ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Πότε αγωνίζονται οι Έλληνες

Πότε αγωνίζονται οι Έλληνες

Δείτε πότε αγωνίζονται οι 137 Έλληνες αθλητές που συμμετέχουν στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού. Ξεκίνημα με συγχρονισμένη κολύμβηση και πόλο, φινάλε με Ηλιάδη, κολύμβηση και BMX.

Την Παρασκευή (12/06) ξεκινούν οι 1οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες του Μπακού, με την τελετή έναρξης να είναι προγραμματισμένη για τις 19:00 ώρα Ελλάδος. Δώδεκα ώρες νωρίτερα ρίχνονται στη μάχη οι πρώτοι Έλληνες αθλητές, και συγκεκριμένα οι Γιάννα Γκεοργκίεβα και Αθανασία Τσόλα στο ντουέτο της συγχρονισμένης κολύμβησης.

Στην πρεμιέρα των αγώνων, πέραν της συγχρονισμένης κολύμβησης, η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί και από την Εθνική πόλο γυναικών, που αντιμετωπίζει τη Μεγάλη Βρετανία.

Το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών ολοκληρώνεται στις 27 Ιουνίου (εκτός κι αν έχουμε προκρίσεις για τους τελικούς της 28ης Ιουνίου) με τρία αγωνίσματα κολύμβησης, τους δύο εκπροσώπους μας στην ποδηλασία BMX, αλλά και τον χρυσό Ολυμπιονίκη του τζούντο, Ηλία Ηλιάδη.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών στο Μπακού:

Παρασκευή 12 Ιουνίου

07:00 Συγχρονισμένη κολύμβηση: Προκριματικά ντουέτου, ελεύθερο πρόγραμμα (Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αθανασία Τσόλα)

11:45 Πόλο γυναικών: Ελλάδα - Μεγάλη Βρετανία

13:30 Συγχρονισμένη κολύμβηση: Προκριματικά ομαδικού, ελεύθερο πρόγραμμα (Μαρία-Ελένη Αρμάου, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Ιφιγένεια Δίπλα, Βασιλική Κωφίδη, Σοφία-Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Μαρία Παπαδοκωνσταντάκη, Αναστασία Ταξοπούλου, Άννα-Μαρία Ταξοπούλου, Αθανασία Τσόλα, Βαλεντίνα Φαραντούρη)

Σάββατο 13 Ιουνίου

08:00 Συγχρονισμένη κολύμβηση: Προκριματικά ατομικού, ελεύθερο πρόγραμμα (Αθανασία Τσόλα)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 59 κιλών ελληνορωμαϊκής (Απόστολος Μανουηλίδης)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 80 κιλών ελληνορωμαϊκής (Νίκος Βάρκας)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 98 κιλών ελληνορωμαϊκής (Λαοκράτης Κεσίδης)

10:00 Ποδηλασία Mountain bike: Cross-country γυναικών (Δανάη Στρουμπούλη)

10:30 Τρίαθλο γυναικών (Ντενίζ Δημάκη)

13:30 Ποδηλασία Mountain bike: Cross-country ανδρών (Δημήτρης Αντωνιάδης)

14:30 Πινγκ πονγκ: Πρώτος γύρος ομαδικού ανδρών (Παναγιώτης Γκιώνης, Καλλίνικος Κρεάνγκα, Κώστας Παπαγεωργίου)

18:30 Πόλο ανδρών: Μαυροβούνιο - Ελλάδα

18:30 Πόλο γυναικών: Ελλάδα - Ολλανδία

Κυριακή 14 Ιουνίου

07:21 Κανόε - καγιάκ σπριντ ανδρών: Προκριματικά Κ1 1000μ (Κυριάκος Συριόπουλος)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 66 κιλών ελληνορωμαϊκής (Βλαδίμηρος Ματιάς)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 75 κιλών ελληνορωμαϊκής (Πέτρος Μανουηλίδης)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 85 κιλών ελληνορωμαϊκής (Δημήτρης Παπαδόπουλος)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 130 κιλών ελληνορωμαϊκής (Αλέξανδρος Παπαδάτος)

