ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα

SHANGHAI, CHINA - JULY 26:  Stefanos Dimitriadis of Greece competes in the Men's 200m Butterfly Semi Final during Day Eleven of the 14th FINA World Championships at the Oriental Sports Center on July 26, 2011 in Shanghai, China.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
SHANGHAI, CHINA - JULY 26: Stefanos Dimitriadis of Greece competes in the Men's 200m Butterfly Semi Final during Day Eleven of the 14th FINA World Championships at the Oriental Sports Center on July 26, 2011 in Shanghai, China. (Photo by Ezra Shaw/Getty Images) GETTY IMAGES

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ κατέκτησε το τρίτο μετάλλιο της Ελλάδας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων.

Το τρίτο μετάλλιό της, και δεύτερο χάλκινο, κατέκτησε η Ελλάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων που διεξάγεται στη Λίμα του Περού.

Η νέα επιτυχία ήρθε από τον Κριστιάν Γκολομέεβ, ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση στον τελικό των 50μ. ελεύθερο με επίδοση 22.80.

Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε ο Αυστραλός Κάμερον ΜακΕβόι με 22.69, ενώ δεύτερος κατετάγη ο Ισπανός Αϊτόρ Μαρτίνεθ Ροντρίγκεθ με 22.72.

Με την τρίτη θέση, ο Γκολομέεβ εξασφάλισε αυτόματα τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών, που θα διεξαχθεί στην Αμβέρσα το διάστημα 21-27 Μαΐου 2012.