρά των τελικών υπέρ του "Δικεφάλου", επόμενο ραντεβού την ερχόμενη Πέμπτη στου Ρέντη.

Η ομάδα του Τέλη Σωτήρχου έδειξε τα δόντια της στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών καθώς έκανε το μπρέικ μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια και με το 3-1 (20-25, 23-25, 25-21, 16-25) επί της ΑΕΚ μείωσε τη σειρά των τελικών σε 2-1 νίκες.

Επόμενο ραντεβού για τους δύο διεκδικητές του τίτλου είναι προγραμματισμένο σε τρεις ημέρες (4/4) στου Ρέντη, με τις "ερυθρόλευκες" του Τέλη Σωτήρχου να θέλουν τη νίκη για να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2 και να τα παίξουν όλα σε πέμπτο ματς εκτός έδρας και τις "κιτρινόμαυρες" του Βαγγέλη Οικονόμουν να επιδιώκουν τη νίκη για να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα με 3-1 νίκες.

Στα του αγώνα, οι ερυθρόλευκες κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ, πιο δύσκολα το δεύτερο, αλλά σε αυτό το διάστημα είχαν την υπεροχή και κράτησαν το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος των σετ.

Στο τρίτο, η κάτοχος του τίτλου ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε σε 2-1, όμως στο τέταρτο και καθοριστικό όπως εξελίχτηκε σετ, οι περυσινές Κυπελλούχες Ελλάδας άντεξαν την πίεση της έδρας και της εξέδρας (βροντερό παρών από τους φίλους της ΑΕΚ).

Πήραν από την αρχή του σετ μεγάλο προβάδισμα στο σκορ και δεν το εγκατάλειψαν ποτέ, για να φτάσουν τελικά σε μία άνετη επικράτησε με 25-16 που τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν και την πρώτη φετινή τους νίκη απέναντι στην Ένωση.

Κορυφαία για την ομάδα του Ολυμπιακού η Τένεβα, η οποία είχε για συμπαραστάτριες τις Κοσμά και Χριστοδούλου, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ έχασε στο ξεκίνημα του 4ου σετ λόγω τραυματισμού την Τοτσίδου, που γύρισε το πόδι της και όλα δείχνουν πως θα απουσιάσει από τον επόμενο τελικό την προσεχή Πέμπτη στο γυμναστήριο του Ρέντη.

Τα σετ: 20-25, 23-25, 25-21, 16-25.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Τοτσίδου 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 21% άριστες), Κις 18 (18/42 επ.), Τζανακάκη 4 (3/10 επ., 1 άσο), Μποροβίντσεκ 12 (9/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μέντεζ 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 42 άριστες), Παπαφωτίου 2, Ρόγκα –λ (58% υπ. – 38% άριστες) / Παπαγεωργίου 1, Γκούζου 2 (2 μπλοκ), Τσοχατζή.

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 15 (14/30 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 27% άριστες), Κοσμά 12 (10/18 επ., 1 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 06% άριστες), Τρατς 13 (8/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γιακουμή 11 (6/12, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσοι), Τένεβα 21 (17/34 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 42% υπ. - 25% άριστες), Κονόμι –λ (47% υπ. – 33% άριστες) / Λούκοβιτς, Τέζα.