08:00 Ενόργανη γυμναστική: Ομαδικό ανδρών (Νίκος Ηλιόπουλος, Βλάσης Μάρας, Λευτέρης Πετρούνιας)

08:00 Ενόργανη γυμναστική: Ομαδικό γυναικών (Αργυρώ Αφράτη, Βασιλική Μιλλούση, Ιωάννα Ξουλόγη, Μυρόπη Χριστοφιλάκη)

09:12 Καράτε γυναικών: Πρώτος γύρος -68 κιλών κουμίτε (Βασιλική Πανετσίδου)

09:15 Πόλο ανδρών: Τουρκία - Ελλάδα

10:24 Καράτε ανδρών: Πρώτος γύρος -84 κιλών κουμίτε (Γιώργος Τζάνος)

10:30 Τρίαθλο ανδρών (Γρηγόρης Σουβάτζογλου, Τζέιμς Χρόνης)

10:36 Καράτε ανδρών: Πρώτος γύρος +84 κιλών κουμίτε (Σπύρος Μαργαριτόπουλος)

11:00 Κανόε - καγιάκ σπριντ γυναικών: Προκριματικά Κ1 500μ (Σοφία Πιπιτσούλη)

18:30 Πόλο γυναικών: Ουγγαρία - Ελλάδα

Δευτέρα 15 Ιουνίου

08:00 Πάλη γυναικών: Προκριματικά 69 κιλών ελευθέρας (Μαρία-Λουίζα Βρυώνη)

12:00 Κανόε - καγιάκ σπριντ γυναικών: Προκριματικά Κ1 200μ (Σοφία Πιπιτσούλη)

13:05 Κανόε - καγιάκ σπριντ ανδρών: Προκριματικά Κ1 200μ (Στέλιος Χατζόπουλος)

14:45 Πόλο γυναικών: Ελλάδα - Γερμανία

18:30 Πόλο ανδρών: Κροατία - Ελλάδα

Τρίτη 16 Ιουνίου

07:00 Τοξοβολία: Γύρος κατάταξης ανδρών (Αλέξανδρος Καραγεωργίου)

07:00 Τάε κβον ντο: Προκριματικός γύρος -49 κιλών γυναικών (Ιωάννα Κουτσού)

07:15 Τάε κβον ντο: Προκριματικός γύρος -58 κιλών ανδρών (Γιώργος Σιμιτσής)

08:00 Πάλη γυναικών: Προκριματικά 63 κιλών ελευθέρας (Αγόρω Παπαβασιλείου)

08:00 Μπιτς βόλεϊ: Προκριματικός γύρος γυναικών (Πένυ Καραγκούνη, Πηγιάννα Μεθενίτη)

08:30 Πόλο γυναικών: Ελλάδα - Ισραήλ

11:00 Πυγμαχία: Γύρος των "32" 60 κιλών ανδρών (Παναγιώτης Ματσάγκος)

12:00 Τοξοβολία: Γύρος κατάταξης γυναικών (Ανατολή-Μάρθα Γκορίλα, Αριάδνη Χόρτη, Ευαγγελία Ψάρρα)

15:00 Πινγκ πονγκ: Πρώτος γύρος μονού ανδρών (Παναγιώτης Γκιώνης, Καλλίνικος Κρεάνγκα)

Τετάρτη 17 Ιουνίου

07:15 Σκοποβολή γυναικών: Προκριματικά αεροβόλου πιστολιού 10μ (Άννα Κορακάκη)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 57 κιλών ελευθέρας (Θεοχάρης Καλανίδης)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 65 κιλών ελευθέρας (Νίκος Αρζουμανίδης, Κύριλλος Μπίνενμπαουμ)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 74 κιλών ελευθέρας (Γιώργος Σαββουλίδης)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 97 κιλών ελευθέρας (Μιχαήλ Τσικοβάνι)

