ΣΤΙΒΟΣ

Με 22 μετάλλια επιστρέφει η Ελλάδα από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα

EUROKINISSI

Με 10 ελληνικά μετάλλια έπεσε η "αυλαία" του Βαλκανικού Πρωταθλήματος στίβου στη Στάρα Ζαγόρα της Βουλγαρίας.

Με οκτώ χρυσά, εννέα αργυρά και πέντε χάλκινα μετάλλια θα επιστρέψει η ελληνική αποστολή από τη Στάρα Ζαγόρα, όπου ολοκληρώθηκε το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών. Στη διάρκεια της 2ης ημέρας των αγώνων, οι αθλητές και αθλήτριές μας κατέκτησαν 10 μετάλλια, εκ των οποίων τα τρία ήταν χρυσά, τα έξι αργυρά και το ένα χάλκινο. Η συνολική παρουσία της ομάδας ήταν πολύ καλή, αφού εκείνοι που έχουν κλείσει θέση για Βερολίνο ή είναι κοντά σε αυτήν, έδειξαν πως βρίσκονται σε ανοδική πορεία.

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου για μεγάλο διάστημα στη θερινή σεζόν αναγκάστηκε να κάνει προπόνηση και αγώνες με έντονο πόνο. Η πρωταθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου την τελευταία εβδομάδα και ύστερα από αγωγή που της έδωσε ο γιατρός της ομοσπονδίας Διονύσης Χίσσας, φαίνεται να ξεπέρασε τους πόνους, γεγονός που της επέτρεψε να επιστρέψει στις γρήγορες κούρσες. Η 26χρονη βελτίωσε σήμερα το φετινό ρεκόρ της, αφού τερμάτισε στη 2η θέση στα 100μ. εμπ. με 13.04 (-0,6). Η Πεσιρίδου, πριν λίγες εβδομάδες, είχε πετύχει 13.08, ενώ πλέον έχει κάθε λόγο να σκέφτεται χρόνους κάτω από τα 13.00 και παράλληλα μια καλή πορεία στο Βερολίνο.

Εμφάνιση... πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα φαίνεται πως έκανε η ομάδα 4Χ400μ. των Γυναικών. Οι Ιωάννα Καρκαλάτου, Δέσποινα Μουρτά, Ευαγγελία Ζυγόρη και Άννα Βασιλείου τερμάτισαν 2ες σε 3.33.89 και έχοντας και το περσινό 3.32.80 φαίνεται πως δύσκολα θα μείνουν εκτός της πρώτης 16άδας στην Ευρώπη, που δίνει την πρόκριση για συμμετοχή στη διοργάνωση.

Στη δισκοβολία, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου έκανε καλή εμφάνιση, αφού έστειλε το δίσκο στα 58,67μ. και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.

Το ατομικό ρεκόρ του βελτίωσε στο δέκαθλο ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης, που συγκέντρωσε 7.336 βαθμούς και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Ο 20χρονος αθλητής κατέγραψε 15.43 στα 110μ. εμπ., 35,55μ. στη δισκοβολία, 5,00μ. στο επί κοντώ, 51,16μ. στον ακοντισμό και 4.49.49 στα 1.500μ. O Σπυριδωνίδης ξεπέρασε τον εαυτό του στο ύψος, τα 110μ. εμπ., το επί κοντώ, τον ακοντισμό και τα 1.500μ. κι έτσι βελτίωσε το 7.273 που είχε πετύχει στις 7 Ιουλίου στη Θεσσαλονίκη.

Την πρώτη αγωνιστική βολή της θερινής σεζόν πάνω από τα 20,00μ. πραγματοποίησε ο Νικόλας Σκαρβέλης, που ήταν 2ος με 20,12μ., επίδοση που σημείωσε στην 6η βολή του. Ο Σκαρβέλης έχασε μεγάλο μέρος της προετοιμασίας λόγω τραυματισμού, ωστόσο κατάφερε να ανακάμψει και να δείξει πως είναι σε θέση να κυνηγήσει ακόμη μεγαλύτερες βολές. Ο αθλητής έχει ατομικό ρεκόρ 20,61μ. από το 2016.

Ο Κώστας Δουβαλίδης ήταν ο νικητής στα 110μ. εμπ. με 13.63, σε μια κούρσα που δεν είχε τον κατάλληλο συναγωνισμό για να κυνηγήσει κάτι καλύτερο.

Ο Δημήτης Τσιάμης πρόσθεσε στην πλούσια συλλογή του ένα ακόμη μετάλλιο από Βαλκανικό Πρωτάθλημα, αφού ήταν 1ος στο τριπλούν με 16,67μ., σε μία ακόμη σταθερή του εμφάνιση στη σεζόν.

Ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος αγωνίστηκε για τη χώρα μας στο επί κοντώ και είχε καλύτερο άλμα στα 5,20μ., επίδοση που του έδωσε το αργυρό μετάλλιο.

Το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. κατέκτησε ο Παναγιώτης Τριβυζάς, ο οποίος ήταν νικητής στον τελικό με 20.87 (1,5). Ο αθλητής του Περικλή Χατζηαναστασιάδη έκανε καλή κούρσα και κατάφερε να πάρει τη νίκη πάνω στο νήμα. Νωρίτερα είχε πετύχει 21.15 στον προκριματικό.

Στον τελικό των 200 μ. αγωνίστηκε και η Κορίνα Πολίτη, που κατέλαβε την 7η με 24.33. Η εξελίξιμη σπρίντερ, τόσο στον προκριματικό όσο και στον τελικό, έτρεξε στον πρώτο διάδρομο.

Η Σταματία Σκαρβέλη, μπορεί να ξεκίνησε την πορεία της ως σφαιροβόλος, ωστόσο τα αποτελέσματα των τελευταίων μηνών δείχνουν πως η σφυροβολία είναι το αγώνισμα που της ταιριάζει. Η αθλήτρια πραγματοποίησε μία ακόμη σταθερή εμφάνιση και με 68,48μ. κατέλαβε την 3η θέση και πλέον σκέφτεται τη συμμετοχή της Ευρωπαϊκό. Παράλληλα, η 23χρονη πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας της, πίσω από το 69,10μ. που είναι το ατομικό ρεκόρ.

Η Τατιάνα Γκούσιν ξεπέρασε τα 1,80μ. στο ύψος και στη συνέχεια απέτυχε στα 1,84μ., ενώ στο 1,70μ. έμεινε η Ιωάννα Ζάκκα.

Στο μήκος, η Λίλη Αλεξούλη είχε καλύτερο άλμα στα 6,23μ., ενώ λίγο πιο πίσω έμεινε η Ελένη Κουτσαλιάρη με 6,03μέτρα.

Photo credits: Eurokinissi