ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τέταρτος ο Δήμου στο Ρίο

Ο Κώστας Δήμου δεν κατάφερε να χαρίσει στη χώρα μας το δωδέκατο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς του Ρίο, αφού κατέκτησε την τέταρτη θέση στην άρση βαρών σε πάγκο στην κατηγορία των +107 κιλών.

Ο Κώστας Δήμου πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να χαρίσει στην Ελλάδα το δωδέκατο μετάλλιό της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την τέταρτη θέση στην κατηγορία +107 στην άρση βαρών σε πάγκο, σηκώνοντας 220 κιλά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 220 κιλά (σ.σ. ένα κιλό κάτω από το δικό του πανελλήνιο ρεκό), ενώ ήταν άκυρος στις δύο επόμενες στα 229 κιλά.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ραχμάν Σιαμάντ, ο οποίος πραγματοποίησε παγκόσμιο ρεκόρ σηκώνοντας 305 κιλά! Το ασημένιο κατέληξε στον Αμίρ Μοσάντ και το χάλκινο στον Τζαμίλ Ελσεμπλί.