08:00 Ρυθμική γυμναστική: Τελικός σύνθετου ομαδικού (Ελένη Δόικα, Ερατώ Θεοπίστου, Ζωή Κοντογιάννη, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ραφαηλία-Μαρία Νικολούζου, Σταυρούλα Σαμαρά)

08:00 Μπιτς βόλεϊ: Προκριματικός γύρος ανδρών (Νίκος Ζουπάνι, Γιώργος Κοτσιλιάνος)

11:30 Πυγμαχία: Γύρος των "32" 81 κιλών ανδρών (Πολυνείκης Καλαμάρας)

11:30 Σκοποβολή ανδρών: Προκριματικά αεροβόλου πιστολιού 10μ (Κωνσταντίνος Μαλγαρινός)

15:00 Μπιτς βόλεϊ: Προκριματικός γύρος γυναικών (Πένυ Καραγκούνη, Πηγιάννα Μεθενίτη)

16:15 Τραμπολίνο: Προκριματικά ανδρών (Απόστολος Κουταβάς)

16:15 Τραμπολίνο: Προκριματικά γυναικών (Παρασκευή Αγγελούση, Λίλα Κασάπογλου)

Πέμπτη 18 Ιουνίου

07:00 Καταδύσεις ανδρών: Προκριματικός γύρος 1μ (Κώστας Κουτσιούμπης, Δημήτρης Μόλβαλης)

07:00 Τάε κβον ντο: Προκριματικός γύρος -67 κιλών γυναικών (Ελπίδα-Μαρίνα Δημητροπούλου)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 86 κιλών ελευθέρας (Τιμοφέι Ξενίδης)

08:00 Πάλη ανδρών: Προκριματικά 125 κιλών ελευθέρας (Γιάννης Αρζουμανίδης)

08:00 Μπιτς βόλεϊ: Προκριματικός γύρος ανδρών (Νίκος Ζουπάνι, Γιώργος Κοτσιλιάνος)

08:00 Ποδηλασία δρόμου: Ατομική χρονομέτρηση γυναικών (Βαρβάρα Φασόη)

11:00 Ποδηλασία δρόμου: Ατομική χρονομέτρηση ανδρών (Πολυχρόνης Τζωρτζάκης)

13:45 Σκοποβολή: Ημιτελικά μικτού ομαδικού τραπ (Άννα Κορακάκη, Κωνσταντίνος Μαλγαρινός)

15:30 Ενόργανη γυμναστική: Τελικός σύνθετου ατομικού ανδρών (Νίκος Ηλιόπουλος, Βλάσης Μάρας, Λευτέρης Πετρούνιας)

15:30 Ενόργανη γυμναστική:  Τελικός σύνθετου ατομικού γυναικών (Αργυρώ Αφράτη, Βασιλική Μιλλούση, Ιωάννα Ξουλόγη, Μυρόπη Χριστοφιλάκη)

Παρασκευή 19 Ιουνίου

07:00 Τοξοβολία: Γύρος των "64" γυναικών (Ανατολή-Μάρθα Γκορίλα, Αριάδνη Χόρτη, Ευαγγελία Ψάρρα)

07:00 Σκοποβολή γυναικών: Προκριματικά πιστολιού 25μ (Άννα Κορακάκη)

07:15 Τάε κβον ντο: Προκριματικός γύρος +80 κιλών ανδρών (Κωνσταντίνος Γκόλτσιος)

08:00 Ρυθμική γυμναστική: Τελικός σύνθετου ατομικού (Βαρβάρα Φίλιου)

08:00 Μπιτς βόλεϊ: Προκριματικός γύρος ανδρών (Νίκος Ζουπάνι, Γιώργος Κοτσιλιάνος)

17:00 Καταδύσεις ανδρών: Τελικός συγχρονισμένης 3μ (Δημήτρης Μόλβαλης, Νίκος Μόλβαλης)

17:00 Τραμπολίνο: Προκριματικά συγχρονισμένης γυναικών (Παρασκευή Αγγελούση, Λίλα Κασάπογλου)

