ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

"Ολόχρυσες" Καλαμποκά & Γιαζιτζίδου

BREST, BELARUS - JULY 25: Sister of a member of the Greek team after having her photo taken with them, at the medal ceremony of BLW2x teams of (L-R) New Zealand, silver medal Lucy Strack, Julia Edward, Greece, gold medal Triantafyllia Kalampoka, Christina Giazitzidou and Germany, bronze Helke Nieschlag, Sina Burmeister during the FISA World Rowing U23 Championships at The Brest Rowing Course on July 25, 2010 in Brest, Belarus. (Photo by Piotr Malecki/Getty Images) GETTY IMAGES

Χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα για το πλήρωμα των Καλαμποκά και Γιαζιτζίδου. Αργυρό μετάλλιο ο Παναγιώτης Μαγδανής.

Όπου παγκόσμιο πρωτάθλημα και χρυσό μετάλλιο για τις Τριανταφυλλιά Καλαμποκά και Χριστίνα Γιαζιτζίδου. Το ελληνικό δίδυμο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα για αθλητές και αθλήτριες κάτω των 23 ετών.

Είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που κερδίζουν παγκόσμιο χρυσό στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών στην ίδια διοργάνωση. Τερμάτισαν σε χρόνο έξι λεπτά και 59.31 δευτερόλεπτα που είναι η κορυφαία επίδοση στον κόσμο.

" Κάναμε έναν πολύ δυνατό αγώνα. Ξεκινήσαμε δυνατά και δεν διακόψαμε το ρυθμό μας", τόνισε η Καλαμποκά με τη Γιαζιτζίδου να προσθέτει " ήμασταν αποφασισμένες να πάρουμε το χρυσό, καθώς είναι η τελευταία φορά που έχουμε δικαίωμα συμμετοχής στην κατηγορία U23, οπότε ήταν όλα ή τίποτα για εμάς".

Εν τω μεταξύ ο Παναγιώτης Μαγδανής κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στο σκιφ ελαφρών βαρών μετά από "μάχη" που έδωσε με τον Αμερικάνο Άντριου Κάμπελ Τζούνιορ. Πρωταθλητής κόσμου στέφθηκε ο Ζέρεμι Αζού από τη Γαλλία.

" Ήθελα να είμαι γρήγορος από την αρχή, αλλά ήμουν μόλις 4ος. Κατάφερα να περάσω τη βουλγάρικη και αργότερα την αμερικάνικη βάρκα. Έκανα καλό σπριντ στο τέλος, αλλά δεν ήταν αρκετό για το χρυσό μετάλλιο", σχολίασε ο Μαγδανής, νικητής πέρυσι στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών με παρτενέρ τον Λευτέρη Κόνσολα.

Τέλος, ο Στέργιος Παπαχρήστος τερμάτισε τέταρτος στο σκιφ, ενώ οι Γιώργος Κόνσολας και Νίκος Αφεντούλης ήταν πέμπτοι στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών.