ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τέταρτος ο Παπαχρήστος

Ο Κλήμης Παπαχαρήστος κατετάγη τελικά στην τέταρτη θέση του τζούντο στην κατηγορία +90 κιλών στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες.

Χωρίς μετάλλιο, αλλά με απόλυτη ικανοποίηση για μια εξαιρετική εμφάνιση αποχαιρετά το Μπακού ο Κλήμης Παπαχρήστος. Ο Έλληνας τζουντόκα ηττήθηκε στον μικρό τελικό από τον Ζακίρ Μισλίμοφ και τερμάτισε τελικά στην τέταρτη θέση στην κατηγορία +90 κιλών στο τζούντο.

Αγωνιζόμενος στην κατηγορία των τυφλών ο 42χρονος τζουντόκα, ο οποίος ανήκει στην Αθλητική Ένωση Τυφλών «Πυρσός» Θεσσαλονίκης, αντιμετώπισε ορισμένους από τους μεγαλύτερους αθλητές και στάθηκε επάξια.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Παπαχρήστος, στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ ήταν 5ος στην κατηγορία των -100 κιλών, ενώ αγωνίστηκε και στους Αγώνες της Αθήνας το 2004, όπου κατετάγη 7ος στα 100 κιλά.