Σάββατο 20 Ιουνίου

07:00 Τοξοβολία: Γύρος των "64" ανδρών (Αλέξανδρος Καραγεωργίου)

07:00 Σκοποβολή ανδρών: Προκριματικά σκιτ (Νίκος Μαυρομμάτης, Ευθύμης Μίτας)

08:00 Καταδύσεις ανδρών: Προκριματικός γύρος 3μ (Κώστας Κουτσιούμπης, Νίκος Μόλβαλης)

08:00 Σκοποβολή γυναικών: Προκριματικά πιστολιού 25μ (Άννα Κορακάκη)

10:00 Ποδηλασία δρόμου: Αγώνας γυναικών (Βαρβάρα Φασόη)

Κυριακή 21 Ιουνίου

07:00 Σκοποβολή ανδρών: Προκριματικά σκιτ (Νίκος Μαυρομμάτης, Ευθύμης Μίτας)

08:00 Ποδηλασία δρόμου: Αγώνας ανδρών (Χαράλαμπος Καστραντάς, Γιάννης Ταμουρίδης, Πολυχρόνης Τζωρτζάκης)

Δευτέρα 22 Ιουνίου

07:00 Μπάντμιντον: Φάση ομίλων μονού ανδρών (Γιώργος Χαραλαμπίδης)

07:00 Μπάντμιντον: Φάση ομίλων μονού γυναικών (Ιωάννα Καρκαντζιά)

07:00 Μπάντμιντον: Φάση ομίλων μικτού (Ειρήνη Τέντα, Πέτρος Τέντας)

07:30 Σκοποβολή: Προκριματικά μικτού ομαδικού αεροβόλου πιστολιού 10μ (Άννα Κορακάκη, Κωνσταντίνος Μαλγαρινός)

08:00 Σάμπο: Γύρος των "16" -74 κιλών ανδρών (Μιρμάν Ηλιάδης)

Τρίτη 23 Ιουνίου

07:00 Μπάντμιντον: Φάση ομίλων μονού ανδρών (Γιώργος Χαραλαμπίδης)

07:00 Μπάντμιντον: Φάση ομίλων μονού γυναικών (Ιωάννα Καρκαντζιά)

07:00 Μπάντμιντον: Φάση ομίλων μικτού (Ειρήνη Τέντα, Πέτρος Τέντας)

07:30 Κολύμβηση: Προκριματικά 50μ πρόσθιο γυναικών (Ελένη Κοντογεώργου)

08:01 Κολύμβηση: Προκριματικά 400μ ελεύθερο ανδρών (Δημήτρης Δημητρίου)

08:41 Κολύμβηση: Προκριματικά 100μ ύπτιο ανδρών (Νίκος Σοφιανίδης)

08:54 Κολύμβηση: Προκριματικά 400μ μικτή ατομική γυναικών (Ηλέκτρα Λεμπλ)

09:14 Κολύμβηση: Προκριματικά 200μ πρόσθιο ανδρών (Κωνσταντίνος Μερετσόλιας)

09:30 Κολύμβηση: Προκριματικά 200μ ύπτιο γυναικών (Ιωάννα Σαχά)

09:50 Ξιφασκία: Φάση ομίλων σπάθης ατομικού ανδρών (Γιώργος Τσουρούτας)

13:30 Μπάσκετ 3x3 γυναικών: Ολλανδία - Ελλάδα (Βασιλική-Σουζάνα Καραμπάτσα, Αφροδίτη Κοσμά, Κατερίνα Σπαθάρου, Ναυσικά Σταυρίδου)

14:45 Μπάσκετ 3x3 ανδρών: Εσθονία - Ελλάδα (Λεωνίδας Κασελάκης, Γιώργος Μπόγρης, Νώντας Παπαντωνίου, Γρηγόρης Ραλλάτος)

18:20 Μπάσκετ 3x3 γυναικών: Ελλάδα - Ελβετία (Βασιλική-Σουζάνα Καραμπάτσα, Αφροδίτη Κοσμά, Κατερίνα Σπαθάρου, Ναυσικά Σταυρίδου)

