ΣΤΙΒΟΣ

Πλησίασε την άνοδο η εθνική

Η εθνική ομάδα κατετάγη στην 5η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων στο Ταλίν. Οι Έλληνες αθλητές έφεραν την ομάδα ακόμα και στην 2η θέση.

Η βροχή και η χαμηλή θερμοκρασία δυσκόλεψαν τη ζωή των αθλητών τη δεύτερη ημέρα των αγώνων της δεύτερης κατηγορίας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των ομάδων.

Η ελληνική ομάδα κατέλαβε την πέμπτη θέση με 276,5 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει μέχρι τέλους την άνοδο ανάμεσα σε δώδεκα ομάδες. Νικήτρια στο Ταλίν αναδείχθηκε η Λευκορωσία με 302.5 βαθμούς.

Το απόλυτο των βαθμών (12) έδωσε τη δεύτερη ημέρα η Μαρία Μπελιμπασάκη στα 200 μέτρα. Η Κρητικιά σπρίντερ βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ, τερματίζοντας πρώτη σε χρόνο 23.12 δευτερόλεπτα.

Θυμηθείτε πως καλύψαμε LIVE και τη δεύτερη μέρα των αγώνων στο Ταλίν

Από εκεί και πέρα δεύτερος ήταν ο Κώστας Δουβαλίδης στα 110μ. εμπόδια με χρόνο 13.58 δευτερόλεπτα. Ο Λυκούργος Τσάκωνας τερμάτισε δεύτερος μετά τα 100μ. και στα 200μ. με χρόνο 20.78.

Σε καλή μέρα δεν βρέθηκε ο Κώστας Φιλιππίδης που πέρασε μόλις τα 5,30μ. και κατετάγη τρίτος. Ευκαιρία να πάρει τη νίκη είχε και ο Δημήτρης Τσιάμης στο τριπλούν, ωστόσο περιορίστηκε στην τρίτη θέση με άλμα στα 16,20μ. Τρίτος ήταν και ο Σπύρος Λεμπέσης στον ακοντισμό με 16.68μ.