19:35 Μπάσκετ 3x3 ανδρών: Ελλάδα - Ιταλία (Λεωνίδας Κασελάκης, Γιώργος Μπόγρης, Νώντας Παπαντωνίου, Γρηγόρης Ραλλάτος)

Τετάρτη 24 Ιουνίου

07:00 Μπάντμιντον: Φάση ομίλων μονού ανδρών (Γιώργος Χαραλαμπίδης)

07:00 Μπάντμιντον: Φάση ομίλων μονού γυναικών (Ιωάννα Καρκαντζιά)

08:14 Κολύμβηση: Προκριματικά 200μ πεταλούδα ανδρών (Θανάσης Κυνηγάκης)

08:26 Κολύμβηση: Προκριματικά 200μ πρόσθιο γυναικών (Ελένη Κοντογεώργου)

08:30 Ξιφασκία: Φάση ομίλων ξίφους ασκήσεως ατομικού γυναικών (Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου)

08:43 Κολύμβηση: Προκριματικά 200μ μικτή ατομική ανδρών (Κωνσταντίνος Μερετσόλιας)

09:13 Κολύμβηση: Προκριματικά 4x100μ ελεύθερο μικτό (Δημήτρης Δημητρίου, Ηλέκτρα Λεμπλ, Ιωάννα Σαχά, Νίκος Σοφιανίδης)

19:10 Μπάσκετ 3x3 γυναικών: Ελλάδα - Αζερμπαϊτζάν (Βασιλική-Σουζάνα Καραμπάτσα, Αφροδίτη Κοσμά, Κατερίνα Σπαθάρου, Ναυσικά Σταυρίδου)

19:35 Μπάσκετ 3x3 ανδρών: Ελλάδα - Σερβία (Λεωνίδας Κασελάκης, Γιώργος Μπόγρης, Νώντας Παπαντωνίου, Γρηγόρης Ραλλάτος)

Πέμπτη 25 Ιουνίου

07:00 Ξιφασκία: Φάση ομίλων ξίφους ασκήσεως ατομικού ανδρών (Νίκος Κοντοχριστόπουλος)

07:30 Κολύμβηση: Προκριματικά 50μ ύπτιο γυναικών (Ιωάννα Σαχά)

07:42 Κολύμβηση: Προκριματικά 50μ πρόσθιο ανδρών (Γιώργος Φραγκουδάκης)

08:00 Μπάντμιντον: Φάση ομίλων μικτού (Ειρήνη Τέντα, Πέτρος Τέντας)

08:02 Κολύμβηση: Προκριματικά 200μ ύπτιο ανδρών (Νίκος Σοφιανίδης)

08:18 Κολύμβηση: Προκριματικά 100μ πεταλούδα γυναικών (Ηλέκτρα Λεμπλ)

09:50 Ξιφασκία: Φάση ομίλων σπάθης ατομικού γυναικών (Βάσω Βουγιούκα)

Παρασκευή 26 Ιουνίου

07:41 Κολύμβηση: Προκριματικά 50μ ύπτιο ανδρών (Νίκος Σοφιανίδης)

07:46 Κολύμβηση: Προκριματικά 100μ ύπτιο γυναικών (Ιωάννα Σαχά)

07:57 Κολύμβηση: Προκριματικά 200μ ελεύθερο ανδρών (Δημήτρης Δημητρίου)

08:14 Κολύμβηση: Προκριματικά 200μ μικτή ατομική γυναικών (Ηλέκτρα Λεμπλ, Ιωάννα Σαχά)

08:30 Κολύμβηση: Προκριματικά 100μ πεταλούδα ανδρών (Θανάσης Κυνηγάκης)

08:42 Κολύμβηση: Προκριματικά 100μ πρόσθιο γυναικών (Ελένη Κοντογεώργου)

08:53 Κολύμβηση: Προκριματικά 100μ πρόσθιο ανδρών (Κωνσταντίνος Μερετσόλιας, Γιώργος Φραγκουδάκης)

09:00 Τζούντο ανδρών: Γύρος των "64" -73 κιλών (Γιώργος Αζωίδης)

09:00 Τζούντο ανδρών: Γύρος των "64" -81 κιλών (Αλέξης Ντανατσίδης, Ρομάν Μουστόπουλος)

09:00 Τζούντο τυφλών ανδρών: Γύρος των "16" +90 κιλών (Κλήμης Παπαχρήστος)

09:31 Κολύμβηση: Προκριματικά 4x100μ μικτή ομαδική μικτό (Θανάσης Κυνηγάκης, Ηλέκτρα Λεμπλ, Ιωάννα Σαχά, Γιώργος Φραγκουδάκης)

12:30 Ποδηλασία BMX: Προκριματικά ατομικής χρονομέτρησης γυναικών (Ειρήνη Μαυράκη)

13:00 Ποδηλασία BMX: Προκριματικά ατομικής χρονομέτρησης ανδρών (Γιάννης Κορφιάτης)

Σάββατο 27 Ιουνίου

07:42 Κολύμβηση: Προκριματικά 50μ πεταλούδα γυναικών (Ηλέκτρα Λεμπλ)

07:53 Κολύμβηση: Προκριματικά 400μ μικτή ατομική ανδρών (Θανάσης Κυνηγάκης, Κωνσταντίνος Μερετσόλιας)

08:39 Κολύμβηση: Προκριματικά 4x100μ μικτή ομαδική ανδρών (Δημήτρης Δημητρίου, Θανάσης Κυνηγάκης, Νίκος Σοφιανίδης, Γιώργος Φραγκουδάκης)

10:00 Τζούντο ανδρών: Γύρος των "64" -90 κιλών (Ηλίας Ηλιάδης)

12:30 Ποδηλασία BMX: Προκριματικά ανδρών (Γιάννης Κορφιάτης)

12:30 Ποδηλασία BMX: Προκριματικά γυναικών (Ειρήνη Μαυράκη)

 

SHARE:

BEST OF NETWORK

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Τρομάζει τους πάντες η πολιτική ήττα Ρέντσι

Ο Ιταλός καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης Franco Panvocelli εξηγεί στο NEWS 247 τι πρέπει να περιμένει η Ευρώπη από την Ιταλία την επομένη του δημοψηφίσματος, γιατί ο Ματέο Ρέντσι ρίσκαρε το πολιτικό του μέλλον και πως μπορεί να επηρεαστεί η Ελλάδα από τη νίκη του "Όχι" (Pics)

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

H Marvel ετοιμάζει σειρά ‘Inhumans’ και αυτά είναι τα 3 πράγματα που ξέρουμε

Μπορεί να έχασαν την ταινία, αλλά τραβάνε τελικά για τηλεόραση.

ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Το εγκαταλελειμμένο χωριό της Κρήτης που ο χρόνος σταμάτησε το '70

Κάποτε υπήρξε ένα πυκνοκατοικημένο, όμορφο χωριό Δείτε βίντεο με εντυπωσιακές εικόνες από drone

ΔΟΥΛΕΙΕΣ

Δουλεύοντας σε μια απ' τις μεγαλύτερες εταιρείες διαδικτυακού πόκερ (Μέρος 2ο)

Ένας δημοσιογράφος του Oneman μας περιγράφει την μοναδική εμπειρία του χωρίς να έχει πιστέψει ακόμα -εφτά χρόνια μετά- τι πραγματικά του είχε συμβεί.

ΤΗΛΕΘΕΑΣΗ

Πολικό ψύχος η τηλεθέαση στα πρωινάδικα του Σαββατοκύριακου

Τα "πρωινάδικα" του Σαββατοκύριακου αφήνουν παγερά αδιάφορο το τηλεοπτικό κοινό, με αποτέλεσμα Σπυροπούλου, Μπεκατώρου και Γερμανού να λαμβάνουν ραβασάκι με μονοψήφια ποσοστά τηλεθέασης

 
UNIQUE

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24